Thaimaalaiset tulivat ja veivät mustikat Suomalaisten nokan edestä, puoliraakoina.
Hä hä hää, nuolkaatt näppejänne ja vetäkää käteenne!
Pian lähtee Thaikut lentsikalla Aurinkoon nauttimaan Etelän-hedelmistä,
vuoden ansiot takataskussa, thaityttöjen täyshoitoon.
Jääkää te tänne kylmään talveen tuijottamaan sitä tyhjänä ammottavaa pakastintanne!
Ja kläskiä ämmiänne!!!
Ensi vuonna uudestaan!
Ha ha ha ha haa!
Ja tulossa ensi vuonna Schengen -viisumein kymmenkertainen marjakolonna, Saksalaisia marjayrityksiä Burmalaisine poimijoineen, saksalaisine organatsioineen.
Hä, hä hä hä hää!!!
Hä hä hää, nuolkaatt näppejänne ja vetäkää käteenne!
Pian lähtee Thaikut lentsikalla Aurinkoon nauttimaan Etelän-hedelmistä,
vuoden ansiot takataskussa, thaityttöjen täyshoitoon.
Jääkää te tänne kylmään talveen tuijottamaan sitä tyhjänä ammottavaa pakastintanne!
Ja kläskiä ämmiänne!!!
Ensi vuonna uudestaan!
Ha ha ha ha haa!
Ja tulossa ensi vuonna Schengen -viisumein kymmenkertainen marjakolonna, Saksalaisia marjayrityksiä Burmalaisine poimijoineen, saksalaisine organatsioineen.
Hä, hä hä hä hää!!!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Syökkä te Suomalaiset niillä valtionne ottamilla velkarahoilla niittä
Ronald Mc Dumpsin nwo-euro-burgereita: niis on oikkei kurkkuviipalekki!
Mulla on pakastin niin täynnä mustikoita ettei koskaan. Yksi taikku nähtiin senkin oli joku tuttava tuonut tänne kylään tiliä tekemään. Hyvin sovittiin hänen kanssaan samaan metsään, kun oli mitä kerätä.
Eriasia sitten, kun niitä on niin pirusti, että on vaivaksi saakka. Täytyy vain ihmetellä tuota jokamiehen oikeutta jota bisnesmiehet harjoittavat. Suomessahan tunetusti kaikki menee överiksi asia kun asia se osataan sössiä.
Bangkokissa on totuttu ihmisivilinään.
Suomalaiset metsien rauhaa hakevat siinä pettymyksen kokevat kun mummon mustikka-apajalla vilisee kuin "one night in Bangkokissa!"
No mutta onneksi Virtaset ja Lahtiset sai omat mustikkansa, kuulemani mukaan myös Savolaiset ja Karjalaisetkin saivat suuren osan sadosta. Voivat varmaan myydä osan Suomalaisille.
Jahas, missäs niitä mustikoita vielä on:
ilmoittakaas oitis niin pistetään thaikut paikalle repimään.
Metsässä.
Niitä jää sinne metsään vaikka koko thai-kansa olisi niitä keräämässä. Meillon alle hehtaarilta kerätty 100 litraa,meikämoo tarvinnu kulkea 100 metriä ovesta ulos.
Melko noloa, jos aloittaja ei mustikoita löydä.
Thaimaalaiset ammattilaiset poimivat mustikat mummojen ja perheenäitien nokan edestä ja kuljettavat marjat teollisuuden järjestämillä "työsuhe" -autoillaan tehtaille.
Teollisuus kuivaa, jauhaa ja toimittaa kaman Saksaan, Japaniin jne.
On kuitenkin niin että Suomalaiset tehtaat ovat nyt siinä prosessissa se kallis, turha välivaihe veroineen, Suomalaisine palkollisineen yms.
Ohittamalla tuo voi viedä marjat vapaasti Suomesta maksamatta Suomeen sentin senttiä.
Esim. Saksassa jossa marjoista saa hyvän hinnan on takuulla halukkuutta ottaa prosessi haltuun alusta loppuun.
Vielä kun tuovat halvat eväät tullessaan ja matkalla tankkaavat autot venäjällä tai virosta, niin ei tarvitse jättää mitään paikkallisten taskuun.
Sinäkö Hermanni sen pommin nakkasit tänään siellä Bangkokin keskustassa - vain muutaman mustikan takia.....?
Kyllä niitä mustikoita toisaalta aika paljon on poimittu.
Pommi-isku ehkä liian järeä toimi.
kyllä S-marketista saa mustikkaa ihan riittävästi ja noista torikojuista.
Kuka sinne metsää haluaa mennä
Voisiko joku isänmaallinen ja liiketoimintataitoinen suomalainen järjestää marjojen kokoamista poimijoilta? Kukaan ei marjapaikkojaan paljasta, onneksi, mutta jos sovitaan hakupaikka jostain seutuvilta, sinne voisi viedä iltapäivällä sen aamun tulokset.
Sellaistakin ajattelin, että vanhukset, jotka ovat poimineet omat marjansa, mutta eivät enää jaksa, voisivat opastaa jonkun omaan paikkaansa, hän poimisi marjat ja vanhus ostaisi ne sopivaan hintaan. Jos hän tarjoaisi poimijalle majapaikan muutamaksi päiväksi, sehän kävisi lomasta, työlomasta, jollekin työtä etsivälle.
Ja te maanomistajat, laittakaa maillenne kyltti, jossa kerrotte, että metsänne on juuri käsitelty hyönteismyrkyllä. Puhelinnumero siihen mukaan, jotta asialliset suomalaiset poimijat voivat soittaa ja jos he kuulostavat aidoilta, voitte paljastaa, että kyltti oli vieraita riipijöitä varten. Vieraita, jotka eivät tajua, että jokamiehenoikeus on suomalaisten oma juttu. Ja että se ei sisällä mustikanlehtiä ja -varpuja!
Ei thaimaalaiset onneksi miehittäneet Suomea, vaikka sodassa kävi samoin kuin Neuvostoliittoa vastaan eli selvisimme jo toisen kerran ilman miehitystä.
En tiedä lähtikö thaimaalaiset jo pois, mutta puolukkaa metsässä on vielä perkuleesti.