Kolmas "Tuntematon sotilas" elokuva tehdään!

3.versio

Se tehdään "Sotaromaani" kirjan mukaan. Mitä mieltä olet, tuleeko siitä realistisempi, antaa paremman kuvan sodan todellisuudesta kuin kaksi edellistä versiota?

"Ohjaaja Aku Louhimies sai jättihankkeelleen lukuisia rahoittajia.

Aku Louhimiehen ohjaaman, uuden Tuntemattoman sotilaan rahoitus on valmistunut. Elokuvan kuvaukset käynnistyvät kesällä 2016 ja uusi Tuntematon saa ensi-iltansa Suomen itsenäisyyden satavuotisjuhlavuoden joulukuussa 2017.

Elokuvan budjetti on seitsemän miljoonaa euroa. Suurimpia rahoittajia ovat Lähi-Tapiola -ryhmä sekä Jenny ja Antti Wihurin -rahasto. Lisäksi mukana on yksityisiä sijoittajia. Myös Yleisradio on mukana merkittävällä summalla elokuvan rahoituksessa, kommentoi Erkki Astala Yleltä ja kertoo sopimuksen olevan muodollista päätöstä vaille valmis.

– Yle on ilmaissut halukkuutensa ostaa elokuvan ja tv-sarjan oikeudet, Astala kommentoi tiedotustilaisuudessa.

Yksityisen rahoituksen osuus elokuvasta on viisi miljoonaa, eli yli kaksi kolmasosaa koko budjetista, mikä tekee elokuvasta poikkeuksellista suomalaisissa elokuvissa. Alun perin tavoitteena oli kerätä 4,2 miljoonaa euroa yksityistä rahaa, mutta nyt sitä on kertynyt noin 4,9 miljoonaa euroa.

Tällä hetkellä elokuvaa rahoittamassa on 15 sijoittajaa, joista 13 on yksityishenkilöitä. Mukana ovat muun muassa Supercellin perustajajäsenet Ilkka Paananen, Mikko Kodisoja ja Niko Derome.

Louhimies kertoi tiedotustilaisuudessa tahtovansa säilyttää sillan nykysukupolvien ja menneen ajan välillä, koska heillä ei enää ole kosketusta aiheeseen.

Elokuvan kuvaukset alkavat ensi kesänä. Elokuva perustuu Väinö Linnan sotakuvauksen sensuroimattomaan alkuperäisversioon, Sotaromaaniin.

– Uskomme Akun taitoon kertoa tämä tarina tavalla, joka koskettaa jokaista suomalaista ja tehdä elokuvasta myös kaupallisesti menestyvä, yksi rahoittajista ICECAPITAL-pankkiirilikkeen Ari Lahti kommentoi. "

http://www.iltasanomat.fi/elokuvat/art-1439862324275.html

95

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RamboIII

      Ei kyllä vähempää voisi kiinnostaa. Ylevät on muka motiivit, mutta eiköhän tuokin tehdä ihan rahastusmielessä.

      • Vedättelyä

        Helppo raha pois kuleksimasta , voihan olla ettei kuva valmistukkaan koskaan jos fyrkka ei riitä sen tekoon . Mulle rahat sulle kuva .


      • VetäkääSanonkomä

        Ihme mussutusta?? KAIKKI elokuvat tehdään kaupallisen menestyksen toivossa! Ei siinä ole mitään kummallista tai väärää!


      • takatalvisota
        VetäkääSanonkomä kirjoitti:

        Ihme mussutusta?? KAIKKI elokuvat tehdään kaupallisen menestyksen toivossa! Ei siinä ole mitään kummallista tai väärää!

        No eikö ole sitten ihmeellistä tunteellista musstusta jokaisen suomalaisen koskettamisesta ja siltojen säilyttämisestä? Rahanhan nuo ovat haistaneet, nyt lienee viimeinen mahdollisuus ottaa fyrkat pois suomen immosilta.


    • Saahan-sitä-yrittää

      Alkuperäiselle ei ole mahdollista pärjätä. Sen se "oikea" Tuntematon.

      Elokuvan voi arvioida vasta sen nähtyään.

      • Armoton_totuus

        Ensimmäinen Tuntematon sotilas elokuva on kyllä aivan luokaton. 30-40 vuotiaat ukot esittävät parikymppisiä asevelvollisia. Se on hei me soditaan, täällä on hauskaa, kirjan rillumarei elokuvaversio.


      • yrpäJooseppi

        uudesta tulee realistinen, jos J.Katainen näyttelee Riitaojan roolin ja Himanen on Honkajoki.


      • 1955

        Mikään ei voita ensimmäistä Tuntematon sotilas elokuvaa! Täytyykö se elokuva tehdä miljoona kertaa? Ei jeesus. Se mitä tulee tuohon, että 30-40 vuotiaat vanhat ukot ja, että elokuva olisi ollut rillumarei versio niin en edes ymmärrä kuinka kukaan kehtaa väittää noin!?? NÄMÄ NÄYTTELIJÄT ELIVÄT SEN AJAN SODAN he tiesivät mitä se oli !! Ilman huumoria ei olisi kukaan sieltä tullut täys järkisenä. Kannattaisi ajatella järjellä ensin. Vuoden 1955 elokuvan näyttelijät antoivat kirjan henkilöille kasvot ja niitä ei voi ketään viedä pois.


      • TodellisuusJaHarhat

        "NÄMÄ NÄYTTELIJÄT ELIVÄT SEN AJAN SODAN he tiesivät mitä se oli !!"

        JUURI NIIN eli olivat eläneet sota-ajan 1939-1944 ja tekivät siitä elokuvaa KYMMENEN VUOTTA MYÖHEMMIN! Kirjan mukaan asialla oli varusmiesporukka, joiden piti olla 20-22 vuotiaita. Esim. Rahikaista esitti 47-vuotias Kaarlo Halttunen!

        "Ilman huumoria ei olisi kukaan sieltä tullut täys järkisenä. Kannattaisi ajatella järjellä ensin."

        Ei Laineen version heikkous perustukaan huumoriin!

        "Vuoden 1955 elokuvan näyttelijät antoivat kirjan henkilöille kasvot ja niitä ei voi ketään viedä pois."

        Ei niin! Antoivat vain LIIAN VANHAT kasvot:-D


      • Shokkiuutinen

        Kaarlo Halttunen oli 47 vuotias ja esitti 22 vuotiasta?!


    • senkintampiot

      Elokuville on omat palstansa! Täällä pitäisi keskustella historiasta, vaikka stalininpalvojat, tarkkispoika ja osapäivänatsi floodaavatkin typeryyksiään.

      • XXXXXXXXXXXXX

        Tunnetko sinä itse nyt henkilökohtaisesti itsesi jotenkin älykkääksi ja viisaaksi tuon todella kummallisen ja ihmeellisen vuodatuksesi jälkeen?


      • ite-oot-tampio

        Sodasta ja höpöttämisellekkin on oma palstansa, samoin on salaliittoteorioillekkin.


      • Siinähän-se
        XXXXXXXXXXXXX kirjoitti:

        Tunnetko sinä itse nyt henkilökohtaisesti itsesi jotenkin älykkääksi ja viisaaksi tuon todella kummallisen ja ihmeellisen vuodatuksesi jälkeen?

        Tarkkis-poika taas vuodatteli.


      • mukavaa_luettavaa
        Siinähän-se kirjoitti:

        Tarkkis-poika taas vuodatteli.

        Todella mukavaa nyt että palstapöhveliämme taas kerran vituttaa oikein suunnattomasti.


      • Siinähän-se

        Huvittaa, kun sinut tunnistaa niin helposti:-)


    • noilla-mennään

      Ulkomaalaiset Englantia puhuvat näytteliät, paljon toimintaa, eeppisiä hidastuksia, cooleja one-lainereita, kauniita uhkeita misuja, hikisiä seksi kohtauksia, tulipalloräjähdyksiä, ja tietysti kiintiö nigga. Ja kirsikkana kakun päällä, ledendaarinen soundtrack. Sitten olisi ehkä mahkuja tehdä rahaa myös ulkomailla.

      • turd_person

        Tosta tulikin mieleen, että Remedy voisi ainakin tehdä siitä pelin juuri noiden linjanvetojen mukaisesti.


    • hhfhgfhgfh

      Jos hiukan realistisempi kun veteraanit aikoinaan hämmästelivät kuvausta niskuroivasta ja kapinoivasta joukkiosta joita ei oikein esiintynyt kun kuitenkin puhallettiin yhteen hiileen ja yhteishenki piti olla kova tai hengenlähtö oli lähellä.
      Kysymys vaan kuluu miten Louhimies mahduttaa mukaan tavaramerkiksi tulleet seksikohtaukset?

      • realismia-dude

        Ai niin, koska oikeastihan sinä olit sodassa mutta Väinö Linna vaan keksi juttuja.


    • Kutismajoki

      Tuleekohan mukaan sekin kohtaus JR 8:n vaiheista Kutismajoen paskamotista, jossa mustilainen ampui selkään omia ja ryösti ne sitten...

      • MiksiTulisiMukaan

        Oliko kirjassa sellainenkin kohta? Ei todellakaan!


      • moskapattisoli
        MiksiTulisiMukaan kirjoitti:

        Oliko kirjassa sellainenkin kohta? Ei todellakaan!

        Selkäänampuja ja ryöstömurhaaja onkin Viitasaaren sankarihaudassa?

        http://agricola.utu.fi/keskustelu/viewtopic.php?f=10&t=4099&sid=fbfa9918a320ecfc5f91fd314afe7108&start=120

        Dokumentoimaton teloitusko?

        Kirjoittaja laitman » 26.01.12 17:44

        Jyväskylän maakunta-arkistosta löytyy todistajan tarkka selostus tapahtumista. Voidaan siis pitää totena vaikka viralliset asiakirjat eivät sitä vahvistaisi?

        Tämä mies on haudattu Viitasaaren sankarihautaan. Minulla on valokuva tästä hautakivestä. En tiedä syytä miksi tämä haudattiin sankarihautaan? Voi olla, että KEK ja suojeluskuntapiiri saivat oikeat tiedot vasta myöhemmin.

        Dokumentoimaton teloitusko?

        Kirjoittaja laitman » 27.01.12 10:20

        Virallisilla asiakirjoilla tarkoitin armeijan toimesta tehtyjä tutkimuksia tai raportteja, voi olla että tästä tapauksesta löytyy sellaisia, mutta nämä silminnäkijöiden selostukset ovat minun mielestä riittäviä.

        Todennäköisesti hautaus oli jo tapahtunut kun asia selvisi armeijalle. Ainakin Pankakoskella on tapahtunut sellaista, että mies on haudattu sankarihautaan ja sitten kaivettu ylös ja siirretty pois.

        Kutismanjoen Paskamotti ja siitä muutama maininta netissä tai kirjallisuudessa:

        http://www.konco.com/kollaa/

        RUK 102 LAATOKAN KARJALASSA

        Tuntemattoman sotilaan rykmentti JR 8 koukkasi aina ja oli osallisena ns. Kutisman paskamotissa. Nimi johtui siitä, että kyseisessä motissa oma tykistö ampui JR 8:n miehiä, jolloin 8 kaatui. Toinen ikävä tapahtuma olivat mystilliset kuolemantapaukset linjojen takana, mikä aiheutti suorastaan taikauskoista pelkoa. Selvisi, että kyseessä oli oma sotamies, mustalainen, joka ampui takaapäin edellisenä iltana korttipelissä voittaneita maamiehiään ja ryösti rahat. Kun mies jäi kiinni itse teossa, lähti hän juoksemaan vihollisen puolelle, mutta tuli pian takaisin. Mies pyyteli, että omat eivät ampuisi, mutta hänet kuitenkin teloitettiin omien linjojen eteen.

        Professori Mauno Jokipiin toimittamassa JR 8:n rykmenttihistoriassa löytyy kertomus, jossa eräs "kyseisen vähemmistön edustaja" ampuu useita suomalaisia selkään kesken hyökkäyksen ja ryöstää ruumiit. Nämä ammutut miehet olivat voittaneet huomattavia summia rahaa kortilla aikaisemmin. Aseveljet huomaavat kaamean tapahtuman ja lopulta ampuja saa tylyn tuomion omien aseveljien toimesta! Tuosta Paskamotin nimen saaneesta, sai tuon nimen osin tämänkin erikoisen tapauksen vuoksi, tapahtumasta kertoo Pentti Temonen kirjan sivuilla 139-140.

        Tuntemattoman sotilaan rykmentti - JR 8

        Wsoy 1991 1.p (Toim. Mauno Jokipii)

        Käsikirjoittajat - Sorko, Syrjö, Alanen, Ahto, Lilja ja Vainikka

        Kutismanjoen "Paskamotti"

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Jalkaväkirykmentti_8_(jatkosota)

        Kun vielä eräs suomalainen tarkoituksellisesti ampui omia, alettiin tätä vaihetta nimittää Paskamotiksi: "Tämähän on oikea paskamotti, kun omatkin alkavat kavereitaan tappaa." Motti laukesi 6. syyskuuta. JR 8:lle tästä vaiheesta koitui 72:n kaatuneen ja 180:n haavoittuneen tappiot.

        Tuliko nimi omia ampuneen mustalaisen takia vai omia niskaan ampuneen ruotsinkielisen tykistön takia?


    • Hienooa

      Ehkä Rokan ja Lammion homoseksuaalisuus kyetään jo kuvaamaan suoraan ja realistisesti vailla kiertelyä ja vihjailua.

      • KunhanKeksit

        Siitä suu puhuu mitä mieli keksii?? Tarkkispojan toivehommia?


      • dglkhf

        Realistinen kuvaus asemasotavaiheesta olisi tällä kertaa toivottavaa. Senhän Linna sivuutti melko nopeasti vaikka muodosti 2/3 koko sodasta. Ja nimenomaan silloinhan korsuromantiikka ja miesten väliset suhteet kukoistivat, ei siellä pelkkiä sormuksia ja lampunjalkoja hoonattu. Ehkä uuden elokuvan näkökulma voisi peräti kokonaan olla tällainen Tuntematon Tom.


      • tuntematon_homppeli
        dglkhf kirjoitti:

        Realistinen kuvaus asemasotavaiheesta olisi tällä kertaa toivottavaa. Senhän Linna sivuutti melko nopeasti vaikka muodosti 2/3 koko sodasta. Ja nimenomaan silloinhan korsuromantiikka ja miesten väliset suhteet kukoistivat, ei siellä pelkkiä sormuksia ja lampunjalkoja hoonattu. Ehkä uuden elokuvan näkökulma voisi peräti kokonaan olla tällainen Tuntematon Tom.

        Kyllä sotureiden väliset homosuhteet olisi saatava jo vihdoin kunniallisesti mukaan elokuvaan. Homoseksuaaliset suhteethan ovat aina olleet armeijoissa normaalia toimintaa, jo ihan ilmiselvistäkin syistä. Myös eläimiinsekaantuminen olisi realismin nimissä otettava mukaan kuvaan. Ihminen on seksuaalinen olento, tämä koskee myös sotilaita. Vuosia kun viettää toisten solttupoikien kanssa korsuissa, niin siinä vääjäämättä kehittyy vakiintunutta seksuaalista toimintaa taistelijaparien välille.


      • Kova-on-homojen

        hinku saada sodasta oman näköisensä. Valitettavasti se ei todellisuudessa ollut.

        Eiköhän uuteen versioon saada homojakin.


      • TurhiaVäittämiä

        Tuohon aikaan homoseksualismi oli lain mukaan rikollinen ja siten rangaistava teko! Jos taipumusta oli niin ahtaissa korsuissa ja juoksuhaudoissa olisi ollut vaikeata päästä himohommaansa toteuttamaan vaikka olisi kumppanin löytänytkin!

        Tuntemattomassa sotilaassa ei ole pienintäkään vihjausta siitä, että Lammio ja Rokka olisivat olleet homoja. Rokalla oli vaimo ja perhe Kannaksella!


    • Paras.Rokka

      Martti Suosalo Rokan rooliin!

      • tunnettuus

        Minusta Niko Saarinen olisi parempi valinta. Ei tuollaista Suosaloa kukaan nykyään enää tunne.


      • Bror-Erik
        tunnettuus kirjoitti:

        Minusta Niko Saarinen olisi parempi valinta. Ei tuollaista Suosaloa kukaan nykyään enää tunne.

        Suosalo olisi parempi Rahikaisena.


      • sedula_itä-karjalaan
        Bror-Erik kirjoitti:

        Suosalo olisi parempi Rahikaisena.

        Kyllä Rahikaisen osaan olisi Sedu Koskinen paras valinta.


    • MustaRokka

      Eiköhän tähänkin löydy Yleltä edullisempikin vaihtoehto kuten Mannerheimissa tapahtui.

      • TympiiNytAjatuskin

        V..u, ylen jullit. Pärkele.

        Muut yleisradiot ovat samanlaisia maailman halaajia. BBC, Saksan yle, Sverige ym. Kaikissa on likaa osastoja ja aiheita, niin paljon ei pitäsi, silloin jäisi kaupillisille yrittäjille eri sektoreita. BBC on täynnä afrikkaa, kuten myös spiegel, vapaaehtoisesti myös the quardian, siis joillakin voi olla tv-kanava, vaikkei kaikki ole yleisradioita.

        Persut lupaisi kaventaa ylen toimintaa, ei sitäkään. Ju...l..a mitä "paska" poliitikkoja,


    • Parhaat.peliin

      Putouksen näyttelijöille tärkeimmät roolit!

      • Bror-Erik

        Onko putouksessa näyttelijöitäkin?


    • pelitystäkehiin

      Muutetaan painotusta sotimisesta ihmissuhteisiin! Annetaan nimeksi "Levottomat sotilaat". Säästyy univormu- ja sotakalustokustannukset! Olis vaan kauheita lähitaisteluita! Lopussa Rahikaiselle mannerheimristi!

      • Esikuviksi36790

        Ei, se on sitten ihan eri elokuva ja juoni. Juonen on oltava täsmälleen Suomen sodista kertova ja miten ihmiset sen kokivat myös ollessaan sodassa itse. Kaikki ne menetykset, yllätykset, kauhut, unettomat yöt. Tunteiden kirjo on valtava, se saa katsojan kyyneliin ja sitä voi verrata kehitysmaiden sotiin, ellei ole kyseessä terrorismi.

        Ei pitäisi sotkea juonta, sitä ei sitten kyllä viitsi katsoa, vesitetty "Tuntematon sotilas". Katsokaa "Sotamies Ryan", se muistuttaa tuntematonta, saa itkeä ja fiilistellä.

        Pelastakaa sotamies Ryan
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Pelastakaa_sotamies_Ryan

        Saving Private Ryan - Half Track Cover!
        https://www.youtube.com/watch?v=n2Tpn0C8PiI

        Tai toinen vastaava. Talous ei onnistunut, koska se juoni vähän vesittää isänmaalaisuus-juttua tms. Ne näyttelijät ehkä eivät onnistuneet, siis amatöörit, näyttävä päähenkilö. Elokuva olisi onnistunut aika pienellä korjauksella, draaman elementtejä tms. Elokuvan loppukin on huono, vaisuhko.

        Windtalkers
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Windtalkers

        "Windtalkers on vuonna 2002 julkaistu sotaelokuva, joka kertoo Navajo-intiaanien roolista koodinmurtajina Saipanin taistelussa Tyynenmeren sodassa toisessa maailmansodassa. Elokuvan pääosia esittävät Nicolas Cage, Adam Beach, Roger Willie, Mark Ruffalo, Peter Stormare, Noah Emmerich ja Christian Slater. Elokuvan on ohjannut John Woo.

        Windtalkers voitti vuonna 2003 World Stunt Award -palkinnon tulikohtauksestaan. Elokuva ei menestynyt taloudellisesti."

        Windtalkers - Full Movie * Good Nicolas Cage Action Movie.
        https://www.youtube.com/watch?v=YZvBpiJK-CQ

        Tuntematon sotilas
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuntematon_sotilas

        Tuntematon sotilas
        https://www.youtube.com/watch?v=VPojxo7djfY

        Mikä röyhkeys
        https://www.youtube.com/watch?v=nO7yRpwNiqg

        Tuntematon Sotilas - Sotamies Korpela
        https://www.youtube.com/watch?v=nKoNupL2Zqk

        Muita hyviä, hienoja leffoja. Amerikkalaiset osaavat tehdä elokuvia, sotaelokuvissa on aina jotain tunteitakin, joskus rakastettuja, joukkuehenkeä, komeat miespäähenkilöt, joita on mahtava katsella. Suomessa tietysti Rukajärven tien näyttelijä on ollut komea. Vanhoista sotaleffoista on nähty koko joukko televisiossa.

        Rukajärven tie
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Rukajärven_tie

        A true story of Kärkkäinen- Rukajärven tie
        https://www.youtube.com/watch?v=uMF9lsT_gqk

        Rukajärven tie Mad world
        https://www.youtube.com/watch?v=5X4VJvV4dBM

        Kate Beckinsale ~ Ben Affleck ~ Josh Hartnett ~ Goodbye (Pearl Harbor)
        https://www.youtube.com/watch?v=h1zSuGq5h4k

        Tässä oli taas Josh Hartnett, kuten Pearl Harbourissakin, siinä on symppis näyttelijä näihin elokuviin ja mukava katsoa läpi elokuvan. Roolihenkilöiden on oltava kiinnostavia. Jos pistää päähenkilöksi afrikkalaisen mannerheimin, mä en ainakaan katso sellaista teeskentelyä. Eri asia, jos joku Nigeria itse tekee leffan afrikkalaisille omilla mausteillaan.

        Isku Mogadishuun juonen vääntäminen politiikkaan voisi olla ajankohtaista, vastassa on "törkykallet", jotka käyttävät kaikki keinot mitä ikinä voivat hyväkseen. Leffa on toisaalta dokumentti miten USA, Iso-Britannian yms. erikoisjoukot toimivat, ei kovin helppoa katsottavaa ja oikeutukset joutuu miettimään myös. Sai muuten aika hyvin käsityksen niistä afrikkalaisheimosotapäälliköistä sen jälkeen, kun on lukenut uutisia, että ne hyökkäävät ja varastavat avustuslähetyksiä. Taisivat ryöstää tässäkin elokuvassa, yleensä värväys ja kaikki elementit löytyvät leffasta, joita uutisoidaan vasta nyt.

        Isku Mogadishuun
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Isku_Mogadishuun

        Great scene from Black Hawk Down! "Get on that fifty!"
        https://www.youtube.com/watch?v=ePHepz8Oz_U

        Vanhat sotaelokuvien näyttelijät:

        James Stewart
        https://en.wikipedia.org/wiki/James_Stewart
        https://en.wikipedia.org/wiki/James_Stewart_filmography

        Gregory Peck; joilla on pitkä filmografia:
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Gregory_Peck

        The Snows of Kilimanjaro (1952) - Gregory Peck, Susan Hayward, Ava Gardner
        https://www.youtube.com/watch?v=hSWgIkplg4I

        Mahtava:
        Navaronen tykit
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Navaronen_tykit

        Działa Navarony / The Guns of Navarone (1961) [Lektor] Caly Filmy PL
        https://www.youtube.com/watch?v=8TBiwGSCsUE

        Gary Cooper
        David Niven
        Anthony Quinn jne.


      • Bror-Erik
        Esikuviksi36790 kirjoitti:

        Ei, se on sitten ihan eri elokuva ja juoni. Juonen on oltava täsmälleen Suomen sodista kertova ja miten ihmiset sen kokivat myös ollessaan sodassa itse. Kaikki ne menetykset, yllätykset, kauhut, unettomat yöt. Tunteiden kirjo on valtava, se saa katsojan kyyneliin ja sitä voi verrata kehitysmaiden sotiin, ellei ole kyseessä terrorismi.

        Ei pitäisi sotkea juonta, sitä ei sitten kyllä viitsi katsoa, vesitetty "Tuntematon sotilas". Katsokaa "Sotamies Ryan", se muistuttaa tuntematonta, saa itkeä ja fiilistellä.

        Pelastakaa sotamies Ryan
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Pelastakaa_sotamies_Ryan

        Saving Private Ryan - Half Track Cover!
        https://www.youtube.com/watch?v=n2Tpn0C8PiI

        Tai toinen vastaava. Talous ei onnistunut, koska se juoni vähän vesittää isänmaalaisuus-juttua tms. Ne näyttelijät ehkä eivät onnistuneet, siis amatöörit, näyttävä päähenkilö. Elokuva olisi onnistunut aika pienellä korjauksella, draaman elementtejä tms. Elokuvan loppukin on huono, vaisuhko.

        Windtalkers
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Windtalkers

        "Windtalkers on vuonna 2002 julkaistu sotaelokuva, joka kertoo Navajo-intiaanien roolista koodinmurtajina Saipanin taistelussa Tyynenmeren sodassa toisessa maailmansodassa. Elokuvan pääosia esittävät Nicolas Cage, Adam Beach, Roger Willie, Mark Ruffalo, Peter Stormare, Noah Emmerich ja Christian Slater. Elokuvan on ohjannut John Woo.

        Windtalkers voitti vuonna 2003 World Stunt Award -palkinnon tulikohtauksestaan. Elokuva ei menestynyt taloudellisesti."

        Windtalkers - Full Movie * Good Nicolas Cage Action Movie.
        https://www.youtube.com/watch?v=YZvBpiJK-CQ

        Tuntematon sotilas
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Tuntematon_sotilas

        Tuntematon sotilas
        https://www.youtube.com/watch?v=VPojxo7djfY

        Mikä röyhkeys
        https://www.youtube.com/watch?v=nO7yRpwNiqg

        Tuntematon Sotilas - Sotamies Korpela
        https://www.youtube.com/watch?v=nKoNupL2Zqk

        Muita hyviä, hienoja leffoja. Amerikkalaiset osaavat tehdä elokuvia, sotaelokuvissa on aina jotain tunteitakin, joskus rakastettuja, joukkuehenkeä, komeat miespäähenkilöt, joita on mahtava katsella. Suomessa tietysti Rukajärven tien näyttelijä on ollut komea. Vanhoista sotaleffoista on nähty koko joukko televisiossa.

        Rukajärven tie
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Rukajärven_tie

        A true story of Kärkkäinen- Rukajärven tie
        https://www.youtube.com/watch?v=uMF9lsT_gqk

        Rukajärven tie Mad world
        https://www.youtube.com/watch?v=5X4VJvV4dBM

        Kate Beckinsale ~ Ben Affleck ~ Josh Hartnett ~ Goodbye (Pearl Harbor)
        https://www.youtube.com/watch?v=h1zSuGq5h4k

        Tässä oli taas Josh Hartnett, kuten Pearl Harbourissakin, siinä on symppis näyttelijä näihin elokuviin ja mukava katsoa läpi elokuvan. Roolihenkilöiden on oltava kiinnostavia. Jos pistää päähenkilöksi afrikkalaisen mannerheimin, mä en ainakaan katso sellaista teeskentelyä. Eri asia, jos joku Nigeria itse tekee leffan afrikkalaisille omilla mausteillaan.

        Isku Mogadishuun juonen vääntäminen politiikkaan voisi olla ajankohtaista, vastassa on "törkykallet", jotka käyttävät kaikki keinot mitä ikinä voivat hyväkseen. Leffa on toisaalta dokumentti miten USA, Iso-Britannian yms. erikoisjoukot toimivat, ei kovin helppoa katsottavaa ja oikeutukset joutuu miettimään myös. Sai muuten aika hyvin käsityksen niistä afrikkalaisheimosotapäälliköistä sen jälkeen, kun on lukenut uutisia, että ne hyökkäävät ja varastavat avustuslähetyksiä. Taisivat ryöstää tässäkin elokuvassa, yleensä värväys ja kaikki elementit löytyvät leffasta, joita uutisoidaan vasta nyt.

        Isku Mogadishuun
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Isku_Mogadishuun

        Great scene from Black Hawk Down! "Get on that fifty!"
        https://www.youtube.com/watch?v=ePHepz8Oz_U

        Vanhat sotaelokuvien näyttelijät:

        James Stewart
        https://en.wikipedia.org/wiki/James_Stewart
        https://en.wikipedia.org/wiki/James_Stewart_filmography

        Gregory Peck; joilla on pitkä filmografia:
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Gregory_Peck

        The Snows of Kilimanjaro (1952) - Gregory Peck, Susan Hayward, Ava Gardner
        https://www.youtube.com/watch?v=hSWgIkplg4I

        Mahtava:
        Navaronen tykit
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Navaronen_tykit

        Działa Navarony / The Guns of Navarone (1961) [Lektor] Caly Filmy PL
        https://www.youtube.com/watch?v=8TBiwGSCsUE

        Gary Cooper
        David Niven
        Anthony Quinn jne.

        Usalaisilta elokuvilta syö uskottavuutta se naiivi lipunliehutus-hurraaisänmaallisuus. Yök


      • KummaJuttu
        Bror-Erik kirjoitti:

        Usalaisilta elokuvilta syö uskottavuutta se naiivi lipunliehutus-hurraaisänmaallisuus. Yök

        Niinpä, "eu-liittovaltio-pösilö", Veli-Eerikki.

        Amerikkalaiset sotaleffat ovat vanhoja juonia, siis sitä aikaa, jolloin sosialisimi ei ollut markkinavoima. Eräillä sosiaalitoimsiton asiakkailla on tapana inhota kaikkea vanhaa. Conmbat-elokuvissa ei ole isänmäällisuutta vaan ehkä siionisimia. Ranskan vastarintaliike taisi olla siionisteja?

        Varför bor du ännu i Finland, hur är det med att flytta till Sverige? Teikäläisen mielipide on aika kummallinen, urheilu-uutiset vihjaavat suomalaiseen.


      • MenetettyTyö
        Bror-Erik kirjoitti:

        Usalaisilta elokuvilta syö uskottavuutta se naiivi lipunliehutus-hurraaisänmaallisuus. Yök

        Sitäpaitsi kiitä sitä, että uhrasi aikaa 1,5 tuntia koostaakseni tänne muutakin sisältöä kuin 10 sanan lauseita ja pelkkää perustelematonta vihaa (kuten sulla).

        Aika on rahaa myös elokuvan teossa. Ei Supercell tee vuosia omalla tietotaidollaan miljoonien tuloksia, että propagandaan riittäisi rahaa jatkossakin. EU-kouhoutus on sitä.


    • ehkehkäei

      Ei tule uskottava jos näyttelijöiksi otetaan näitä nykynaamoja, jotka on jo loppuunkulutetut, ja lisäksi lähes kaikki huumorin ja pelleilyn pilaamia näin vakaviin rooleihin. Kaikki näyttelijät täytyy olla lähes tuntemattomia.

    • tffdhxxxcc

      Ja näyttelijät teatterikorkeakoulun käyneitä punavihreitä homoja?

      • historiallinen_tarkkuus

        Täytyyhän jonkun esittää Tom of Finlandin aka. Touko Laaksosen osa. Sotahan oli homoseksualismin kulta-aikaa, kuten Jatkosodan kenttäoikeuden kuukausiraportit kertovat. Seksuaalirikoksista vain eläimiin sekaantuminen oli yhtä suosittua kuin homostelu.


      • EiPropagandaa

        Toivottavasti tästä ei kalliilla rahalla taas yritetä virittää homo-propagandan maailan lähetystä, kuten postimerkkijutulla. Suomen maineen ei tarvitse liittyä homoiluun, prkl.

        Maksajina on sellaisia tahoja, että nyt pitää olla dokumenttiaineista eikä nuorsuomalaisten-käännytystä. Onko tällä yrityksellä taipumus? Ei kai, nyt on panoksena dokumentti, koska Suomea yritetään selvästi käteis-tyyppien välityksellä viedä EU-liittovaltioon. Teatterille pitää tehdä selväksi, mitä maksaja haluaa: dokumenttipohjainen, amerikkalaistyylinen menestys vahvoilla näyttelijöillä ja hiotulla käsikirjoituksella. Olisi mielisairasta polttaa it-työllä ansaitut elokuvarahat homosteluun ja shittiin, niin kuin niitä ei voisi muualla esitellä. Maailman mainetta mm. Supercellin tuotteille, jos elokuva onnistuisi. Voisiko ajatella, että joku Clint Eastwoodin elokuvakäsikirjoittaja tulisi tekemään käsikirjoitusta.

        Clint Eastwood
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Clint_Eastwood

        Supercellin perustajat rahoittavat Tuntematon sotilas -elokuvaa
        http://www.taloussanomat.fi/media/2015/08/18/supercellin-perustajat-rahoittavat-tuntematon-sotilas-elokuvaa/201510484/135

        Nyt kannattaisi panostaa käsikirjoitukseen ja hioa sitä. Muista lukeneeni muutamista palkituista kirjoittajista. Eräät elokuvatuottajat käyttävät aina vahvoja osaajia, silloin kaupallinen menestys on varmempi. Jos menetystä ei saada ei maine nouse. Saksalaiset natseista kertovat tv-elokuvat ovat olleet myös laatuleffoja. Käsikirjoittajaa kannattaa etsia ja keskustella asiasta. Se maksaa, mutta niin maksaa hukattu elokuvan tekokin.

        Elokuvakäsikirjoittaja
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Elokuvakäsikirjoittaja

        Luokka:Elokuvakäsikirjoittajat
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Elokuvakäsikirjoittajat

        Luokka:Yhdysvaltalaiset elokuvakäsikirjoittajat
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Yhdysvaltalaiset_elokuvakäsikirjoittajat

        50 Best Movie Screenplays
        http://www.gamesradar.com/50-best-movie-screenplays/

        Maailman parhaat leffakäsikirjoitukset valittu – kärjessä yllättäviä valintoja
        http://www.episodi.fi/uutiset/maailman-parhaat-leffakasikirjoitukset-valittu-karjessa-yllattavia-valintoja/

        Tom Hanks'n filmografia
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Tom_Hanksin_filmografia

        Robert Langdon
        https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Langdon


        Dan Brown
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Dan_Brown

        "Ammatit kirjailija
        Kansallisuus Yhdysvaltain lippu yhdysvaltalainen
        Aikakausi 1995–
        Tyylilajit trilleri
        Pääteokset Da Vinci -koodi

        Dan Brown (s. 22. kesäkuuta 1964 Exeter, New Hampshire, Yhdysvallat) on yhdysvaltalainen kirjailija, joka tunnetaan parhaiten bestselleristään Da Vinci -koodi (The Da Vinci Code, 2003).

        Joskus on hyviä käsikirjoituksia uusimmassa. "

        Tuntemattoman uudelleen kuvaaminen vaatisi ensin kunnon tekijöiden haravoinnen, eli jonkun porukan pitäisi koota tietoa, ennen mihinkään muuhun ryhtymistä. Nyt on halpoja informaatikkoja vaipaina ja työttöminen työkkärissä, kysykää tukityöhön.

        Haku: "Movie writers Screenplay"
        https://www.google.com/search?q=Movie writers Screenplay&ie=utf-8&oe=utf-8

        How to Write a Screenplay: Script Example & Screenwriting Tips
        http://www.writersstore.com/how-to-write-a-screenplay-a-guide-to-scriptwriting/

        Screenwriting.info
        http://www.screenwriting.info/

        Jenkit tekee etukäteen työn ja suunnitelmat. Niitä käsikirjoittajia koulutetaan ja Amazon myy kirjallisuutta, oppaita. Suomen turhapuro-tyyli, eli suoraan televisioon huonolla valmiselulla, huh, mitä tuhlausta. Nyt on rahoittajana tahoja, joiden maineelle on etu, jos filmi menestyy, joten ammattialaisia nyt kehiin, vaikka iäkäs Clint Eastwood konsultoisi suomalaisia ja auttaisi etsinnässä. Käyttäisivät nyt rahaa hyvään käsikirjoitukseen ja sen jälkeen homma pelaa.


    • KaipaaUusintaa

      Minusta ajatus on hyvä, katsoin sitä itsenäisyyspäivänä ja se entinen on niin vanhentunt. En pysty seuraamaan sitä tekstiä suomenkieli on niin vanhaa, outoa. Juonihan on aika mielenkiintoinen, siinä on Karjalan maisemia, ettei se junnaa kaiken aikaa siellä männikön keskellä. Se tarina on niin hyvä, että saisi vaikka kansainvälisen kiinnostuksen heräämään, vaikka tekstittämällä. Mutta ei mitään arfikkalaisnäyttelijöitä.

      Voisi olla joku toinen elokuva vielä lisäksi, joka soveltaa niiden tyyppien ajattelumalleja nykyajan EU-valtaamisessa ja kuinka Suomen poliitikot mukamas käsittävät kaiken väärin. Järkyttävää alkaa velalla rahoittaa Kreikkaa ja myydä ensin itsensä eduskuntaaa vastustamalla Kreikan rahoitusta, mamutusta, pakkoruotsia. Mamutus käsitetty täysin väärin ja nyt on tulossa 100 000 mamuttia vastoin mitään älyä.

      • PateettinenTeatteri

        Lisäksi suomalaiset teatterialaiset ylinäyttelivät tuon elokuvan. Jotain pitäisi tehdä, että se pateettinen teatteri (=lava) näyttelelmisen tekohengitys jäisi pois elokuvista, nopeampaa tai actionia, ei niitä jäykkiä lauseita. Sujuvuutta yleensä, kuten englanninkielisissä leffoissa.


      • SujuvaTeksti

        Olen kuullut, että "olla-verbi" tekee lauseista jäykkiä. Suomessa on nyt paljon kirjoittajakoulutusta, jotku osaavat sanoa, mikä tekee teatterista pateettisen ja ylinäytellyn, kuten taannoinen Tuntematon sotilas.


      • fjkaghajkhgj

        "Olla"- verbi tekee elokuvan lauseista jäykkiä, kuten vanhoissa Suomi filmeissä. Krijoittajakouluttajat voisivat tietää, millä ylinäyttely ja pateettisuus saataisiin pois.


    • SFSuomiFilmit
    • VetäkääTumppuun

      Täyttä roskaa koko hanke. Aivan turha aihekin ja siitähän on pari leffaa pyöräytetty. Olisi noita kirjoja ja käsikirjoituksia sellaisistakin jutuista mitä ei olla vielä tehty.

      • EiMeilläOsata

        Joo, voisihan sitä uuden sotajuonen kirjoittaa, miten olisi vaikka jännitysleffa EU:n rahanpesusta, budjetista katoavista miljardeista. Eikö joku Remes-niminen ole tehnyt oikein arkistotutkimuksia tästä. Siitä saisi Wall Street: Money Never Sleeps -tyylisen elokuvan.

        Wall Street: Money Never Sleeps' Trailer HD
        https://www.youtube.com/watch?v=5w4VKhjllzs

        Entä nämä saksalaiset? Taas hienot päänäyttelijät, joita viitsii seurata.
        Unsere Mütter, unsere Väter
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Sodan_sukupolvi

        Generation War - Attack On The Factory | HD
        https://www.youtube.com/watch?v=p2qOFBulGTg

        Haku: "ranskan vastarintaliike"
        https://www.google.com/search?q=ranskan vastarintaliike&ie=utf-8&oe=utf-8

        Mutta eihän suomalainen filmintekijä ymmärrä systeemiä, jolla luodaan rahaa tuottava, menestyselokuva. Aiheita olisi idän ja lännen välillä, pohjoisen ja etelän ristiriidoissa, mutta kuka kirjoittaisi käsikirjoituksen ja juonen.

        Mielummin nyt saatu rahoitus sitten vaikka hömppä viihteeseen, ehkä se osataan parhaiten?


      • TuottaaRahallSuvaitsem
        EiMeilläOsata kirjoitti:

        Joo, voisihan sitä uuden sotajuonen kirjoittaa, miten olisi vaikka jännitysleffa EU:n rahanpesusta, budjetista katoavista miljardeista. Eikö joku Remes-niminen ole tehnyt oikein arkistotutkimuksia tästä. Siitä saisi Wall Street: Money Never Sleeps -tyylisen elokuvan.

        Wall Street: Money Never Sleeps' Trailer HD
        https://www.youtube.com/watch?v=5w4VKhjllzs

        Entä nämä saksalaiset? Taas hienot päänäyttelijät, joita viitsii seurata.
        Unsere Mütter, unsere Väter
        https://fi.wikipedia.org/wiki/Sodan_sukupolvi

        Generation War - Attack On The Factory | HD
        https://www.youtube.com/watch?v=p2qOFBulGTg

        Haku: "ranskan vastarintaliike"
        https://www.google.com/search?q=ranskan vastarintaliike&ie=utf-8&oe=utf-8

        Mutta eihän suomalainen filmintekijä ymmärrä systeemiä, jolla luodaan rahaa tuottava, menestyselokuva. Aiheita olisi idän ja lännen välillä, pohjoisen ja etelän ristiriidoissa, mutta kuka kirjoittaisi käsikirjoituksen ja juonen.

        Mielummin nyt saatu rahoitus sitten vaikka hömppä viihteeseen, ehkä se osataan parhaiten?

        "Mutta eihän suomalainen filmintekijä ymmärrä systeemiä, jolla luodaan rahaa tuottava, menestyselokuva. Aiheita olisi idän ja lännen välillä, pohjoisen ja etelän ristiriidoissa, mutta kuka kirjoittaisi käsikirjoituksen ja juonen.

        Mielummin nyt saatu rahoitus sitten vaikka hömppä viihteeseen, ehkä se osataan parhaiten?"

        Suomalainen pyrkii yleensä laittamaan jotain valistussanomaa kaiken julkisesti maksetun tuotannon sekaan. Se on aika vanhaa aikaa se. Elokuvan tekijät ja homopropagandistit ovat vanhoillisia. Kun joku teatteri-tyyppi saa rahan tehdä elokuvan, niin, johan pitää alkaa valistaa. Eikö yksityisllä rahoittajilla ole tarkoitus tehdä sijoitus, joka kannattaa, vaikka maineikkaan leffan tuottamisena tai sitten ihan suoraan lipputulojen, elokuvamyynnin, oheistuotteiden ja palveluiden välityksellä?

        Eikö ole ihan sairasta, että suomi-poika tekee 2015 yksityisrahoituksella täydellisen propaganda-elokuva? Teatterikoulutus on hakoteillä, he eivät miellä sitä elokuva-teollisuudeksi. Siihen liittyy majoittajien, esiintyjien, ravintoilden oheistyö, mm. Cannesin filmifestivaalit, palkintojen jako gaalat, television tilaukset, yms.

        Milloin suomi-pojat ymmärtävät yskän? Ai, ei milloinkaan, aina pitää alkaa opettaa, tällä kertaa aihe ei ole suomettuminen neukuista, nyt kenties eu:sta ja kaiken maailman etuoikeuksista ilman velvollisuuksia ja vastiketta, eikä sovi unohtaa ylen "urhojen" mies-valistusta, tuutti työntää nyt monta naisromanssia, eli lesbo-tuotantoa ja me maksamme, vaikka emme suostu sitä katsomaan. Meiltä peritään EU:n valistussosialismissa vero manmu-homo-lesbotuotannosta.


    • Kääntöpuoli

      Olisi jo aika siirtää suomalainen sotaelokuva Combat genrestä realistisempaan Cumbath genreen.

      • HumppaGenre

        Sitä ei tarvita, jos akat eivät ala napsia naisten viagaraa. Se aina on ilman yle-propagandaakin suoraan arkinen, kukaan ei tarvitse lisäannosta. Sen siitä saa, kun äijät ja akat uskovat lääketeollisuuteen ja syövät viriiliyden pitämiseksi lääkkeitä. Hyi, olkoon.


    • turha_jatkoversio

      Kolmas versio täytyy tehdä näille natomielisille. Kolmannessa jatkosodan uudessa versiossa onnistuu Karjalan, Aunuksen ja Vienan vapautus. Täytyyhän se "punasiirtymä" korvata.
      Nyt ei enää lyödä päätä Karjalan mäntyyn vaan nyt mennään reilusti Uralille asti.

      Mitä tämä 2000-luvun väki tietää mitään vuosien 1939-45 tilanteesta mitään? Nyt aitoja sotaveteraaneja vain arvostellaan Karjalan "läpijuoksusta" kun suurhyökkäys alkoi. Isäni ja setäni oli siellä ja varmaan tekivät sen mitä pystyivät.

      • TrueFinn

        Karkuun juoksivat maanpetturit. Yksikään isänmaallinen ei peräänny tuumaakaan vihollisen edessä. Mieluummin kuolema!


    • minulla-ei-muuta

      Kolmannessa versiossa näkyy "traumatohtoreiden" ja "myytinmurtajien" kädenjälki. Ensimmäinen oli rillumareiversio, toinen oli myöhäistaistolainen versio.

    • pula.aikako

      Onpas sotaelokuvien aiheet vähissä kun pitää samaa kirjaa kuvata noin monesti. Olisihan filmaamattomia aiheita vaikkapa Raatteen / Suomussalmen taisteluissa tai Kuhmo, Tolvajärvi, Salla jne.

      • bccvbcvgfhtdh

        Miten sitten nakuilut ja lihan lätinä saadaan elokuvaan mukaan tavaramerkkinä.Taitaa nuoriso molenskeleilta lähteä vaatteet tanssiessa?


    • täytyisiollaraju

      - toivon parasta ja pelkään pahinta. - kyseisellä ohjaajalla ei näyttöjä hyvistä elokuvista. Mutta tosiaan toivon että tämä onnistuu.

      - kuitenkin,,, luulen että, turhaa pseudo tunnelmoidaan, lotat saa yhdyntää, homot rajua rintamarakkautta, ja muutenkinn kuin tv mainoksessa jutut. ....----- toivon ettei niin käy.....
      -ja toivon ettei tule jurassic park...

    • SiltsuFani

      Minusta Mikko Leppilampi voisi näytellä kaikki muut Tuntemattoman Sotilaan roolit mutta Jari Sillanpäästä ehdottomasti miehekäs ja kapinoiva Rokka, se onnistuu varmasti nykytekniikalla.

    • Bror-Erik2442

      Ei sodasta voi totuudenmukaista elokuvaa tehdä,vain filmata sodan liepeillä lie-
      huvia tapahtumia kuten juuri on tehty tuntemattoman sotilaan kahdessa elokuvas-
      sa joista ensimmäinen epäilemättä on parempi ilmestymisaikansa takia.Mollberg
      tuhrasi hyvät leffavärkit 1980-luvulla ihan tekotaiteellisuudellaan vaikka tuolloin
      rahaa tursusi joka tuutista kaikille.Saattoi olla että myös ohjaajan luomisen kukka
      alkoi nahistua noina aikoina.Oli mitä oli,niin tämä uusi suunnitelma alkaa olla jo
      tarpeeseen nähden aika turha koskapa nykyihmisillä ei ole mitään tunnesiteitä
      koko V.Linnan romaaniin,ja hyvä niin koska koko sotavouhotus alkaa olla ihan
      passe.`Vasitenkin kun me hävittiin se suurenmoinen jatkosota :)

    • tehkäämassavyörytys

      tähän olisi tarvittu jouko turkan kaltainen realismi ohjaaja, joka olisi repinyt sopivasti realismia. saanu irti jotain.. realistista verta hikeä, suolia, lotan perskeet....
      Nyt pelkään että joku karamelli pullamössö tekee siistin lassie filmin. digi tehostein. Suomen lapsi sotilaat lassien tavoin lottakanttiinissa , rintama panoja havuilla ja ammuntaa. mutta ei pesemättömän lotan housujen hajua. sadistisia panoja plymouthin takapenkillä..ruumiiden seassa. tom of finlandian akteja hikisessä korsussa, saunassa, vihollisen sexuaalista hyväksikäyttöä..

      raaka, turkka, holmberg, ja muut vanahat parrat osaisi tehdä realismia. lotan flanellli alushousut revittäisiin, hikeä puskisi ja mälli lähtisi, flop flop,,,, kuin itä-karjalassa silloin, milään ei olsi väliä' ja pappi saarnaisi, olisi toimintaa kaaosta, samoin raakasti omia lahdattaisiin tienposkeen kun paettaisiin, stana olisi irti, jne....ja mikkelissä syötäisiin hyvin ja tomerasti keekoiltaisiin, kiiltävät saappaat narisisi aamunkoitteessa, luxus lotta tarjoasi luisevaa perää silkkilakanoissa. täydessä pervitiinissä. olisi elämän höyryjä..

      mutta nuoremmat tekee lassie filmejä ja leikkii kesä teatteria, esim. esim se viimenen jääkaappi rikkomis melske tuntematon ohjaajan teatteri työ oli kuin ikea mainos. tai monikulttuurhelvetin sosiaalinen lähiö esiaste, hobby hall. stockman. musta mannerheim, säälittävää naiviutta...jopa sivistyksen puutetta,,

      • OlinHansielläminä

        Eiku seesteisen marssiaamun jälkeen alkaisi heinäkuun taivas olla täynnä 7.62 millin tavaraa suuntaan jos toiseenkin.Tykistö toimittaa kranaattia useassa eri kaliiberissa,kevyemmistä alkaen kunhan kranaatinheittimet on pohjustaneet tilanteen.
        Sitten astuu esiin inhimillinen aspekti.
        Ihmisiin sattuu,heitä ketuttaa.
        Normaalit siviilielämän normit tahtovat unehtua,tulee tehtyä kaikkea arveluttavaa..
        Ja lopulta pitäisi tottua taas siviilielämän rajoihin...


    • unelma_toteutuu

      Täytyyhän se tehdä koska nyt uudessa elokuvassa suomalaiset menee aina Uraliin asti ja voittavat.
      Ja hävinnyt Neuvostoliitto saa suuret sotakorvaukset maksettavakseen Suur-Suomelle.
      Ja Suomen pääkaupunki siirtyy "Leningradiin" eli Pietariin ja saa uuden nimen Finlandija.
      Ja Suur-Suomi saa lopultakin saksalaisen kuninkaan.

    • Pitää.olla.seksiä

      Elokuvaan on saatava seksiä! Lotta Kotilaisen irstailuja upseerien kanssa, olihan tuo lopuksi sortunut sotamieheenkin. Niin se taso laskee...

    • mannejahtia
    • sankarpoikii

      Kutismajoen paskamotti

      Jokipii Mauno, toim. Tuntemattoman sotilaan rykmentti JR 8

      Sivuilla 131-142 käydään läpi Kutismajoen taistelu, joka pääosin tapahtui 3-6.9.1941. Laita Narc.Fi sivulle joukko-osaston kohdalle 6./JR 8 tai *./JR 8

      Ampuja lienee, Lindeman Aleksanteri, Viitasaarelta kotoisin 4.9.1941 Tsapajoella kuollut ja sinne Viitasaarelle sankarihautaan haudattu.

      http://kronos.narc.fi/menehtyneet/index.php?id=526492&raportti=1

      Paina kerran F5 tai refresh, jos sivu ei heti ilmesty näkyviin.

      Kaatumispaikoiksi tulee Tsapajoki ja se on hieman lännenpänä Kutismajokea. Kirjassa puhutaan Tsapaijoesta. Molemmat paikat on Petroskoihin menevän radan kohdalla Säämäjärveltä n. 10-15 km itään.

    • herkki8

      joen mutkan reunan edessä oli se paikka jossa joku sodasta henkiin jäänyt päätti perustaa perseen ja tehdä kakarat jotka tekisivät omansa ja kaipaisivat sitten suolia ja kuoleman kanssa kuhertelua ja siinä on sivistyneen maan limakuva jolla kannattaa kehuskella sosemediassa ja muussa sotkussa

    • .. Miksi ihmeessä pitää tehdä uusi tuntematon, toistaa sama tarina?
      Mannerheimi elokuva olisi ollut hyvä vaihtoehto, tai elokuvan nimi olisi ollut ovelampaa laitaa ;"suomi sodissa" tai "itsenäistymisen tarina suomessa".

      Oliko Mannerheim elokuvan käsikirjoitus hyvä? miksi rahoitusta ei tullut riittävästi?
      Kumma juttu. Jos mannerheimin kaltaisesta historiallisesta henkilöstä osattaiisn tehdä hyvä elokuvakäsikirjoitus, perustuen ainut laatuiseen sankari ja seukkailu tarinaan. Elokuvassa vilahtelisivat suomalaiset sankarit ja historialliset henkilöt, pienen maan taistelussa itsenäisyytensä puolustamisessa. kuinka Neuvostoliiton roistot saivat tukensa( Lenin) suomelata, oli mahdolllista kaataa koko bolsevikki klikki, Omista vihollisista lähtien...tutematon on turvallinen valinta sosiaalisuomalaisille, ei tarvitse miettiä, jos esitettäisiinkin uutta! ..

    • pohjolanAfrikka

      2016 suomi, miehemme kokoomus leipäjonoissa !!

    • tuleemaate

      kovvoo hommoo lottii myöte

    • turha_filmatisointi

      Typerä yritys, ei tämä nyky sukupolvi mitään tajua vuosista 1939-45. Uusi filmatisointi on vain yritys hämärtää historia, nyt sitten mentäisiin uhmakkaasti Ural vuorten ylikin Suur-Suomen sankareina.

      Nyky sukupolvi ei edes tajua sitäkään tosiasiaa, että tuolloin v. 1939-45 länsiliittouneet olivat samalla puolella kuin Neuvostoliitto. Britanniakin oli ehtinyt julistaa sodan Suomelle vaikka ei aloittanut suoria sotatoimia.

      Ei tässä sodassa ollut tuntemattomia sotilaita, kyllä ne kaatuneet varsin hyvin tunnistettiin ja tuotiin oman maan oman kunnan kirkkomaahan haudattavaksi. Ja kyllä joukko-osastojen komentajat oman miehistönsä tunsivat ei ne olleet tuntematonta joukkoa.
      Vain ne sotilaat jäivät tuntemattomiksi jotka luokiteltiin sotatoimissa "kadonneiksi" koska heidän kohtalo ei aina selvinnyt.

      Kirkkomaalla sankarivainajien hautapaikat eivät suinkaan ole tuntemattomien hautoja. Kyllä suurimmalla osalla heistä oli aina omaisensa.

      Tuntemattomat sotilaat romantisoi sotaa. Sota on oikeastaan inhimillinen katastrofi.

      Jos on pakko filmatisoida sota niin ryhtykää tuottamaan fantasia elokuvaa 3:sta maailmansodasta jossa Suomi saa Suur-Suomen aseman aina Vladivostokiin saakka Natojoukkojen avulla. Tämä sota se vasta vaatii tuntemattomia supersankareita.

    • Narkkisohjaaja

      Louhimiehen tapaan: kaikki käyttävät Pervitiniä minkä ehtivät ja mitä huonommin menee, sitä ihanampaa on.

      • Minäminäminäminä

        Eli amfematiinia


    • Mielenkiintoisempi.aihe

      Kiinostavampaa olisi tehdä elokuvia ,mitä salaliittoja oli eri sotapuolilla sota-aikana,ja aiheuttivatko nämä porukat kenties sodan lopputuloksen,niin kuin se on?Joka maassa oli vastarintaliikkeitä,jotka aiheutti muissa ristiriitaisia tuntemuksia,ja ovat voineet aiheuttaa sen verran moraalin heikkenemistä,että ovat voineet aiheuttaa kyseisen armeijan tappion.
      Näitä asioita ei ole vielä loppuun asti tutkittu,kuten Stalinin vainot,Hitlerin salamurha yritykset,pakkotyö vankien sabotaasit jne ja kuinka iso osa ko ihmisistä on ollut niiden puolella.
      Ovat taistelleet kyllä oman maansa armeijassa mutta eivät koko sydämestään ja ovat aiheuttaneet joitakin sabotaaseja ,tappoja tai haittaa,mitä erilaisimmilla tavoilla.

      Samoin vähän tietoa on myös muiden maiden vastarintaliikkeistä esim.Britannia,USA,Japani,Italia jne.

      Olisi hyvä saada näiden tapahtumien vaikutukset sodan lopputulokseen.

      Suoria rintama tapahtumia on kuvattu jo paljon ja ne ei varmaankaan tuo mitään uutta ihmisten tietoisuuteen,mutta selkien takana vehkeily voi tuoda.

    • Reality..Check

      "Kiinostavampaa olisi tehdä elokuvia ,mitä salaliittoja oli..."

      Se kiinnostaisi ehkä sinua, mutta tuskin muita!

      Sen sijan Tuntemeton Sotilas 3 on takuuvarma yleisömenestys Suomessa!

    • sivareitarooleissa

      Uudet alokkaat ovat olleet armeijassa nyt pari viikkoa. IS kysyi tunnetuilta suomalaisilta inttimuistoja.

      Viihteen monitoimimies Janne Kataja kertoo, että hän ei ole käynyt armeijaa. Hän sai vapautuksen esiintymiskammon takia.

      ”Armeijamuistoni rajoittuvat kutsuntoihin, siellä täytettyyn kaavakkeeseen ja kutsuun viestirykmenttiin. Siirsin inttiä opiskelujen ja töiden takia.

      Lopulta menin psykiatrille ja sanoin, että minulla on esiintymiskammo.

      Minun piti käydä puoli vuotta tutkimuksissa, ennen kuin sain vapautuksen. Kun sain psykologilta lapun käteeni, hän iski minulle silmää ja kysyi, että mihinkäs aikaan teillä on tänä iltana se revyyn näytös.

      Hauskaa on se, että minun samalla alalla oleva, Marja Tyrninä tunnetuksi tullut ystäväni (Aku Hirviniemi), sai lausunnon saman tien. Minua tutkittiin puoli vuotta, että olenko oikeasti esiintymiskammoinen.

      Olen kyllä isänmaallishenkinen ja kunnioitan sotaveteraaneja ja Suomen itsenäisyyttä. Mutta puolustusvoimien tehtävä on puolustaa rauhaa ja minun mielestäni sitä voi puolustaa muillakin keinoilla kuin osana reserviä. Esimerkiksi julkisessa työssä tärkeää on se, millaisia asenteita viljelet.”

      http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1437351281133.html

      Ikuinen häpeä tällaisille vätyksille. Vain rantaruotsalaiset kykenee pahempaan.

      http://m.iltalehti.fi/viihde/2016041621427156_vi.shtml

    • hapansilakka

      Tässä he ovat – uuden Tuntemattoman sotilaan näyttelijät on valittu! Eero Aho Rokkana, Aku Hirviniemi Hietasena...

      Ohjaaja Aku Louhimies sai rooleihin juuri ne näyttelijät, jotka halusikin.

      http://m.iltalehti.fi/viihde/2016041621427156_vi.shtml

      Vain Åke kykeni pahempaan Etuilijan edessä elokuva-hapansilakkasillisalaatillaan. Elokuvassahan Sextiettan eli JR 61 nostettiin peräti valiorykmentiksi ja koko Suomen pelastajaksi ja kesän 1944 koko sodan ratkaisijaksikin! Näin valehdeltiin vaikka juuri kyseisen rykmentin osalta havaittiin mm. räikeää epäisänmaallisuutta. 

      Lähde: Jukka Kulomaa Käpykaartiin. ( Väitöskirja )

    • käpykaartilaiset

      Jukka Kulomaan Käpykaartiin? -väitöskirjan luvussa Karkuruus Ruotsiin lisääntyy, sivut 337 - 348, kerrotaan erikoisia juttuja Suomen länsirannikon "isänmaallisuusvyöhykkeen" miespuolisista henkilöistä. ENKÄ nyt tietoisesti puhu miehistä!

      Katso erikoisesti kirjan sivut 337-341, joiden mukaan Ruotsin Uumajassa oli keväällä 1945 peräti 800 sotilaskarkuriksi luokiteltavaa suomalaista miestä ja näistä 3/4 osaa eli 600 oli kotoisin Suomen ruotsinkieliseltä Pohjanmaalta!

      Kyllä oli vähissä miehet Närpiössäkin... vai oliko ne sittenkin vain miehen kuvia?

      Kulomaan Käpykaartiin? -kirjasta poimittua:

      sivulla 342: kerrotaan kesällä 1944 Närpiöstä kutsutun 40 1907-1908 syntynyttä miestä aseisiin ja vain kymmenen noudatti kutsua!

      sivulla 343:

      Suurelta osin ruotsinkielisen 17. Divisioonan postissa pantiin merkille heinäkuussa (1944) merkille "sangen räikeää epäisänmaallisuutta: isänmaakäsitteelle nauretaan, hallituksen jäseniä solvataan, kotiväkeä kehotetaan pakenemaan Ruotsiin, jonne luvataan tulla itse perässä... Katkeruuden ja karkuruuden eräänä katalysaattorina pidettiin ruotsinkielisten asevelvollisten sijoittamista suomenkielisiin yksiköihin, joissa nämä olivat joutuneet syrjittyyn asemaan."

      Tämä Suomen "isänmaallisuusvyöhyke" eli Suomen ruotsalaisten asuttama rantakaistale on noin 300 km pätkä Vaasan kahtapuolen eli Kokkolasta Kristiinankaupunkiin ja siitä hieman ohi eli aina Siipyyhyn saakka.

      Sivarihan on aivan kuin käpykaartilainen.

    • salaryssä

      "Muut nyt julkistetut näyttelijät ovat Jussi Vatanen vänrikki Koskelana, Johannes Holopainen vänrikki Kariluotona, Juho Milonoffsotamies Honkajokena, Andrei Alén sotamies Rahikaisena,Joonas Saartamo alikersantti Lahtisena, Hannes Suominensotamies Vanhalana ja Arttu Kapulainen "Suen tassuna"."

      http://m.iltalehti.fi/viihde/2016041621427156_vi.shtml

      Liekö Honkajoki ollut komukka tai salaryssä... sopii Milonohville ;)

    • NäyttelijätVätyksiä

      Suosikkinäyttelijä, koomikko Riku Nieminen kertoo Me Naisissa saaneensa armeijasta C-paperit.

      Riku Nieminen kertoo torstaina ilmestyneen Me Naiset -lehden Miehen logiikka -palstan haastattelussa saaneensa nuorena vapautuksen asepalveluksesta terveydellisistä syistä.

      Syy vapautukseen oli Niemisen, 28, mukaan lievä masennus.

      – Tunnen itseni mieheksi, vaikka olenkin saanu armeijasta C-paperit. Syynä oli se, että olen lievästi masentunut ja huolestunut persoonallisuus, Nieminen sanoo lehdessä.

      – Tykkään kyllä kuunnella muiden inttijuttuja, mutta lähinnä siksi, että voin fiilistellä, ettei minun ole tarvinnut käydä samaa läpi.

      Suomessa vapautuksen asepalveluksesta terveydellisistä syistä, eli C-paperit saa vuosittain tuhansia ihmisiä. Vapautuksen myöntää kutsuntalautakunta, ja vapautuspäätös tehdään lääketieteellisen diagnoosin perusteella.

      http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-2000000864231.html


      Onkos tuo mukana TS3:ssa?

    • AlhaistaMeininkiä

      INTTIMUISTOT 

      Uudet alokkaat ovat olleet armeijassa nyt pari viikkoa. IS kysyi tunnetuilta suomalaisilta inttimuistoja.

      Viihteen monitoimimies Janne Kataja kertoo, että hän ei ole käynyt armeijaa. Hän sai vapautuksen esiintymiskammon takia.

      ”Armeijamuistoni rajoittuvat kutsuntoihin, siellä täytettyyn kaavakkeeseen ja kutsuun viestirykmenttiin. Siirsin inttiä opiskelujen ja töiden takia.

      Lopulta menin psykiatrille ja sanoin, että minulla on esiintymiskammo.

      Minun piti käydä puoli vuotta tutkimuksissa, ennen kuin sain vapautuksen. Kun sain psykologilta lapun käteeni, hän iski minulle silmää ja kysyi, että mihinkäs aikaan teillä on tänä iltana se revyyn näytös.

      Hauskaa on se, että minun samalla alalla oleva, Marja Tyrninä tunnetuksi tullut ystäväni (Aku Hirviniemi), sai lausunnon saman tien. Minua tutkittiin puoli vuotta, että olenko oikeasti esiintymiskammoinen.

      Olen kyllä isänmaallishenkinen ja kunnioitan sotaveteraaneja ja Suomen itsenäisyyttä. Mutta puolustusvoimien tehtävä on puolustaa rauhaa ja minun mielestäni sitä voi puolustaa muillakin keinoilla kuin osana reserviä. Esimerkiksi julkisessa työssä tärkeää on se, millaisia asenteita viljelet.”

      http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-2000000963933.html

      Näyttelijät näyttelee kutsunnoissakin... ja valehtelee!

    • vapaamatkustajiako

      Nämä julkkikset eivät ole käyneet Suomen armeijaa – katso mykistävä lista!

      Äskettäin varuskuntiin astui jälleen uusi palveluserä nuoria. Kaikki eivät kuitenkaan valitse armeijaa. Varsinkin taiteen parista löytyy monta sellaista julkkista, jotka eivät ole käyneet varusmiespalvelusta – ja vakaumus tai muu syy heille toki suotakoon. Ehkä tunnetuin siviilipalvelusmies on ollut ex-presidentti Martti Ahtisaaren poika, Marko Ahtisaari. Hänen sielunveljiänsä ovat laulaja Joel Hallikainen, näyttelijä Mikko Kivinen, tuottaja Pekka Ruuska, valmentaja Alpo Suhonen ja näyttelijä-muusikko Heikki Silvennoinen.

      Muita tunnettuja sivareita: laulaja Mikko Alatalo, laulaja-säveltäjä Heikki Harma (Hector), rocktoimittaja Jake Nyman, ohjaaja-kirjailija Jörn Donner, tuottajamoguli Juha Tynkkynen, filosofi Esa Saarinen, muusikko Dave Lindholm, ohjaaja Hannu Kahakorpi, elokuvaohjaaja Peter von Bagh, säveltäjä Otto Donner, muusikko Petri ”Pelle Miljoona” Tiili, ohjaaja Arto af Hällström, poliitikko ja ex-ministeri Pekka Haavisto, kansanedustaja Jaakko Laakso, kirjailija Jari Tervo, kansanedustaja Pertti ”Veltto” Virtanen, muusikko Aku Syrjä, ylilääkäri Ilkka Taipale.

      ”Psyykkisistä” syistä vapautettuja: juontaja Pertti Salovaara, laulaja Kirill ”Kirka” Babitzin, kulttibändi Neljän Ruusun kaikki jäsenet Ilkka Alangosta alkaen, säveltäjä, ”Katan mies” Jouni Turpeinen alias Johnny Lee Michaels (myös fyysinen syy), ratsuttaja Marko Björs, multitaiteilija Juice Leskinen, muusikko Sami Hurmerinta, taiteilija Rele Kosunen, muusikko Tero ”Mamba” Vaara, radiotoimittaja Ari Peltonen eli Anssi.

      ”Fyysisistä” syistä vapautettuja: laulaja Rainer Friman, juontaja Markus Kajo.

      Vapautettuja, eivät kerro syytä: muusikko Ile Kallio, taiteilija Jorma Uotinen, kirjailija Arto Melleri, muusikko Sakari Kuosmanen, muusikko Antti ”Andy McCoy” Hulkko.

      Armeijapäätös raivostutti urheilijat – ”Ei paljo kiinnosta pyssyleikit metässä”
      Eilisillan ja tämän aamun aikana useampikin urheilija on avautunut sosiaalisessa mediassa päätöksestä.

      HIFK:n jääkiekkojoukkueen hyökkääjä Teemu Ramstedt piti päätöstä huippu-urheilun vastaisena.
      Onko tämä jo liian löysää? Katso, mitä Räikkönen, Koivu ja Sievinen tekivät intissä
      http://www.iltasanomat.fi/muutlajit/art-2000000929868.html
      http://www.iltasanomat.fi/muutlajit/art-2000000929872.html
      Jussi Kujala? Hermanni Vuorinen? Otto Fredriksson? Tomi Petrescu? Kristoffer Weckström? Moisanderit ja lista jatkuu... 

      http://suomifutisnet.adv1.nebula.fi/phpBB2/viewtopic.php?p=203165&sid=5ca4e2b05453b8288a3d40363018b48f

      http://hymy.fi/uutiset/nama-julkkikset-eivat-ole-kayneet-suomen-armeijaa-katso-mykistava-lista/

      -

      Tuossa oli potentiaalia uuteen tuntemattoman näyttelijäkaartiin... tosin osa on edesmenneitäkin eli ne ainakin ei tule kyseeseen...


      -

      • Olisi jo aika tehdä elokuva: Tuntematon siviilipalvelusmies (tai vapautettu).


    • munauainen

      kyllä nyt lähti lapasesta kun katto noi näyttelijät?? minkä helvetin takia kaikki pellet muna mihet yrittää näytellä sotaa?? mun lapset kattelee näitä näytteliöitä jo lauvantai kun ne vetää jotain pelle puuhaa. luuleeko joku että kukaan uskoo että hirviniemi kuolee rintammalla?? aivan naukua. olis toi saatanan kaljupää hakenut näytteliät niinkun edvin teki jostain maakunnista olis paljon uskottavampaa. no... rahat on kait tullut niin otetaan noi paari kaverit rok,rok....

    • Onhan tämä naurettavaa että Suomen elokuva-alalla ei näytä osattavan enää muuta kuin yhtä ja samaa kirjaa hinkataan elokuvaksi kerta kerran perään.
      Sitten sitä kolmattakin pari kertaa itsenäisyyspäivänä näytetään.
      Ei kyllä pitäisi näyttää sitä ensimmäistäkään.

    • LamaSuomi2016

      sota elokuva, toivon että onnistuu, eikä tule joku halpahintainen mainos tyyppinen filmi....aikamme halpa kuva.
      vaara on että ei ole arkista sota ajan realismia, vaan liikaa tulkintaa.
      sotaa pitäisi kuvata niin, ettei se olisi oopperaa, tms. turhaa keekoilua.
      Ja varsinkin kesän 1944 uhka tulisi kuvata niin, että ymärrettäisiin, miten tiukilla oltiin !!!
      - voisi olla alussa hurman henki, sitten totuus selviää, ja sitten viimeinen taisto ja selviytyminen, noin kuin karkeena juonena..
      - ja lopuksi täysin antautuminen naiviin markkinatalouteen, eu brysselille ja gold man sachs hallintoon !!! housut kintussa alistuneena kuin tom of finlandin alistuva morsian..

    • TolloHilppa

      Nyt se sitten on, ensi-illan aamu!

      Olipa elokuva millainen tahansa niin on selvää että huomenna lööpit kirkuvat pyhäinhäväistysta kun joku turhantärkeilijä on ottanut nirppanokkaansa. Taisi tunnistaa hahmossa itsensä? Eikö ollutkaan mikään uusi Vänrikki Stoolin tarina kera Sven Tuuva. Odotukset ovat suuret ja keskenään ristiriitaisen koska elokuva on niin ylihehkutettu, kaupallisista syistä tietty. Tietysti raha on realiteettu ja toisten rahoilla ei saa leikkiä.

      Tietysti elokuvasta saa "myyvän" kun siihen laittaa tuhdin annoksen tunkkaista kotipornoa.

      Niin ja "uskottavan" kun siitä tekee mainoselokuvaparodian.

      Mutta eiköhän ole parempi että ottää elokuvaan ja sen tekemiseen ottaa tietyn kunnioittavan asenteen.

    • toivottavastiOnnistui

      - ensimmäisiä kritiikkejä tullut, ja pitävät asiallisena elokuvana....

      • EioleRahaaMennäKatsomaan

        Kerrottu olevan Sama kaava, mutta torjuntataisteluiden syöveri ja mielialat kuvattu kovemmin,, tms. ja tietysti on modernia digi kuvaa ja moderni ääni...
        -harmi kun ei ole rahaa mennä katsomaan, kun olen nääs työttömänä, siis rahattomana....Työttömyys veteraanin täytyy ajatella ensin omia syömisiä... kun muuhun ei ole varaa. Suomi2017.
        - ja kelasin noita elokuva trailereita ja nekin oli ammatti työtä, hyvin tehtyjä.


    • Kantapää

      Sotaromaani ymmärtääkseni aika hyvä otanta siitä paskasta, mitä koko touhu rintamalle lähetetyn irtolihan vinkkelistä luonnollisesti on, mutta minua on aina etonut asian turha glorifointi mitä nämä elokuvasovitukset edustavat.. Tähän uuteen versioon en tule koskemaan pitkällä paskaisella tikullakaan ja varmaan silti saan kuulla siitä hyvän aikaa.
      En ala edes arpomaan onko tämä kaikenmaailman "asiantuntijoiden" mielestä nyt sitten joku suomielokuvien messias-teos, joka jokaisen isänmaallisuuden nimissä pitäisi katsoa, vai pyhäinhäväistys joka perseraiskaa alkuperäisen, mutta sen verran tiedän jo että turpaansa ne eivät siitä malta pitää kiinni....

    • ArvostanOsaamista

      Työttömänä täälläkin. Joten ei ole varaa mennä elokuviin. Tietoni pohjautuu taitaviin trailereihin ja arvostelijoiden kertomaan.
      Trailerit on tehty osaamista henkien. Kuva kerronta vaikuttaa arvokkaalta.
      Hyvä, että asiaa on käsitelty arvokkaasti !
      Arvostelijat ovat kertoneet löytyneet uutta tapaa kertoa tarinaa. Mikä myös on erinomainen asia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2480
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      197
      1173
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1081
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      901
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      90
      850
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      55
      789
    Aihe