Niin on Persujen politiikka takinkännöksineen muttunut lähes samaksi kuin RKP:n politiikka. Kun Persut vielä nykyaikaistaisivat kielipolitiikkaansa voitaisiin Persut sulauttaa RKP:hen. Haglund sopisi erinomaisesti PERSURU-puolueen johtajaksi.
Persut voisi sulautua RKP:hen
persuru
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joo, voi hyvinkin olla, en ole tullut ajatelleeksi. Ehkä neeffepersujen salainen fantasia itse asiassa onkin sulautuminen RKP:hen - neffejen jatkuva kiukuttelu viittaa siihen.
Näihän se on. Persun unelma on tulla ' Bättre Folkiksi'. Hehän rakastavat RKP- läisiä mutta suomalaiskansalliseen tapaan rakkaus tunnustetaan kiukuttelemalla. Persuthan ei koskaan sano: minä rakastan sinua, koska se olisi niin akkamaista.
Ja silti peruspersun pakkoruotsi-kiukuttelu on neitimäisyyttä pahimmillaan.
Sitähän se on. Kyllä RKP-läiset ovat sentään miehiä ja naisia. Olen nähnyt Talankin kansallismekko päällä.
Totta, parempi, ettei Persut lähestyisi RKP:tä ollenkaan. Voiko puolueelle antaa lähestymiskiellon?
Persujen politiikka perustuu demokratiaan. Puolue toimii vain ja äänestäjien antamalla valtakirjalla.
RKP toimii systemaattisesti rahalla. On erilaisia organisaatioita, jotka ajavat suomenruotsalaista ilosanomaa eteenpäin.
Valitaan erilaisia ihmisiä, joita sitten koulutetaan stipendeillä ja apurahoilla ja työskentelevät yhteisön hyväksi.
Yhteiskunnalta ja valtiolta lypsetään rahaa surutta. Esimerkkinä mainittakoon vaikka Hanasaaren Kulttuurikeskus, joka on RKP:n ohjauksessa, mutta toimii verorahoilla.
Hyvänä esimerkkinä, kuinka politiikko saadaan taskuun on Stubb, jolla on 700000€ asuntolainaa, jota ei lyhennä.
Tai Lipponen, joka saunoo ja voi paksusti Hanasaaressa Svenska Nu verkostonsa kanssa.
Li Andersson sai vaaliavustusta ja ties mitä avustusta säätiöltä.
Loput kansanedustajat, jotka äänestivät pakkoruotsin säilymisen puolesta. Taistelen korruptiovapaan Suomen puolesta, mutta titenkin rauhanomaisin keinoin.
Eiköhän persu Tynkkynen ala ajamaan yhdistymistä RKP:hen kunhan saavat ensin Soinin kanssa homopatsaan pystyyn.
Kun persut ajaa Soinin pois puolueesta, Soini voisi tulla RKP:hen. Vaikka Soini ei pakkoruotsia kannatakaan, hän on kuitenkin tuonut esiin, että ruotsin opetus aikaistettaisiin ala-kouluun. Hyvä Soini!