Vertaistukea!!! Juuri sairastunut

kyllasitakaikkeaperkele

Mistä johtuu että tämä epilepsia on sairautena niin vaikea hyväksyä? Olen ihan äskettäin diagnoosin saanut ja vielä ensim. lääke kokeiluna menossa, tulee karseita sivuvaikutuksia ja menee ihan pää sekaisin noista.

En suostu hyväksymään tätä sairautta ja kun sukulaiset siitä kyselee, olen vain hiljaa ja haluaisin huutaa että mulla mitään ole!!! Vaikka tiedän että joo, on.. miksi tämän kieltää itseltään ? Johtuuko se siitä että aiemmin on ollut täysin terve ja on järkyttynyt sairastumisesta? Minulle sanottiin sairaalassa että tämä vie aikaa. Olen silti ihan super shokissa ja en jaksaisi tätä lääke rulianssia yms. Kyllä KYRPII suomeksi sanottuna.

Antakaa jotain vinkkejä ja kertokaa millaista teillä alkuun oli, te kokeneemmat. Oliko ahdistavaa oloa ja suorastaan ärsytystä ja vihaa sairautta kohtaan? Minun ajatukset vaan harhailevat sairastumisesta johonkin tulevaisuuteen joka näyttää ihan mustalta ja taas toisaalta en haluaisi kuunnella yhtään lääkäreitä vaan lopettaa lääkkeet ja.. voivoi. On tämä vaikea.

1

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enkeksinimeää

      Minkä ikäinen olet? Jos olet nuori, se saattaa ajan myötä parantua, ja toki miksi ei aikuisellakin voisi. itse nyt 15, joulukuussa 16, ja 13 vuotiaana mulle todettiin epilepsia. mahdollista, että mulla oli se jo pidempäänkin ollut, kohtaukset tuli vain yöllä eli niitä ei ehkä ollu huomattu. alkuaikaan oli kohtaukset tosi 'vahvoja', kouristelua, silmät käänty ympäri ja suu vaahtosi. aamuisin aina suu ja kieli ihan haavoilla enkä pysynyt pystyssä. nyt ei ole yli vuoteen ollut kohtauksia, eli lääkitys kohdallaan. ollaan puhuttu lääkärin kanssa että kokeiltaisiin lääkkeen poispurkua, kohtauksia kun ei enää ole. Mun suvussa ei epilepsiaa ole, eli mun kohdalla se laukesi varmaan jatkuvasta stressistä ja masennuksesta sekä rankasta ja traumaattisesta lapsuudesta. Sekava teksti mutta pointtini on, että kun oikee lääkitys löytyy ja varmasti myös kohtaukset pysyy poissa, voit elää melko normaalia elämää sen kanssa. toki se on varmaan erilaista jos kohtauksia voi tulla milloin vain, en itse osaa sanoa kun tosiaan vain unen aikana kouristelut alko. Olin ekojen kohtauksien aikaan kesäleirillä josta kun muut lähti kotiin, minä lähdin tutkimuksiin. Mun ei ollut muistaakseni vaikeaa hyväksyä sitä, oli vaan vähän sellanen että aijaa, vielä lisää taakkaa kannettavaksi.
      Minulla myös sukulaiset, eritoten mummi on aina ollut kauhean huolestunut sairaudesta, mitään ei saisi tehdä koska minulla on epilepsia ja päläpälä. sillon munkin tekee mieli vaan huutaa että ei mulla ole enää mitään. koska ei luultavasti ole. mummi luulee että epilepsia tuli mulle kun kaaduin pyörällä, vaikka siitä tuli vain neljä tikkiä polveen. toki sukulaisten huolen ymmärtää, mutta mä ymmärrän kyllä että se kyrpii kun ne kyselee. sivuvaikutuksista sen verran (lääkkeenä apydan 600, vaikuttava aine opskarpatsapiini (vai mikä ihme olikaan)) ja ei aiheuta muuta kuin tosi runsasta hiustenlähtöä, ihan vähän haromalla kamalat tupot lähtee.

      kyllä se kyrpii aivan varmasti, mut opit elämään sen kanssa. mä koen itseni nykyään vaan vahvemmaksi, kun tiedän et oon selvinnyt kaikesta mitä mun lapsuudessa mulle tapahtui ja sen lisäksi selätin myös epilepsian. se ei enää vaikuta mun elämään. toisilla se tietysti on sitten elämän loppuun asti, se on yksilöllistä, mun kohdalla kyse oli stressin(?) laukaisema nuoruusiän epilepsia

      pahoittelen tosi sekavaa tekstiä :D en normaalisti näin sekavasti kirjoita, mutta.. tää on mulle tuttu aihe, kirjotin tätä viestiä tosi pitkään
      tsemppiä sulle kuka ikinä ootkaan :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10875
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8147
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5211
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3616
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3548
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3504
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2499
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      1991
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe