Miksi se nyt maistui karvaalta kun sitä on vesi kielellä koko ajan halunnut? Vai luuliko tosiaan että jenkkiläisestä luokkayhteiskuntamallista porvari saisi vain sen hyvät puolet itselleen?
Stubb maistoi luokkayhteiskuntaa
ovkk
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mistä sinä idiootti tiedät, mistä luokasta nämä vandaalit olivat? Samat kusipäät olivat rikkoneet naapuruston päiväkodin ikkunoita. Ja tuo aloittaja-idiootti täällä hurraa vai?
Niin se vaan on, että syrjäytymisen lisääntyessä myös levottomuus lisääntyy. Näin se on kaikissa niissä maissa, joissa on suuret tuloerot ja yhteiskunnallinen kastijärjestelmä. Tätähän ne haluaa enenevässä määrin.
Todennäköisesti vandaalit olivat Stubbin naapuruston hyväosaisten perheiden lapsia, jotka halusivat tehdä vain jäynää.
Älä siis jauha paskaa.
Luokkayhteiskunta on kommaritermi. Kokoomus puhuu moniarvoisesta yhteiskunnasta. Valtio ja sen väkivaltakoneisto suojelee pientä eliittiä ja rahvas saa pärjätä miten taitaa.
Syylliset oli kommareita. Kommareilla ei ole mitään paikkaa tässä maailmassa, ei mitään.
Ei Suomessa kommareita enää ole. Koeta siirtyä nykyaikaan.
Pari perussuomalaista oli tekijöinä.
Jahas, nytkö tuulessa vinkuvan vasukkivajakin mielestä perussuomalaiset käyvät jo suomalaistenkin "kimppuun"?
Huomioikaa se, että huomattavasti suurin osa näistä tälläkin palstalla jatkuvasti kirjoittelevista persujenpaheksujista on RKP:n kannattajia ja sen taustajoukkoihin kuuluvia opposiittiosta kantautuvan katkeran itkupotkuraivarinsa älämölisijöitä.
Stubbikin näkee mitä kokoomuksen ajama pahemminvointivaltio eli yövartijavaltio aikaansaa. Saa käyttää paljon rahaa omaisuuden- ja henkilösuojaan sekä oikeuslaitokseen ja vankeinhoitoon. Kyllä se hyvinvointivaltion verotus on sentään kevyttä tähän verrattuna ja päälle vielä turvallisuus ja vakaus. Mutta vittu kun eivät ymmärrä kermaperseet omaa parastaan
Nyt siis kaikki voivat käydä rikkomassa toisten paikkoja uhkailevasti...
Mitähän tulevaisuudessa... poliittista väkivaltaa...?
Niin, kukahan maistaa seuraavaksi väkivallan uhkaa...
Kuinkahan monta suomalaista kotitaloutta tulee "tuhoutumaan" näissä yhteiskuntasopimus talkoissa kun kaikesta pitää leikata?
Koti ja kotitalous on köyhemmilläkin.
Hehee