Kehtasi mulkku äsken sanoa että AY-liike tuhoaa työpaikkoja kun vaatii palkankorotuksia, itse saa kaksinumeroisia prosenttikorotuksia vuosittain omaan palkkaansa joka ennestään on monikymmenkertainen keskiveropalkansaajaan verrattuna. Ja on kapitalistisika itse joka ei työpaikoista välitä yhtään, noiden ainoa tehtävä on tuottaa voittoa omistajille mahdollisimman pienellä määrällä työntekijöitä, ja tuo esittäytyy jonakin yhteiskunnan tukipilarina.
Ja sopivasti muuten tuon mulkun kommenttien jälkeen kerrottiin että Sampo - jonka johtaja tuo mulkku on - oli juuri tehnyt historiansa suurimmat voitot.
Kyllä yhteiskuntasopimuksen rattaisiin saatiin taas öljyä... - not.
Ja sopivasti muuten tuon mulkun kommenttien jälkeen kerrottiin että Sampo - jonka johtaja tuo mulkku on - oli juuri tehnyt historiansa suurimmat voitot.
Kyllä yhteiskuntasopimuksen rattaisiin saatiin taas öljyä... - not.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Putinin pröystäily on myös kuvottavaa, ja sen määräämät satojen tonnien ulkomaisen ruoan tuhoamiset - sillä olisi ruokittu Venäjän katulapset ja köyhät mummelit jne..
Eli vaihtakaa palkansaajat PANKKIA.....
katulapset ja niiden kurjuus ei ongelma,vain pelkkää positiivista toimintaa mm. lapsiasiamiehelle,mutta jos ryssän pentu muualla maailmalla ei saa parasta kohtelua,heti koko maan johto herää ja hyppää uutisoimaan...joten voissa tai jäteöljyssä paisto jatkuu entiseen malliin.
idässä yläkerta mätänee entiseen malliin,eikä muuksi muutu.
Jokin aika sitten uutisoitiin, että nämä johtajat ovat saaneet noin 8% keskimääräisen palkankorotuksen miljoonatuloista.
'
Eli 80 000€
Keskimääräinen palkankorotus normi sukankuluttajalle oli 56€.
Täytyy kaverin olla pätevä, kun euromääräsesti laskettuna tuohan on vain reilut 1400 kertainen korotus.
Tosin uutisoinnissa verrattiin prosentuaalista korotusta, eli johtajien palkka oli noussut jopa 8 kertaa nopeammin, kuin duunarin.
Totta kai me luovutaan lomarahoista yms. Kunhan vaan johtajien ei tarvitse näyttää esimerkkiä
Hassua että joku työläinen jonka palkka on 50 000e kuussa ulvoo kuinka työläisten palkat on liian isoja?
Eikö edes hävetä päästää suustaan tuollaista?
Palstan kestokommunisti vain jäkättää jäkättämistään...
tuon tapaiset tappaa ja tuhoaa yhteiskunnan kokonaan. heidän suunnaton ahneus on ainoa tarkoitus ihmiselämässä.
selkeä saunan takus tyyppi.
samanlaisia muita on suomessa paljon,heitä maan lait suojelee ja kannustaa rosvoamaan,ei muita.
nuo järjettömyys lait "laatii" eduskunta jos et satu tietämään...kun äänestät ja elät elämääsi.
Stadig on kusimulkku loputtoman ahne kapitalisti.
Kyllä noin on samaa mieltä olen.