Noin 33 000 asukkaan Kosilla on saaren pormestarin Jorgos Kyritsisin mukaan jo 7 000 siirtolaista. Koko Kreikkaan heitä on tänä vuonna saapunut yli 125 000. Tulijoiden määrä kasvoi edellisvuodesta 750 prosenttia. Kreikka sallii Euroopan ulkopuolisten maahantulijoiden viipyä seitsemän vuorokautta ilman erillistä oleskelulupaa, ja moni haluaakin jatkaa matkaansa manner-Eurooppaan.
Miksei Suomi kanna vastuutaan ?
Olemmevelkaa
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kanna vastuuta mistä? Olemme velkaa mistä? Työtävieroksuvien siirtolaisten tänne ottaminen ja vastikkeeton elättäminen on jo nyt tehnyt valtavan kuopan valtion talouteen. Miljardi toisensa perään menee vain maahanmuuttajien kuluihin.
Mitä sitten kun 10 - 20 vuotta on kulunut? Silloin Suomi on vajonnut Kreikan tasolle ja ruinaa EU:lta lisää rahaa, jotta voisi lyhentää edellisiä velkoja.
meille on opetettu, nautimme elintasosta heidän kustannuksellaan ?
Poliitikot voivat näköjään uskotella mitä vaan ja jotkuthan sitä jargoniaa uskovat, mutta totuus on se, että siirtolaiset eli mamut nauttivat elintasostaan meidän kustannuksella. Jos siirtolaisista vielä joskus jonkin mullistuksen myötä tulisi pääveronmaksajia, niin silloin olisi suomalaisten vuoro elää heidän kustannuksella.
On ihminen merkillinen olento. Elää täällä noin 60-80 vuota, eikä pysty sitä aikaa elämään rauhassa. On iskua ja kostoiskua, räyttämisisiä, huolimattomuudesta johtuviaa onnettomuuksia. Vaikuttaa, että ei mitään muuta olekaan. Toinen haluaa riistää toista ihmistä tai kansaa. Hirveä kiihko mammonan perään, jonka puolesta ollaan valmiit tappamaan. Tämä ei varmasti lopu ennenkuin elämä Maapallolla loppuu.
Ihminen on pahin peto - ei voi edes puhua samaan aikaan eläimien petomaisuudesta, jotka tappavat syödäkseen. Luulisi aikuisten ihmisten pystyvän elämään rauhassa - mutta ei. Ahneus on useasti syynä väkivallantekoihin. Ei pystytä jakamaan. Saa nähdä, miten käy, kun luonnonvarat loppuvat ja väki vain lisääntyy. Tänä vuonnakin on jo ylitetty se päivämäärä, jolloin tehdään velkaa tästä eteenpäin Maapallon luonnonvaroihin nähden.
Eivät nämä asiat huoleta ihmisiä. Eletään hetkessä niin kauan, kunnes on pakko muuttaa suuntaa.
mutta ne kyllä heittää paskaa meidän silmille, mitä asialle pitäisi mielestäsi tehdä ?
Halonen tekikin viisasti kun elää muitten veronmaksajien kustannuksella, demari tovereittensa tavoin. Miljonääriksi näin tullaan sitten.*
Ei ole elon aikana puutetta mistään.
Näin moni muukin tehnyt, mutta harvemmat jää loisimaan veronmaksajien rahoilla.
Moni miljonääri jakanut tieto/taitoaa, ja muutkin hyötyy sitten.
Halonen ei työllistä ketään hyvässä merkityksessä.
Nekin jotka häärii passaajinaan, heidänkin elanto menee veroista.
Ay pohatat ei halua verolle -jäsenmaksu tuloja.
Kukapa haluaisi, kun saa itsekkin siitä palkkansa. 200 000 € kahtapuolta/vuosi.
Raha jakautuu epätasaisesti. Kun malli, että työstä vain oikea raha/palkka.
Vasemmisto keksinyt myös pankkopojilleen tulon, kun makoilee vain, palkka juoksee. Lisää vaativat heille. Jotta, kaikkille palkka, peruspalkka, vaikkei työssäkään olla.
Sosialistit tulee maallle kalliiksi, varsinkin miljonääri sosialistit. Kuten sanottu, että sosialismi on rikos! Kun itse ei sitten viitsitä tehdä oikeaa työtä rahansa eteen.
Jos pitäisi nyt valita, alkaisin sosialistiksi, ja venkoilisin sen edut.
Tietenkin ilman työn rasittavuutta.
mamuista, räjäyttelevät metroja ja lentokoneita, lahtaavat lehden toimituksen jomkin kuvan takia, miksi he heittävät paskaa silmillemme ja miten siihen pitäisi suhtautua ?
"Vasemmisto keksinyt myös pankkopojilleen tulon, kun makoilee vain, palkka juoksee. Lisää vaativat heille. Jotta, kaikkille palkka, peruspalkka, vaikkei työssäkään olla."
Peruspalkka on hieman harhaanjohtava nimi työttömän "ansiotulona" ja parempi olisikin käyttää sanaa perusraha. Se ei johtaisi harhan sinunlaisia vajaakykyisiä ihmisiä, joilla asiaymmärrys on heikohko.
Olipa tuon tulon keksinyt kuka tahansa, niin yhtä lailla se palvelee ja auttaa kepulaisia pankkopoikia. Ymmärtänet sen verran, että makoilevat pankkopojat ovat maaseudun, ei kaupungin kasvatteja ja luultavasti useimmiten kepuun päin kallellaan? Maalla maaseudun tavalla.
"Sosialistit tulee maallle kalliiksi, varsinkin miljonääri sosialistit. Kuten sanottu, että sosialismi on rikos! Kun itse ei sitten viitsitä tehdä oikeaa työtä rahansa eteen.
Jos pitäisi nyt valita, alkaisin sosialistiksi, ja venkoilisin sen edut."
Kukaan ei kiellä sinua ryhtymästä sosialistiksi tai miksi vaan muuksi. Ilmoita Kelaan, että luovut eläkkeestäsi ja sitten alat venkoilemaan itsellesi etuja. Rahaa saisit juuri sen verran, että saat vuokran ja muut tärkeimmät laskut maksettua.
Ruoka sinun kuitenkin tulisi hankkia omalta kasvimaalta ja luonnosta. Haiskahtaahan se hieman työltä, kun joutuisi maata kuokkimaan ja metsästä marjoja poimimaan. Kalastus ei kehoa juurikaan rasita, eikä myöskään metsästys. Melko helpolla pääsisit.
Aloita omavaraisen vasurin helppo elämä jo nyt ja elä sitä muutama kuukausi. Yhdistä siihen pankkopoikamainen makoilu, niin kehokin saa välillä levätä. Raportoi sitten myöhemmin meille miten kokeilu meni.
Puhuuko ylläoleva agraarisosialisteista? Muita pankollalepäileviä ei tule mieleen!
on kyse. Työtävieroksuvien siirtolaisten tänne ottaminen ja vastikkeeton elättäminen on jo nyt tehnyt valtavan kuopan valtion talouteen. Miljardi toisensa perään menee vain maahanmuuttajien kuluihin.
Mitä sitten kun 10 - 20 vuotta on kulunut? Silloin Suomi on vajonnut Kreikan tasolle ja ruinaa EU:lta lisää rahaa, jotta voisi lyhentää edellisiä velkoja.
Emme ole kutusneet heitä tänne! Islaminuskoiset maahantunkeutujat pitäisi heti kerätä ja siirtää keskitysleiriin odottamaan karkotuksen täytäntöönpanoa. Alkaneet jo tuhoamaan maatamme totaalisesti.