Juuri nyt: Soini petti Kreikka-lupauksensa.

Soini lupasi laittaa Kreikan piikin kiinni, mutta kuinkas kävikään, kirjoittaa Juha Keskinen.

Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok) sai eduskunnan suurelta valiokunnalta hallitukselle mandaatin hyväksyä Kreikan kolmas tukipaketti. Suomi pyrkii Stubbin mukaan tekemään kaikkensa, että Kansainvälinen valuuttarahasto IMF saadaan mukaan Kreikan tukiohjelmaan. Aiemmin Suomen osallistumisen ehtona oli se, että IMF on mukana paketissa ja ettei Kreikan velkoja leikata. Nyt mandaatti on "joustavampi".

Kreikan kolmannesta 85,5 miljardin euron tukipaketista saatiin alustava sopu Kreikan ja lainoittajien välillä tiistaina. Euromaiden valtiovarainministerit keskustelevat paketista perjantaina Brysselissä.

lll

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Sampo Terhon (ps) mukaan perussuomalaiset hyväksyivät Kreikan kolmannen tukipaketin hampaita purren. Puolue äänesti yksimielisesti paketin puolesta. Melkoisen erikoista puolueelta, joka on koko oppositiokautensa ajan pitänyt Kreikan tukemisen lopettamista ykkösaiheenaan.

Perussuomalaisten karismaattinen puheenjohtaja Timo Soini on jyrissyt vuosien varrella jatkuvasti miten Kreikan piikki on laitettava kiinni. Soinin ykkösteemasta tuli nyt puolueen kannalta täysi mahalasku kun kelkka kääntyi hetkessä 180 astetta. Soini pääsi puolueensa juhlakokouksessa yllättämään väkensä niin täydellisesti takinkäännöllään, että puolueen kenttä on vasta pätkittäin heräämässä todellisuuteen.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015081320175137_uu.shtml
3250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Pitihän sen arvata

Äänestä

  • SoiniSoini kirjoitti:

    Soini, Soini, älä sanojasi syö
    Ei se ole hullu joka pyytää, se on hullu joka antaa.
    "LMILMI" kirjoitti 18:50


    http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/805206/Soini Paatos Kreikan tukipaketista on huono

    Ai PAATOS vai PÄÄTÖS???

    Äänestä

  • muutos-2019 kirjoitti:

    Ai PAATOS vai PÄÄTÖS???

    paatos

    Äänestä

  • uppi

    Äänestä

  • uuuppp kirjoitti:

    uppi

    Syy, ettei muut pääse hallitukseen, varmaan kansa nääntyy nälkään ennen kuin persut lähtee hallituksesta.

    Äänestä

  • muutos-2019 kirjoitti:

    Ai PAATOS vai PÄÄTÖS???

    bncgfj

    Äänestä

  • uuuppp kirjoitti:

    uppi

    edelleen uppi

    Äänestä

  • päästöt kirjoitti:

    paatos

    xds

    Äänestä

  • päästöt kirjoitti:

    paatos

    roskaluokkaan putosi persut.

    Äänestä

Viherpunkit ja rkp odottavat kieli pitkällä tilaisuutta nousta hallitukseen.

Äänestä
  • ja silloin avataan pakoloisportit ja kehitysapurahat nousevat stratosfääreihin, samalla suvaitsevaisuus lisääntyy räjähdysmäisesti ja rasismi loppuu ikiajoiksi.
    Nuoret kotkat ja pioneerit saavat tuhatkertaiset avustukset joita vain viherpunikit voivat antaa! Olemme silloin monikulttuurin onnelassa. Allahu Akbar, nyt veitsiä teroittamaan, se on jokaisen muslimin velvolllisuuus ja suvakin myös.

    Äänestä

  • Vituksmenisanosoini kirjoitti:

    ja silloin avataan pakoloisportit ja kehitysapurahat nousevat stratosfääreihin, samalla suvaitsevaisuus lisääntyy räjähdysmäisesti ja rasismi loppuu ikiajoiksi.
    Nuoret kotkat ja pioneerit saavat tuhatkertaiset avustukset joita vain viherpunikit voivat antaa! Olemme silloin monikulttuurin onnelassa. Allahu Akbar, nyt veitsiä teroittamaan, se on jokaisen muslimin velvolllisuuus ja suvakin myös.

    Eikös ne ole jo avattu persujen toimesta, kun pakolaisia tulee ennätys tahtiin, ja tietenkin syy ennätysmäärään ottamiseen on, ettei punavihreät pääsisi hallitukseen, mahdollisen hallituskriisin takia.

    Äänestä

  • Meidän pitäis jollain konstilla päästä eroon Stadin politiikasta ja yleensä EU:sta. Miten tästä maasta saa palan toiselle osalle kansalaisia, johon ei otettaisi ay-demareita, viherpunikkejä, eikä maataloustuesta riiteleviä tai väestöä roudaavia? Oletteko lukeneet mitään aiheesta, kertokaa?

    Äänestä

Kreikan tapaus on vain epätoivoinen yritys viivyttää Eurooppaa vääjäämättä odottavaa kaaosta ja sekasortoa.

Äänestä

Soini ja persut nuolee perseitä ja on kumileimasimen asemassa

Äänestä

Ei perussuomalaiset yksin voi Euroopan tukipäätöksiä lopettaa.Tämä tuli meille kyllin seväksi Turun puoluekokuksessa.

Äänestä
  • Ainkin maakohtaisen olisi pystynyt estämään, koska hallituskriisi olisi pitkittänyt suomen tukipaketin myötämistä niin kaun, että muut maat olisivat jo ehtineet myöntää tuen.

    Äänestä

  • Selityksiä, selityksiä, miksi soini sitten edes jauhoi paskaa hanojen kiinnilaitosta ennen vaaleja, kokeileppa selittää se.
    Ja selitääpä halla-ahon sanailut ennen brysseliin menoa siitä miten tiukentaa heti maahanmuutto ongelmia, no, rahat kun satoi taskuun, niin kaikki lupaukset unohtui.

    Äänestä

Onhan asia tiedetty jo vuosia sitten. EU-maiden taloudellinen tukeminen päätetään EU:n sisällä. Eivät jäsenmaat oikeasti tee itsenäisiä päätöksiä.
Tämä asia on tietty iät ajat, vuosia sitten, kun Suomi liittyi EU:n jäseneksi.
Persu kampanjoi ainakin kaksissa edellisissä vaaleissa lakkauttavansa taloudellisen tuen vaikkapa Kreikalle. Tottahan se tiedettiin pelkäksi vaalilupaukseksi ilman mitään katetta.
Mutta kansa vaan äänestää pelkkien lupauksien pohjalta. Kansa sai tahtonsa mukaisen hallituksen.

Äänestä
  • "Onhan asia tiedetty jo vuosia sitten. EU-maiden taloudellinen tukeminen päätetään EU:n sisällä. Eivät jäsenmaat oikeasti tee itsenäisiä päätöksiä.

    Tämä asia on tietty iät ajat, vuosia sitten, kun Suomi liittyi EU:n jäseneksi."

    Minusta on kyllä hyvin kummallista, että Suomen monet mediat eivät asiaa nosta ja käsittele ajankohtaisohjelmissa enemmän. En ole koskaan kuullut suoraan tuollaista, jos asia on näin, siitähän pitäisi kertoa suoraan, miksi kaikki vain peittelevät kuka on päättäjä ja kuka on maksaja ja kainalosauva (=puinen hiljainen taluttaja).

    Ei ole normaalitoimintaa, että tuollainen valtava summa riistorahaa imetään täältä velkoja tekemällä ihmisten piikkiin eikä siitä muka kukaan tiedä, asiasta ei keskustelella. Kreikasta on päiväittäin talouslehdissä monta juttua, siellä keskustellaan, mutta tästä kaikki vain arvailevat ja väität, että näin on ollut jo vuosia.

    Äänestä

Soini on tehnyt Suomen poliittisen historian suurimman vaalipetoksen. Kansa ei tule tätä petosta unohtamaan. Vuoden 2019 eduskuntavaaleissa persujen kannatus tulee romahtamaan!

Äänestä
  • Vaalipetokseen suuruutta saadaan Suomen lisäksi etsiä ulkomailtakin eikä ihan läheltä löydy. Ehkäpä jostain pimeimmästä Afrikasta saattaa löytyä.

    Äänestä

  • Mielestäni Soini saattaisi saada anteeksi äänestäjiltä, jos hän nyt syystä tai toisesta tuosta laihasta ulkoministerin salkustaan uskaltaa luopua, jos hän lupaa kertoa meille äänestäjille jokaista pientä detaljia myöten, mitä hän on kuullut Brysselin pöydissä.

    Kaikki, jokainen yksityiskohta siitä, mitä Suomelle on luvattu, mitä on lähitulevaisuudessa luvassa ja ennen kaikkea, KUKA TAI KETKÄ tätä maata johtavat. Ministerikatras ja hallitus se ei ainakaan ole. Jokaisen pampun ja virkamiehen rooli tulee selvittää, mitä he ovat hääränneet kulissien takana. Kansan on saavata vietää, mikä tämän homman taustalla on.

    Äänestä

No, miksi Soinia pitää moittia Stupidin hölmöilyistä?

Äänestä
  • Koska Soini voisi ihan hyvin erota hallituksesta.

    Äänestä

  • Näin. Kun Perussuomalaiset lähtevät hallituksesta, se kaatuu kasaan kuin korttitalo. Stubbi ja Sipilä eivät kauaa fanfaarejaan soittele 80 kansanedustajan vähemmistöllä.

    Toisaalta, demarit ja vasemmisto eivät tule ikinä lähtemään Sipilän leikkaushallitukseen. Tästä syntyisi sellainen poliittinen kriisi tähän maahan, että melkoisella varmuudella Sipilän taustalla puuhaavat EK ja sun muut tahot haluaisivat välttää sitä viimeiseen saakka.

    Eikö Soini tajua, millaiset valttikortit hänellä on käsissään, vai mikä ihme tuohon perussuomalaisten puolueeseen on oikein mennyt? Ukko vaan istuu ja voivottelee ja puoluetta pidetään kuin rautapihdeissä - yhtäkään inahdusta ei kuulu. Luonnontonta toimintaa sanon minä.

    Äänestä

Suomen EU politiikka on todella outoa,
jotain hämärää touhua , totuutta EI uskalleta kansallemme kertoa,
politikot on naama väärässä totisena joka kerta ku rahotuksesta tulee kysymys,
ilmeisesti katainen ja kumppanit sai sotkettua suomen asiat niin pahoin ettei kukaan ota enää selvää missä mennään,
eikä niitä sotkuja osata enää korjata,
-- tyhmä suomi ON huomattu erittäin hyväksi lypsy-lehmäksi,
meitä ilmeisesti pytytään nyt kiristämään, että Sipilä, Stub ja Soini ovat pelkää vahaa kun niiltä taas halutaan miljaardeja kreikkaan, huh huh,
tuleeki mieleen, kenen rahoja OIKEESTAAN suomen politikot suojelee,
EI ainakaa veronamaksajien rahoja,
ilmeiseti jotkut miljardöörit suomesta on sijottaneet raahaa kreikkaan
ja niitä tietenki Stub suojelee suomen veronmaksajien kusanuksella,
-- vahvasti sitä mieltä,
suomen pitää k y l m ä s t i panna stop kreikan rahottamiselle, kävi miten kävi,
ikuinen periksi antaminen ON TODELLA TYHMÄÄ,
parempi ÄKKI RYSÄYS
kuin ikuinen hermoja kiristävä kituuttaminen ja kärsimys,
SE ON LOPPU NY ,
suomi selviää ajan kanssa paremmin kuin riippuvuus-suhteessa kreikkaan,

Äänestä
  • Ainoa taho, joka tässä menettää rahaa, on Suomi. Koittakaa nyt ymmärtää, että ne rahat, mitä Saksa ja Ranska tuonne Kreikkaan lappaa, palaavat kuin bumerangi takaisin niiden pankeille.

    Jos pankit kaatuvat, jäävät tappiot Saksan ja Ranskan yksityiselle sektorille, voivat jopa romauttaa näiden maiden talouden. Kyseessä on näiden maiden pankkien tappioiden sosialisointi, jonka ovat sanoneet ääneen kaikki amerikkalaisten talousasiantuntijoiden suut.

    Kysymys kuuluu, mitä Suomi tuossa yhtälössä tekee, kun sen pankeilla ei ole mitään saatavia Kreikasta. Me emme kuulu tuohon yhtälöön, koska toisin kuin Ranska tai Saksa, me emme saa koskaan mitään bumerangi-rahaa Kreikasta.

    Suurin vitsi tässä on se, että itse EMU-sopimuksessa todetaan, että euro nimenomaan ei velvoita yhtäkään jäsenmaata maksamaan toisten jäsenmaiden velkoja. Se lukee siellä mustalla valkoisella. Nämä maat rikkovat siis omia sopimuksiaan ja Suomi maksaa VAPAAEHTOISESTI muiden maiden pankkisektorin tappioita. Tämän maan päättäjien aivotuksia on mahdotonta ymmärtää!

    Äänestä

paska jatkuu,kuin 1-50v sitten.miksi te ihmiset ette vieläkään tajua olemassa oloanne?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kannatuspohjamutiin kirjoitti:

Soini lupasi laittaa Kreikan piikin kiinni, mutta kuinkas kävikään, kirjoittaa Juha Keskinen.

Valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok) sai eduskunnan suurelta valiokunnalta hallitukselle mandaatin hyväksyä Kreikan kolmas tukipaketti. Suomi pyrkii Stubbin mukaan tekemään kaikkensa, että Kansainvälinen valuuttarahasto IMF saadaan mukaan Kreikan tukiohjelmaan. Aiemmin Suomen osallistumisen ehtona oli se, että IMF on mukana paketissa ja ettei Kreikan velkoja leikata. Nyt mandaatti on "joustavampi".

Kreikan kolmannesta 85,5 miljardin euron tukipaketista saatiin alustava sopu Kreikan ja lainoittajien välillä tiistaina. Euromaiden valtiovarainministerit keskustelevat paketista perjantaina Brysselissä.

lll

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Sampo Terhon (ps) mukaan perussuomalaiset hyväksyivät Kreikan kolmannen tukipaketin hampaita purren. Puolue äänesti yksimielisesti paketin puolesta. Melkoisen erikoista puolueelta, joka on koko oppositiokautensa ajan pitänyt Kreikan tukemisen lopettamista ykkösaiheenaan.

Perussuomalaisten karismaattinen puheenjohtaja Timo Soini on jyrissyt vuosien varrella jatkuvasti miten Kreikan piikki on laitettava kiinni. Soinin ykkösteemasta tuli nyt puolueen kannalta täysi mahalasku kun kelkka kääntyi hetkessä 180 astetta. Soini pääsi puolueensa juhlakokouksessa yllättämään väkensä niin täydellisesti takinkäännöllään, että puolueen kenttä on vasta pätkittäin heräämässä todellisuuteen.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015081320175137_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu