Molemmat liikkuu tällä hetkellä Suomen rajojen yli vapaasti ja kukaan ei voi mitään. Tälläinen on EU Suomi.
Turvapaikanhakijat ja alkoholi
8
168
Vastaukset
- Kuka_maksaa
Hieman perusteita kiitos. Aika harva turvapaikanhakija on viitsinyt saapua Suomeen. Saksaan, Italiaan, Kreikkaan ja moneen muuhun maahan on tullut muutaman satatuhatta...Suomeen alle tuhat - hieman suhteellisuutta "uutisiointiin".
Alkoholia jää kokoajan enemmän ja enemmän tullin varastoon odottamaan käsittelyä. Tästä löytyy "alan" foorumielta lisää tietoa - ei mitään musta-tuntuu tietoja vaan tilaajien kokemuksia. Varsinkin elokuun alusta alkaen aika moni vähänkin isompi lähetys on jäänyt tulliin. Toki kauppiaat ja monet muut huutelevat mitä sattuu, koska he eivät osallistu millään tavalla kustannuksiin.
Tulli on saanut sapiskaa Valviralta ja ministeriöltä - verottomaan kauppaa pitää puuttua. Valmisteverot on maksettava tavalla tai toisella Suomeen, se on aivan sama mitä tilaaja on maksanut muualle. Tosin esim Saksan valmisteverot voi hakea takaisin, jos on halua ja kykyä - kun tarava on tilattu ja toimitettu Saksan ulkopuolelle.- kuvottavaa.hyysäystä
http://arrekougappi.blogspot.fi/2015/08/kirkkonummen-vastaanottokeskus-missa_17.html
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13753037/kuvia-kirkkonummen-sotalapsista
https://www.facebook.com/arre.kougappi/posts/10203208515974350
Tässäpä sulle perusteita näiden "hädänalaisten sotalasten" hyysäyksestä. Jokaisella mm. uusi kallis älypuhelin ja veronmaksajat maksaa.
- Hieman_tolkkua
Miten tämä liittyy vapaaseen liikuvuuteen? Käsittääkseni turvapaikanhakijoista vain murunene on saanut turvapaikan? Vai miten on. Kannattaa katson uutisia jotain muualta kuin fesestä. Näiden maahantulleiden puhelimet eivät ole sinun maksamia..
- kapina.muhii
Tilastojen mukaan 45% kaikista turvapaikanhakijoista saa oleskeluluvan joten ota asioista selvää ennenkuin yrität päteä. Noiden kännykät ja tabletit ovat suomalaisten veronmaksajien maksamia eli myös sinun ja minun. Turvapaikanhakijoille annetaan ja meiltä suomalaisilta veronmaksajilta otetaan leikkauslistojen ja veronkiristysten muodossa sillä täytyyhän kunniakansalaisten saada priimaa tavaraa.
- anarkiaa
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/306316-turvapaikanhakijoita-virtaa-nyt-ruotsista-poliisi-ylelle-loysivat-helpon-keinon
Nyt jo Tornio-Haaparannannankin kautta virtaa turvapaikanhakijoita (tänä vuonna jo yli 5300 kpl:tta) organisoidusti Ruotsista Suomeen ja netin kautta halpaa alkoholia miljoonia litroja ja kukaan ei mahda mitään. Onneksi meillä on täällä Hölmölässä viimeisen päälle vellihousuiset poliitikot ja viranomaiset. - qdqdq
Ruotistakin kannattaa hakea mietoja juomia jos asuu jossain Torniossa. Juudi näiden oluiden siiderien yms lonkeroroiden verotus onkin suomessa ihan älytöntä. Eikö ne tajua edes mietojen juomien verotusta laskea tai seurata mitä se vero on muissa maissa?
- Mamuttakaisin
Pitäisi hallituksen selvittää kuinka nopeasti saadaan lakiuudistus kaasuaseiden ja pistoolien vapaaseen saatavuuteen. Tilanne kärjistyy kohta siihen että täällä ei ole turvallista liikkua.
- galin
Odottakaa vähän aikaa ! Niin kohta alkaa tapahtua, kun nämä ihanat turvapaikan hakija miehet kyllästyy jouten oloon ja hyssyttelyyn.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei122263Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1221237- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi511003Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli240998Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63904Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253796- 84786
- 35709
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?44699