Osatyökyvyttömyyseläkkeeni alkoi syyskuussa 2014. Sain lomarahoja ja vuosilomarahaa vielä osin täyden pakan mukaan jotka kertynyt ennen eläketapahtumaa. Eläkelaitos kuitenkin sanoo ettei saisi ylittää tiettyä rajaa. Nyt edellisen syyn vuoksi ylitystä on, ja kun minulla on pitämättömiä lomia paljon, niin olisi vaikea pitää lisälomaa palkatta, jotta tulot pysyisi rajoissa.
Muuten tienistit on normaalisti alle tulorajan.
Muuten tienistit on normaalisti alle tulorajan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Selvitä työpaikkasi palkanlaskijan kanssa lomarahojen vaikutus ansioihisi, koska ansiosi eivät saa ylittää ansirajaa. Eläkeyhtiöön kannattaa olla myös uudelleen yhteydessä.
Itselläni oli sama tilanne ja sovin työnantajani kanssa niin, että se maksoi lomarahani kahdessa erässä - siis kahden kuukauden aikana.
Kyllä tarkkana saa olla noiden ylityksien kanssa. Itse olin aikoinani otk-eläkkeellä ja tein 3-vuorotyötä. Koska tulot vaihtelivat paljon kuukausittain,niin tarkastelujakso tulojen suhteen oli vuosi. Palkanlaskija ilmoitti esim. syys-lokakuussa,jos tulot olivat ylittyneet,niin silloin tehtiin vain päivätyötä (ei viikonloppuja,öitä,iltoja). Tarkasti oli laskettava kuinka monta viikonloppu-,yö- tai iltavuoroa sai tehdä kuukauden aikana. Ja tietysti vielä lomarahojen osuus muistettava.Näin saatiin tulot ansaintarajan sisälle. Näin oli vuonna 2011. Nyt nautin täydellä eläkkeellä olosta.
Lasketaanko veronpalautukset myös jonkinlaiseksi palkaksi? Eli tuleeko joulukuussa se tilanne että täytyy olla palkattomalla vapaalla, ettei ansaintaraja ylity?
Ei lasketa veronpalautuksia palkaksi, ei siis vaikuta eläkkeeseesi tai sen maksuperusteisiin...