vaalipetoksesta. Äänestin perussuomalaisia juuri maahanmuutto kriittisyyden
ja Kreikan tukipaketin vastaisuuden vuoksi.
On helvetin petetty ja nöyryytetty olo.
ja Kreikan tukipaketin vastaisuuden vuoksi.
On helvetin petetty ja nöyryytetty olo.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
voisi purra.
täyttäähän tuo petoksen tunnusmerkit ja petos tehty taloudellista etua tavoitellen eli saatu hyväpalkkainen edut työ.
vähän sama kuin väärentäisi koneinsinöörinpaperit että saisi hyvinpalkattua työtä.
Ota lääkkeesi aloittaja.
Kato viherkommari-paska rupes inisemään.
Hehe, aina samaa sisällötöntä ruikutusta.
Nyt vaan joukkokanne Soinista oikeuteen. Vieläkö jaksaa ilkkua Suomen
työläisille.
Kuka tahansa saa viedä oikeuteen jos ääni on "varastettu" vaaleissa!
Et voi mitenkään! Putkonen tulee ja naulaa sut seinälle! Sitten ne Uotin kanssa haastaa sinut käräjiin ja joudut maksamaan korvauksia!
Soinihan petti maahanmuuttokriittiset äänestäjänsä jo vuonna 2011, kun jytkyn jälkeen ei mennytkään hallitukseen, vaan loikkivastuuta pakoon oppositioon, ja luovutti persuille annetut äänet kaikkein mamu-myönteisimmille puolueille, eli vasemmistoliitolle ja vihreille.
Vihreät ovat haastaneet oikeuteen Vihreä puolueen joka nieli ydinvoimapäätöksen. Oikeudessa Vihreät vapautettiin ja niinpä samat vihreät fanit innosta hehkuen ovat innolla petturipuoluettaan tukemassa.
EVM nuijittiin voimaan mediapimennossa - 'suomalaiset eivät edes tiedä mikä heihin iski'
EVM-päätös nuijittiin läpi eduskunnassa kaikessa hiljaisuudessa. EVM:n vaikutuksista ei ole uutisoitu ennen, eikä päätöksenteon jälkeen. Tämän paljastaa kooste valtamedian torstain otsikoista. Lue uutiskoosteestamme mistä valtaväestölle ei ole haluttu kertoa.
Toimittajat mm: Tommi Lievemaa, Markku Juutinen, Olli Kingelin
Uutiskooste: Janus Putkonen
Kuvakooste: Riika Järvinen
22.6.2012, Verkkomedia.org
EU:n liittovaltiokehitys katkaistava
Useimmat suomalaismepit demareita myöten kannattavat lämpimästi EU-komissiolle myönnettävää valtaa valvoa jäsenmaiden budjetteja. Asia kävi ilmi tiistaina Ylen Ajankohtaisessa kakkosessa, joka oli tiedustellut mepeiltä näiden näkemyksiä EU:n nykykehityksestä. Täydellisen epädemokraattinen ja uusliberalismin vaihtoehdottomuuden sinetöivä valvonta on kuulemma "välttämätöntä" nykyisessä tilanteessa.
Keskiviikkoaamuna uutisoitiin siitä, kuinka EU-komissiolle kaavaillaan valtuuksia puuttua myös jäsenmaiden palkkapolitiikkaan. Tavoitteena on estää "ylisuuret" palkankorotukset. Eurooppalaisen ay-liikkeen piirissä tämä herättää luonnollisesti vastustusta. Komission palkkavalvonnan myötä sementoidaan Suomestakin tuttu "palkkamaltti" pysyväksi normiksi ympäri Eurooppaa.
STTK:n Mikko Mäenpää totesi aamun uutisissa, että komission palkkavalvontaa vastaan on turha pullikoida, sillä se on jo itse asiassa lyöty lukkoon EU:n niin sanotussa six-pack-talouskurisopimuksessa.
On jokseenkin käsittämätöntä, kuinka maamme poliittinen eliitti on joitakin poikkeuksia lukuunottamatta valmis hyväksymään täysin kritiikittä komission vallankaappauksen suhteessa jäsenmaihin.
EU-komissio koostuu 27 jäsenestä, joita nimitetään komissaareiksi. Nämä ovat vaaleilla valitsemattomia virkamiehiä jokaisesta jäsenmaasta. Tämä porukka saa jatkossa päättää yhä enemmän erittäin merkittävistä asioista, jotka koskettavat suoraan n. 500 miljoonaa EU-kansalaista.
Paavo Lipposen hallitusten aikaan vakiohokema oli, että vahva komissio on pienen maan paras turva. Todellisuudessa on vaikea kuvitella mitään epädemokraattisempaa menettelyä kuin komission vallan kasvattaminen. Kyse on pidemmällä tähtäimellä EU:n liittovaltioimisesta.
Se merkitsee loppua jäsenvaltioiden oikeudelle päättää itse maansa suunnasta. Yksittäisen jäsenmaan halu suuntautua toisenlaisen kehityksen, esim. sosialismin suuntaan, käy käytännössä mahdottomaksi. Se on tietenkin koko liittovaltiokehityksen tärkein tavoite. On syytä nousta voimakkaasti tätä kehitystä vastaan - muuten meillä vaihtoehtoista politiikkaa tavoittelevilla ei ole pian mitään virkaa politiikan kentillä.
Tommi Lievemaa
Mikä ihmeen EVM? – Moni ei tiedä vieläkään, mistä eilen 21.6. päätettiin
Suomi on jälleen hyödyntämässä kansainvälisiä rahoituslaitoksia ja viime kädessä kansainvälisiä pankkeja. Luonnollisesti tämä tulisi tapahtumaan kansalaisten kustannuksella. Kysymyksessä on EVM eli Euroopan vakausmekanismi ja sen perustaminen heinäkuun alkupuolella 2012, jolloin se myös aloittaisi toimintansa.
Myös Suomen poliittinen eliitti on halukas osallistumaan Euroopan vakausmekanismiin, hallituksen esityksen siivittämänä ja tietysti eduskunnan vahvistuksella.
EVM on anonyymi, kansainvälinen ja syytesuojattu osakeyhtiö, jonka tarkoituksena on korvata, heinäkuussa 2013, ajankohtaiset väliaikaisjärjestelyt, joita ovat Euroopan rahoitusvakausväline (ERVV) ja Euroopan rahoituksenvakautusmekanismi (ERVM).
EVM:n toiminnan tarkoitus on käytetyn lähteen mukaan pyrkiä talouskriisien ennalta torjumiseen sekä minimoida rahoitus- ja velkakriisien todennäköisyyttä tulevaisuudessa.
Jälleen valtamedia on ollut hyvin vaitelias mainitun asian suhteen. Se ei ole yllätys, sillä uutispimentoa on seurannut ennenkin, kun kysymyksenä ovat olleet päätökset, joiden vaikutukset ovat kaikkea muuta kuin edistyksellisiä kansalaisille ja yhteiskunnan tietyille sektoreille.
Lue lisää: http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=8&id=3906
Markku Juutinen
EVM, velkaraha ja pankit
Keskikesän kunniaksi eduskunta äänesti torstaina 21.6. luvuin 104–71 EVM-sopimukseen liittymisen puolesta.
Pankkien ryöstöoperaatio levitetään Suomeenkin, ja 1990-luvun pankkiryöstö oli vielä kevyttä siihen verrattuna, johon tällä kertaa on mahdollisuus. EU-keskuskomitean pomo Bilderberg-Barroso haaveilee vieläpä pankkiunionista. Tämän on oltava pahaa unta.
Suomen osaksi tulevien EVM-pankkitukien lähtötaso on 12 600 miljoonaa euroa, josta tulee 2377 € vuodessa tasaisesti kaikille jaettuna ja 46 prosentin työllisyysasteella 5167 € vuodessa per työssäkäyvä – ylimääräinen vuokra tai lainanlyhennys kuukaudessa. Paljonko köyhyys, marginalisoituminen ja pankkien haltuun joutuva haaskaomaisuus lisääntyvät? Bilderberg-hallituksen Suomesta kehitysmaa -ohjelma on todella käynnissä. Pankkituet eivät edes ole laillisia, ja melkein kaikki muut vastustavat, oikeutetusti, koko kuviota.
Lue lisää: http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=4141
Suomen valtamedia vaikeni – ennen ja jälkeen EVM-ryöstön
Valveutuneille kansalaisille ja myös toimittajille, joilla on ollut selkeästi tiedossa mahdollisen EVM-päätöksen valtavat ja perustavanlaatuiset seuraukset, on ollut erityisen raskasta seurata, kuinka Suomen itsenäisyyden ja kansallisomaisuuden riistämisestä on vaiettu keskittyneen ja poliittisesti hallitun valtamedian toimesta.
Hiljaisuuden muuri tietenkin passivoi kansalaiset, jotka olisivatkin kaiken järjen mukaan kiivaasti nouseet vastustamaan tehtyä EVM-päätöksen voimaantuloa, mikäli he olisivat tienneet mitä on tapahtunut. Valtamedia kuitenkin vaikeni ennen EVM-käsittelyä, ja se on myös vaiennut päätöksenteon jälkeen.
EVM-päätös tehtiin torstaina aamupäivällä. Koitappa löytää mainintaa asiasta valtamedian uutistarjonnasta saman päivän ehtoolla. Tässä kohdassa voikin vain todeta: "Valtaosa suomalaisista ei koskaan ole edes saanut tietää, mikä heihin iski."
Kuvakooste valtamedian otsikoista 21.6. (Riika Järvinen):
Helsingin Sanomat - Kotimaa:
Helsingin Sanomat - politiikka:
Savon Sanomat:
MTV -uutiset:
***
Lopuksi
Älä jättäydy tietämättömyyteen, johon sinut on haluttu "juhannustunnelmien johdattelemana" harvainvallan toimesta saattaa. Lue mieluummin myös Riikka Söyringin asiantunteva raportti siitä mitä maassamme on tapahtumassa:
EU-liittovaltion "pakkosyöttäjien" talouspuheet ja keinot eivät kestä tarkastelua
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=8&id=4113
Monipuolue demokratiassa ei vaaliohjelma ole sama,kun hallitusohjelma.
Törkeästi varasti köyhien ääniä, ei olisi kannattanut. Ei mulla muuta.
Jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky jytky.
Aloittaja on palstan keputrolli.
Odotellaan lisää vitsejä Soinilta, eiköhän hymy hyydy pikku perseiltä.
Maanpetos takaisin rikoslakiin ja siitä maksimirankaistus KUOLEMANTUOMIO - monta olisi jo ammuttu.
Valtakunnanoikeus on oikea osoite, valtion, eli kansan varoja veroparatiisieliitin asebisneksiin syytävälle porvarihallitukselle:
http://www.kansanuutiset.fi/mielipiteet/paakirjoitus/3414105/nieleeko-soini-eu-liittovaltionkin
Tuhansien miljardien eurojen veroparatiisivuotoihin, tällä maalla näyttää edelleen olevan varaa, muttei sairas- ja kansaneläkeläisten asumistukiin ja perusturvaan.
Joukkokanteen paikkahan tuo olisi ainakin liike-elämässä. Kaikki tunnusmerkit täyttyy helposti. Siihen lähtisi varmaan kymmeniä tuhansia pettyneitä mukaan.
Aloitusta odotellessa!
Ukko pitää saada edesvastuuseen kusetuksesta ihmisyyttä vastaan.
Kannatan. Ei mulla muuta.
No kaikkihan noi täyttä sontaa lupailee. Kokoomuskin ei leikata koulutuksesta joo joo. Ei ole kuluttaja asiamiehelläkään vissiin heittää mitään uhkasakkoa harhaanjohtavasta mainonnasta. Neljä vuotta on aika pitkä aika, että pääsee "kostamaan" sen, ettei ne taas tehneetkään mitä piti. Joku systeemi pitäisi kyllä olla, että vaalilupaukset kanssa pidetään. Opisivat lupailemaan vähän maltillisemmin.
Pla pla pla pla ......pla pla pla Soini paha pla pla pla .....pla pla pla Vaalipetos pla pal
Joo ainoa työmaa misssä ei joudu tilille tekemisistään on eduskunta , mutta koitta se "Tilipäivä" vielä Timpallekkin , olis edes saanut jotain rahahanoja pienemmälle mutta ei ei todellakaan lisäää vaan syydetään pohjattomasta kassasta.
Tottakai, kuka tahansa voi haastaa oikeuteen mistä tahansa. Saisit sitten maksaa sakkoja myöhemmin ja kuvan lehteen. Persut on edelleen paras puolue ja tulokset olleet hyviä.
Naurettavaa viherpiiperöintiä, älyämätöntä ja ymmärtämätöntä pjaskaa.
Haasta aloittaja oikeuteen käteinen ja urppa, jotka aloittivat jatkorahanjaon.
He iskivät suomalaisten kädet kyynärpäitä myöten, siihen itteensä eli p***kaan.