Nykyään ei uskalla jättää taloa ja maita vartioimatta. Ruotsinkieliset voivat tulla ja laittaa ne omiin nimiinsä. Pelottava maailma ryöstäjien takia.
Vartiointia lisättävä
aseet_vartioivat
554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mene lääkäriin !
Suomi on monikulttuurinen maa, ollut jo kauan ennen mamujen tuloa. Suomi jakautuu juntteihin ja sivistyneisiin ihmisiin. Kulttuurinen kuilu on näiden kahden ryhmän välillä valtaisa. Arvatkaa ketkä ovat juntteja, ketkä sivistyneitä?
Juntti on seuraavan keskustelun aloittaja ja hänen kaltaisensa: http://keskustelu.suomi24.fi/t/13743159/slar-persun-mig-idag
Sivistyneitä ovat suomenkieliset.
Vem skulle lyfta på kattsvansen om inte katten själv.
Ei enää mahdollista, mutta kyllä ennen. Kuvitteellinen otos maatilakirjasta. Tila on kuulunut suvulle vuodesta 1587 jolloin sen annettiin Ruotsin kuninkaan lahjoistusmaana kamarineuvos XXX:lle. Tilan pinta-ala oli tuolloin 18 000 hehtaaria. Siihen kuului kaikkiaan 45 torpparitilaa. Tilan päärakennus edustaa ajan arvokkainta tyylisuunta ja on ranskalaisarkitehti ZZZ:n suunnittelema. Torpparien maanhankintalain myötä tilasta menetettiin yhteensä 900 hehtaaria. Karjalan evakoiden sijoittamisesta vältyttiin lainsäädännöllisillä erityisjärjestelyillä. Että silleen sitä ahkeruudella on mahdollista rikastua.