Ateistit ovat monitaito selittäjiä

Sen voi todeta jokainen ensimmäisen pv aikana jolla on tällä palstalla .
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ja multinikit ovat yhdyssanarajoitteisia, josta lukija voi sitten vetää omat johtopäätöksensä.

Äänestä

Uskovat selittää kymmeniä kertoja enemmän. Ei ole ihme sillä vaatii mielikuvitusta selittää joidenkin toisten keksimät henkiolennot (jumalat) todellisiksi. Sitten vielä pitää selittää että se ja se olento on ainoa oikea. En ole nähnyt sellaisia selityksiä, että tämä on koko universumin ainoa oikea henki. Se pitäisi ehdottamasti olla selityksissä aina mukana.

Äänestä

Hienoa, että huomasit. Sivistyneinä ja älykkäinä, logiikkaa ymmärtävinä ihmisinä me osaamme mainiosti selittää, miksi olemme ateisteja. Osaamme selittää, miksi kristinusko on vain yksi uskonto muiden joukossa. Osaamme selittää, miksi Raamattua ei voi pitää todisteena kristinuskon oikeassaolosta. Osaamme selittää, miksi henkilökohtainen tuntemus tai kokemus ei ole todiste. Osaamme selittää, miksi ei ole järkeä "varmuuden vuoksi" kristinuskon tunnustamisessa. Osaamme selittää, miksi ateismi ei ole yksi uskonnoista.
Näiden lisäksi monet meistä osaavat selittää, miksi maailmankaikkeuden olemassaolo ei ole todiste kristinuskon Jumalasta. Monet meistä osaavat selittää, miksi maapallon luonto ei todista kristinuskon Jumalasta. Monet meistä osaavat selittää, miksi maailma ei voi olla 6000v. ikäinen. Monet meistä osaavat selittää, miten evoluution mekanismit pääpiirteittäin toimivat ja millä perustein evoluutioteoria on uskottava teoria.
Osaamme selittää myös paljon muutakin loogisesti, järkeenkäyvästi ja todellisuuden havainnoissa pysyen. Olet aloittaja täysin oikeassa, me olemme todellakin kristittyihin verrattuna täysin ylivoimaisia näkemystemme selittämisessä ja perustelemisessa logiikan ja järjenkäytön keinoin. Kiitos tunnustuksesta.

Äänestä

Uskonnot ja uskomukset - palstalla,tosiaan, Jeesus-uskovaiset tekevät älyvapaita avauksia.

Teisteillä ei ole mitään arvoja.

ÄLä Rukoile jatkuvasti niin saat avun sinäkin onneton Raamatunselittäjä
- Oma perustelusi puuttuu, kun Raamattu hapatti aivosi etkä Lessu-Lestadiolainen pyst antamaan perusteluiksi kuin Kameleita?

Olet säälittävä kun Hellari Lestana. PILAAT Kristinuskoni hyvän maineen irtohuudoillasi, DOKKIO

Äänestä

Uskikset ei osaa selittää mitään - sepä siinä juuri onkin. Siksi heidän nkanssaan ei vopi keskustella väitellä. Osaavat vaan toistaa ulkoa raamatunlauseita ja muita uskomuksiaan.

Äänestä
  • Amen, puhut niin totta!

    Äänestä

Mitä taitoja sinulla mahtaakaan olla noiden toistavien ja yksinkertaisia väärinkäsityksiä täynnä olevien uunoilujesi takana?

Äänestä

Tässä se tuli heti todistettua ateistien monitaitoselitys taidot.
kaikkea löytyy, että voidaan jatkaa loiselämistä.

Äänestä
  • Eikös niin avaaja? Te KanssaKristityt olettekin loisia, tosin
    loisella on lämminOMA koti omasta takaa :D

    Äänestä

  • Tekisit mielummin jotain hyödyllistä tuon ainaisen valitusvirtesi ja loisimisesi sijaan.

    Äänestä

  • Piispat, papit, lukkarit, saarnamiehet, parantajat ja kaikki muut 'viralliseen' uskontoyhteisöön kuuluvat ja kuulumattomat kerjäläiset ja loiseläjät ovat kautta historian perinteisesti tienanneet elantonsa huijaamalla ja valehtelemalla joko tietoisesti tai tietämättään lähimmäisiään siinä yhteisössä, jossa ovat eläneet.
    Tämä on totuus.

    Äänestä

Kautta aikojen on ollut jo ennen nykyjumalien keksimistä poppamiehiä, jotka olivat sen aikaisia todellisia loiseläjiä.
Nykyään niitä on jos jonkinlaisia poppamiehiä loisimassa yhteiskunnan siunaamina ja lisää lappaa meillekin rajojen takaa loisimaan.
Kun oikein järjellä ajattelee koko sairasta toimintaa, ei voi kuin ihmetellä kuinka turhanpäiväistä koko touhu on ?
Kansantaloudellisestikaan ei uskonnosta mitään hyötyä ole, ainoa hyöty on joillekin heikkohermoisille, jotka on peloiteltu ensin puolikuoliaaksi, autetaan sen verran, että jotenkin tienaisivat edes elantonsa, joutumatta hullujenhuoneelle.

Äänestä
  • NOkia PissItOnjaOver, olisi Aito tosihuijaus herkkäuskoisille Kristitiylle
    kadutaanJaKaadutaan, yms...

    Äänestä

Uskovat eivät osaa kirjoittaa eivätkä ajatella, sen voi todeta jokainen heti täällä.

Säälittävät jälkeenjääneet toistaitoiset tumpelot, joiden yleissivistys on tasoa nolla, kyky tehdä edes alkeellisia loogisia päätelmiä olematon ja kirjoitustaito samaa tasoa kuin pari kuukautta kielikursilla käyneen ummikon maahanmuutajan.

Lisäksi ovat vielä niin pohjattoman tyhmiä, etteivät edes tajua millaisen kammottavan karhunpalveluksen tekevät omalle uskonnolleen esittämällä sen edustajat jatkuvasti täydellisinä idiootteina. Eivät tajua, koska eivät osaa ajatella eivätkä tehdä päätelmiä.

Tavallaan siis hienoa, mutta samalla Niin säälittävää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Monitaitoselittäjiä kirjoitti:

Sen voi todeta jokainen ensimmäisen pv aikana jolla on tällä palstalla .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu