Olen ollut tipattomalla nyt 4 viikkoa. S-CDT arvon pitäisi kait nyt olla normaali kun menen huomenna labraan? Oli koholla 4 viikkoa sitten. Normiarvot alle 2,5% ja mun oli 4,2%. Silti jännittää, koska joissain sivustoilla lukee että arvo normalisoituu 2-3 viikossa jossakin taas 2-4 viikossa :S Eli rajoilla ollaan.....vaikeuttaa huomattavasti elämää jos ei arvo ole normaali. Onko kokemuksia kellään että miten nopsaa on laskenut?
Nyt jännittää....meinaan s-cdt arvo
Huolestunuthjuomisesta
2618563
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ota vaan lisää, miksi lopetit? Kyllä se kuolema sit korjaa
Minulla kesti kuukauden että oli normissa,,, se oli kyllä stoli-kuuri aikoinaan,,, tosin kaljallakin ne nousee. Uskallan sanoa että varmasti ainakin paremmat tulokset saat jos et sitten sairasta jotain,,, että tulokset heittelee,,,
Olen utelias millä tavalla vaikeuttaa elämää jos ei ole normaali? Enkä pilkkaa olen vaan utelias,,,ei ole pakko kertoa.
Kela vaatii maksakokeet....Onneksi oli aikaa varautua, koska yksityinen lääkärini oli lomalla ja eilen vasta palasi! Toivotaan että toi 4 viikkoa tipatonta nyt sitten riittää....Noi edelliset huonot tulokset on vaan mulla ja arvauskeskuksen lääkärin tiedossa , kävin katsomassa alkutilanteen kun aloin tipattomalle.
Viittasit varmaan aiemmin http://vita.fi/laboratoriokasikirja/tutkimus/295
"Päivittäinen 50-80 g ylittävä alkoholinkäyttö yli 2-3 viikon ajan voi nostaa S -CDT-arvoja. Kohonneet S -CDT-arvot pysyvät viitearvojen yläpuolella 2-4 viikkoa alkoholinkäytön lopettamisen jälkeen."
Täytyyhän ne ainakin olla paremmat tulokset tuon mukaan,,,
Anyway,,, en ihan heti kävis ikinä maksa-arvoja mittauttamassa arvauskeskuksessa kun se yksityisyys sitte on mitä on,,, potilastiedoissahan ne näkyy jatkossa,,, menee oikeastaan silleen että jos murrat polven ja menet arvauskeskukseen alkavat tivaamaan alkon käytöstä mikä on aika huvittavaa,,,
Laitoin kanta.fi sivulla niin että niitä tuloksia ei näy kun siinä arvauskeskuksessa missä kävin. Jos siis oikein ymmärsin sen systeemin siellä :o Ei ollu varaa käydä yksityisellä sillon.
Juuh,,, olen kuullut että vähän update ongelmia kanta.fi:llä tiedä sitten,,,?
No niin katto nyt mitä sait aikaan :"Huolestunuthjuomisesta" minun on nyt pakko kirjautua kantaan vaikken ole arvauskeskuksessa aikoihin käynytkään,,, :)
Viddu sinunki kanssa,,, :)
Yksityiselläkin sitä aina haluaa käydä sen omalääkärin luona joten ymmärrän,,,ja onhan ne kalliita mutta siihen on hyvä syy koska ovat niin perusteellisia toisin kuin arvauskeskus ja siellä ei ole pelkoa että tiedot leviää,,,
Arvauskeskuksia puolustaen totean, että kyllähän ihminen päissään teloo tai telotuttaa itseään. Päissään ihminen luulee olevansa vahingoittumaton ja Maailman vahvin mies. Se on vain tunne, joka ei pidä paikkaansa. Sitten krapulassa nuollaan haavoja, kun keho niin täynnä mustelmia, ettei sängystä pääse ylös.
Riitaa haastetaan ja turpaan saadaan. Jos et saa, se johtuu vastapuolen säälistä.
-Alkoholismi on Helvettiä.
Kunnossa ne arvot varmaan oli. Nyt ei kun perseet olalle ja taudit leviämään!
Monta persettä ajattelit ottaa olallesi?
Kyseessä on varttuneempien alan miesten käyttämä sanonta. Olla "perseet olalla" tarkoittaa ankaraa humalatilaa.
Törmäsin samaan ongelmaan, että sukupolvien väliset sanankäytöt eivät täsmää yhteen.
Esim. kun repesin, tyyppi luuli, että hajosin, ja hajoamista tarkoitetaankin nykyään repeämisenä, ja repeämistä hajoamisena. Olen aivan sekaisin.
Selkeästi, vielä 2000 alussa hajoaminen tarkoitti henkistä romahtamista ja repeäminen ääneen nauramista, josta lyhenne LOL. Kaikki on mullin mallin.
Sukupolvien välille tarvitaan sovittelija, joka tuntee kaikki uudet sanojen vääntämiset ja nykynuorison kielen.
-Vaahtokassi
Ei kukaan uskalla lähestyä nuorisoa, koska ne leimataan välittömästi pedofiileiksi ja se leima ei lähde tiedoistasi ikinä.
https://www.youtube.com/watch?v=vCHREyE5GzQ
Jos puoliintumisaika on noin 2viikkoa, tarkoittaako se sitä että jos arvo on ollut esim. 3, kahden viikon päästä se on 1.5 ja siitä kahden viikon päästä 0.75?
Nää cdt arvot on kyllä naurettavat.Viitearvot laskee kokoajan.1.2 on viitearvo ja 1.3-1.6 on harmaa alue.Itse en juo kun kerran kuukaudessa tai harvemmin.Keskiolutta 6-8 annosta ja cdt on 1.4.Noin 3vko ennen testiä join viimeeksi.
Millä alkaa yhdeksäs vuosi spsototalirismia. Kuinka näkyy päällepäin olemuksessa?
Oon voimissain
Virve Posti
1234 tulta munille kohta 10 vuotta tipattomalla. ei vain enää kiinnosta paka loppu.
Hyvä ja onnellinen loppu tähän.
Tärkeintähän onkin saada se arvo näyttämään jotakin muuta kuin mitä se oikeasti on.
Huoraa turpaan
Minusta tipattomalla olo on homojen hommaa. Viinaa saatana!!!!
Ugh
!!!!!
Elämässä riittää jännittämistä ilman alkoholiakin. Ei kannata ottaa lisäarvoa alkoholilla.
Lopeta alkoholin käyttö. Älä pilaa terveyttäsi sen kanssa.
Cdt arvo 2,0 ja viitearvot oli 0-2,5 ja olen juonut viimeisen 6vk aikana aikana 5 pientä olutta(3vk ennen testiä). Sitä ennen 2 viikon välein alkoa 1 iltana, harvoin yli 4 annosta per kerta.
Aika tiukka on tuo raja.
Itse jouduin näihin kokeisiin, kun psykiatrinen poli niitä vaatii psykoterapiaa varten. Edellisistä alkoholiannoksista aikaa 4 päivää ja juon vain muutaman kerran vuodessa merkkipäivinä.
Saa nähä, että miten tulkitsevat arvoni ja alkoholin käytön.