Suosittelu kesälomatissuttelijoille

Perunavaihtoehto

Hei, tulin tässä vilkaisseeksi, ja löysin teille kesälomatissuttelijoille takuulla rattoisamman juomisenne "välipäivän" viettotavan wc-pöntön halailun sijaan.

Eikö olisi mukavampaa istua raikkaassa kesäsäässä parvekkeella siemaillen kasviksista saatavia raikkaita mehuja, joiden pH:kin on alle 4,2. Esimerkkinä nyt vaikka hapankaalimehu. Se on hyvä hapanmehu toisten, vähemmän happamien kasvismehujen, kuten porkkanamehun happamoittamiseen. Sen aromi on melko mieto ja lähes kaikkien kasvismehujen oma aromi pystyy peittämään sen. Haluttaessa hapattaa valmiiksi puristettu mehu startteria käyttäen, voidaan hapatteena käyttää esim. Lactobacillus plantariumia , sillä sen avulla hapatettu kaali-porkkanamehu on ulkomaisissa kokeissa osoittautunut parhaaksi aistinvaraiselta laadultaan.

Älkää siis tuhlatko hienoa kesäpäivää oksentamiseen, vaan nauttikaa virvoittavista hapankaalimehuista sekä kaali-porkkanajuomista.

3

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tippa_poika

      > Älkää siis tuhlatko hienoa kesäpäivää oksentamiseen
      Ei siinä koko päivää mene.

    • aleksanteri_sänki

      pH:n kannattaa olla korkea, koska emäksinen on elimistölle hyvästä. Emme toki epäile hapankaalin mahdollisia muita terveyshyötyjä, etenkin jos sillä korvataan alkoholi. Kalkkipitoinen kivennäisvesi sopii minun vatsalleni ennen tetrathlonmarathonia.

    • fsdaggegeg

      Kyseiset mehut ovat oikein mainioita jos ensin laittaa sokeria ja turbohiivaa odottaen että käyminen loppuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 93
      1494
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1344
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1267
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1168
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1145
    6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      9
      945
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      36
      807
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      751
    9. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      744
    10. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      715
    Aihe