niille omille yleispalstoillenne, missä saatte ihan rauhassa kirjoitella muumiruotsiksi puutaheinää.
Tämä on RKP:n palsta, täällä puhutaan RKP:n toiminnasta eikä mistään "persufennoista"(mitä ne ovat).
Tämä on RKP:n palsta, täällä puhutaan RKP:n toiminnasta eikä mistään "persufennoista"(mitä ne ovat).
Vastaukset 44
Vanhimmat
Här skymfas alla svenskspråkiga finländare ..det är sant här är ingen normal diskussion om SFP:s politik..Tydligen vill ni alla gå i PUTKONENS fotspår,persuna är "prinsessor ",dem får man inte kritisera,Yttrandefriheten gäller endast för persuna.
Nu börjar persuna bestämma VEM som får skriva på det här forumet.
Miksi valehtelet hurri, sinä et tiedä keitä tänne kirjoittaa?
Röstar du på SFP? Är du medlem i partiet?
Jag röstar alltid numera på SFP. Förr kunde jag ibland vara SFP otrogen men nuförtIden, tack vare er nätfennomaner, röstar jag troget på SFP.
Också helt finskspråkiga röstar på SFP,just för de här såkallade språkaktivisternas kampanjer mot svenskspråkiga finländare och svenska språket.
Det är sant! Jag har träffat många finskspråkiga som berättat att de röstat på SFP. På senare tid har det varit speciellt Calle Haglund som dragit mängder av finska röster. Men många tycker att SFP, i motsats tll andra partier, är ett pålitligt parti och alltid står får sina ord. Man vet vad man röstar på och för vad.
HEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHHEHEHEHEEEE Joko kannatus oli pudonnut alle 3%?
Kannatus mitataan vaaleissa! Gallupien virhemarginaali on 1-1,5% joten.. aivan sama! RKP:llä on kuitenkin uskollisimmat äänestäjät.
Åtminstone behöver man inte var rädd för att våra riksdagsledamöter skämmer ut sig som vissa personer från ett annat parti.
Ankdam kirjoittaa "Men många tycker att SFP, i motsats tll andra partier, är ett pålitligt parti och alltid står får sina ord. Man vet vad man röstar på och för vad."
Joo, RKPn juuret ovat Freudenthalin rasismissa, suomenkielisiä halveksivissa opeissa ja "tutkimustuloksissa"
Ankdamin mukaan RKP seisoo aina periaatteittensa takana, ja kun äänestää RKPtä, tietää aina , mitä , miksi ja minkä puolesta äänestää.
Todellakin, RKP on edellen vanhakantainen, luotettavasti ruotsin kielen ylemmyyttä ajava puolue. Edes Ruotsissa ei vastaavaa asennetta toisiin vähemmistökieliryhmiin hyväksyttäisi.
RKP edustaa suvaitsemattomuutta, ahdasmielisyyttä, impivaaralaista nordismia.
"Ankdamin mukaan RKP seisoo aina periaatteittensa takana, ja kun äänestää RKPtä, tietää aina , mitä , miksi ja minkä puolesta äänestää."
Oletko muka eri mieltä?
Vertaapa tähän! Tiesivätkö ne puoli miljoonaa (perus)suomalaista mitä äänestivät ja ovatko he saaneet mitä tilasivat?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015081420177513_uu.shtml
Ankdam yrittää epätoivoisesti kääntää huomiota pois RKPn rasistisista juurista, ja siitä että hän edellä ylisti, miten RKP pitää kiinni periaatteistaan ja RKPn äänestäjä tietää, mitä varten RKP on olemassa, eli perustettu Freudenthalin rotuopeille, joiden mukaan suomalainen kansa on alempaa rotua kuin germaaninen rotu.
Lisäksi Ankdam ylisti RKPn nuhteettomuutta, verrattuna esim PS Hakkaraisen tekemisiin.
Ankdam kuitenkaan ei halua muistaa sitä, että eräs RKPn viime kauden kansanedustaja aikoinaan sekstaili alastomana alastoman pikkutytön päällä Afrikan hiekkarannalla.
No, sitä ei RKP tuominnut, kun ilmeisesti RKPn mielestä afrikkalaisten pikkutyttöjen hyväksikäyttö on ok.
Ja demaripresidentti Ahtisaari palkitsi tuon saman herran konsulinviralla ja demarit ja RKPläiset äänestivät hänet EU-parlamenttiin.
Totisesti, RKPn ja SDPn olisi syytä hävetä!
Ei ole, vaan eilen kerrottiin uutisissa että kannatus oli viimeisestä mittauksesta jopa noussut. HÄHÄHÄHÄHÄHÄ
Nu var SFP: s understöd 4,7%.
montako ruosinkielistä koulua on lopetettu,koulut pitää yhdistää,tai ruotsi on pakkolopettaa kun maksaa varmaan enemmän kun pakolaiset
Varje år stängs de små svenskspråkiga skolorna på tvåspråkiga orter.
Helsingistä on kadonnut suuri määrä ruotsinkielisiä kouluja kun niitä on yhdistetty.
För många små elever i lågstadiet blir skolvägen väldigt lång när alla byskolor försvinner.
niillä on nyt kansanedustajana se (JURISTI) voi voi ja leipä
Persuna kan flytta till sin egen spalt..där passar det bra med "puutaheinää ".
Persufennoja on suurin osa tämän palstan fennoista. Näin se totuus vaan kirpasee fennoa aina uudelleen ja uudelleen. Edes omaa puoluetta ei kehdata myöntää.
Har någon träffat en persufenno som öppet vågar berätta vilket parti han röstar på ?
Inte jag (utom nu de som är offentliga personer inom partiet )
Mitä paskanjauhajia te hurrit olette, ettekä uskalla tunnustaa olevanne RKP:siä.
Miksei uskallettais? Minä ainakin olen ylpeä puolueestani, sitä ei ainakaan tähän mennessä ole tarvinnut hävetä. Meillä ei onneksi ole ketään hakkaraisturkaisimmosia!
Aldrig behöver man skämmas för att man röstar på SFP:s kandidater,dem kan man faktiskt ha i möblerade rum.
Et edes häpeä sitä viime kauden edustajaanne, joka aikoinaan sekstaili alaikäisen pikkutytön kanssa Afrikan hiekkarannalla. No, et tietenkään! Ahtisaarikin palkitsi hänet konsulinviralla.
Hyi olkoon
Nej,för Donner har man aldrig behövt skämmas.Tvärtom stolt kan man vara.Det finns ett parti som har en dömd våldtäktsman i sina led,skäms någon över honom ?
Siinäs näet! Edellisestä skandaalista on kulunut jo 44 vuotta eikä Donner edes kulunu RKP'hen silloin. Donnerilla on menneisyys myös sekä kommareissa että demareissa. Niiden Gambian kuvien ottohetkellä Donner oli SKDL'n jäsen! Joten kaada ittelles vaan..
Hyvä SFP!
Kun siirtyy rkp:hin, niin saa ankalta vanhat synnit anteeksi.
Alldeles som Putkonen när han blev persu (dömd för våldtäkt.)
Vai on ankka antanut Putkosellekin anteeksi!
RKP kuitenkin hyväksyi Donnerin, eikä ole irtisanoutunut Donnerin vastenmielisistä teoista.
USA vaatii edelleen elokuvaohjaaja Roman Polanskia vastuuseen 1970-luvulla tapahtuneesta lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä?
http://yle.fi/uutiset/polanski_taistelee_luovutustaan_vastaan/5889333
Yhtä iljettävää on että SKDL/Vasemmistoliitto ja SDP ovat hyväksyneet Donnerin teon. Ja ovat äänestäneet hänet EU-parlamenttiin.
Vastenmielisintä on, että Ahtisaari jopa palkitsi Donnerin konsulinviralla.
Kyllä sitä nyt ollaan tekopyhiä! Muutkin puolueet ovat avosylin ottaaneet vastaan / pitäneet hyvänään milloin mitäkin. Eduskunta on kansa pienoiskoossa, eikä Donneria ole edes tuomittu mistään, korkeintaan hän on herättänyt moraalista närkästystä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_rikoksista_tuomituista_kansanedustajista
Putkonen är dömd och har avtjänat sitt straff.
Persuilla taitaa olla huono kielipää ?
Mutta tuo kaistapää tuntuu olevan tosi hyvä !
Ni kunde också försvinna med ert Sverigetjafsande,det här är som sagt forum för diskussion om SFP:s politik.
Inte skriver vi på svenska på Persuspalten heller.Vilket liv det skulle bli.
Fennopersuna kan diskutera pakkoruotsi på sin egen spalt nu har ni ju ert parti i regeringen.Bara som ni slopar pakkoruotsi,SFP sitter i oppositionen,onödigt att gnälla och gråta på det här forumet.
Se on kyllä totta, että voisivat aivan hyvin siirtyä sinne. Mutta luulen, että siellä neffet saisivat niin kylmän kyydin antipersuilta, että ikävähän siellä tulisi RKP:ta ja palstalaisia.
Vi är ändå snälla här,ingen hotar med stryk och våld.
Tänk jag tycker att persufennorna kunde försvinna härifrån om ni inte tänker ansluta er till SFP.Ingen orkar med ert jävla pakkoruotsignällande.
Edelleenkään neffepersut eivät ole vastanneet kysymykseen, miksi pakkoruotsikeskustelua ei käydä persupalstalla, minne se ehdottomasti kuuluisi. Onko niin, että persut ovat haudanneet lopullisesti koko asian?