Raiskaukset ovat saaneet naiset varautumaan, hälytimiä myyty tiuhaan
Oulussa on tapahtunut yksi raiskaus ja kaksi raiskauksen yritystä kuukauden sisällä. Ne ovat saaneet osan kaupunkilaisista arvioimaan omaa turvallisuustilannettaan uusiksi.
Elektroniikkamyymälöissä myytäviä henkilökohtaisia hälyttimiä, eli niin kutsuttuja ”ryöstöhälyttimiä” on myyty lähiaikoina poikkeuksellisen paljon. Myynti on kasvanut Clas Ohlsonin Oulun toimipisteessä jopa 40 prosentilla viimeisen kuukauden aikana, kertoo myymäläpäällikkö Markku Hietala. Viikossa menee kymmeniä kappaleita.
Pääasiallisesti hälytintä, jonka kytkimestä vetäessä kajahtaa ilmoille 120 desibelin ujellus, käyvät ostamassa noin 20–35-vuotiaat naispuoliset henkilöt.
– Myös isät ovat käyneet ostamassa sellaisia tyttärilleen, Hietala kertoo.
http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/raiskaukset-ovat-saaneet-naiset-varautumaan-halytimia-myyty-tiuhaan/704552/
..
Oulussa on tapahtunut yksi raiskaus ja kaksi raiskauksen yritystä kuukauden sisällä. Ne ovat saaneet osan kaupunkilaisista arvioimaan omaa turvallisuustilannettaan uusiksi.
Elektroniikkamyymälöissä myytäviä henkilökohtaisia hälyttimiä, eli niin kutsuttuja ”ryöstöhälyttimiä” on myyty lähiaikoina poikkeuksellisen paljon. Myynti on kasvanut Clas Ohlsonin Oulun toimipisteessä jopa 40 prosentilla viimeisen kuukauden aikana, kertoo myymäläpäällikkö Markku Hietala. Viikossa menee kymmeniä kappaleita.
Pääasiallisesti hälytintä, jonka kytkimestä vetäessä kajahtaa ilmoille 120 desibelin ujellus, käyvät ostamassa noin 20–35-vuotiaat naispuoliset henkilöt.
– Myös isät ovat käyneet ostamassa sellaisia tyttärilleen, Hietala kertoo.
http://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/raiskaukset-ovat-saaneet-naiset-varautumaan-halytimia-myyty-tiuhaan/704552/
..
Vastaukset 31
Vanhimmat
Ihana monikulttuuri !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?
Fiksua? Ruotsalaiset työntävät saastan meille, ja me mennään tämän johdosta ostamaan hälytintä Ruotsalaisesta kaupasta???
ruohsikn kielie on rokkauus
Kaupat myy ei oota viikosta toiseen.
Lainatakseni viisasta valtiomiestä A Stubbia, ottakaa tytöt mahdollisuuden kannalta !
Jättäkää pikkupöksyt kotiin kun lähdette pakolaiskeskukseen. Nyt on ainutlaatuinen mahdollisuus saada tuhkankelmeää kyrpälettä kerralla joka reikään !
Tyttäret tarvitsevat vai siedätyshoitoa!
aseiden myynti pitäisi sallia ilman lupaa kantasuomalaisille, ja palkkio jokaisesta ammutusta rikollisesta.,
Tuollaisia raiskaushälyttimiä pitäisi jakaa suomalaisille naisille ilmaiseksi jokaiselle. Naisia ei saa saastuttaa likaisella mamuspermalla!!
Espoossa myyty jo loppuun.
Hälyytys sireenejä myydään vielä venetarvikekaupoissa.
Täältä naiset parikakaasua tilaamaan, hyvä palvelu, halvat hinnat, nopea toimitus, eikä jää tulliin!
http://www.peppersprayshop.eu/
Siis paprikakaasua, kiriotusvire.
Onko noi muka laillisia?
On, mutta ei julkisella paikalla saa kuljettaa mukana ilman lupaa, periaatteessa... Autossa ja asunnossa saa olla täysin laillisesti nykyään.
"Paprikasumutteen luvanvaraisuudesta säädetään ampuma-aselaissa, mutta ominaisuuksiltaan paprikasumutetta ei rinnasteta ampuma-aseeksi eikä siihen sovelleta ampuma-aserikoksia koskevan rikoslain 41. luvun mukaista menettelyä.[2]
Muulloin kuin luvallisessa käytössä, kaasusumutin katsotaan toisen henkilön vahingoittamiseen soveltuvaksi esineeksi. Tällöin laki kieltää kaasusumuttimen julkisella paikalla hallussapitämisen järjestyslain 3. Luvun 10 § mukaisesti.[3]
Järjestyslain 5. Luvun 21 § mukaisesti yleisessä liikenteessä olevan kulkuneuvon voi tarkastaa ainoastaan rajatarkastusta suoritettaessa, muutoin paprikasumutinta ei saa ottaa pois tai hävittää.
Hyvä että Islam tulee, koska nyrkki on myös toisen henkilön vahingoittamiseen soveltuva esine. Muslimi voi hoitaa ongelman puukolla tai miekalla.
Ja Sipilä vaan rauhoittelee,,, mitään ei tarvi pelätä. Laittasivat ne mamut jotka se majoitti sen talon ihan passkaks,... ni se sais mitä tilasi..
Eikö sinne pimppaan saisi jonku pirajanhammasloukun joka repisi ruskeen mokkakikkelin jauhelihaksi?
Silloinhan siitä vasta varmasti leviää kaikki taudit.
TAPPORAHA MAMUSTA HYVÄ IDEA...
Hankkikaa naisillenne lukittava siveysvyö !
http://www.seksitori.fi/siveysvyo-naisille.html
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/ulkomaat/siveysvyo-on-myytti-nayttoa-sen-kaytosta-ei-ole/
Eihän tuo mitään estä. Perseeseen pano onnistuu helposti.
Vähän epäilyttää. Kuinkahan monta kertaa noita hälyttimiä käytetään varmuuden vuoksi? Ei paljoa kiinnostaisi jäädä selittelemään poliisille, etten tehnyt mitään muuta kuin kävelin kadulla, kun vastapuolena on hysteerinen raiskauspelkoinen nainen, jota poliisi tietenkin ymmärtää.
Karkuun lähteminen taas todistaa, että olin raiskausaikeissa.
Miksi helvetissä juoksisi karkuun, jos joku hysteerinen ämmä laukaisisi turhaan jonkun hälyttimen? Ja jos olet valkoihoinen, niin ei sellaisesta ole muutenkaan pelkoa.
Olet sinä varsinainen "mies" jos pelkäät jotain aiheetonta pikku ulinaa...
Saatat vielä viisastua. Näissä tapauksissa nainen on aina oikeassa ja mies viedään putkaan varmuuden vuoksi, "asian selvittämiseksi".
Tasa-arvo ei ihan vielä ole toteutunut.
Huoraa vedetään turpaan turhista syytöksistä, OLE MIES.
Ei sinnulla ole itsetunto kohdillaan, minä löisin perseen maahan ja katsoisin mitä muijan piippari saa aikaiseksi.
Se sinun perseesi nousee maasta kevyesti, kun kaksi poliisia nostaa auton takatilaan.
Jos et ole ketään raiskannut tai mennyt edes lähelle, miksi hitossa kaksi poliisia nostaisi sinut autoon? Elät harhoissa.
Naiset kyllä keksivät myös raiskausjuttuja, se on tiedossa. Mutta ei nyt ole siitä kysymys, kuvailemassasi tilanteessa se ei vain onnistu.
Sittenhän sillä on selvät todisteet raiskausyrityksestä.
No sittenhän kaikki on hyvin.
http://www.helpmeans.fi/product/18/raiskaushalytin-ld-44-kaulariipus
Loppuunmyytyjä näyttää olevan kaikki.
Lopettakaa nyt se pelleily. Nämä sumutteet ovat laillisia ja kaatavat vaikka karhun, kaiken lisäksi turvallisesti!
http://www.peppersprayshop.eu/
Jos ei pokka riitä virosta tilaamaan parin kympin putelia joka tulee parissa päivässä, oma on häpeäsi. Pelleilkää vain niillä sireeneillä ihan rauhassa, se ei pelasta yhtään miltään.