STUBB SUOMI HYVINVOINTIVALTIO!

On se kumma kun jaksaa hokea tuota samaa vuodesta toiseen ja oli taloustilanne millainen hyvänsä.

Suomi ei ole moneen vuoteen ollut mikään hyvinvointivaltio. HALOO NYT!
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvinvointivaltio lopetettiin 1980-luvun lopussa. Sen purku alkoi tuolloin. Sitä ennen Suomessa pyrittiin mm. täystyöllisyyteen. Siihenkään ei enää pyritä. Sillä luodaan kilpailua työmarkkinoille. Siinä on onnistuttu nyt niin hyvin, että näitä kilpailijoita (työhön pyrkiviä) on noin 420.000 kpl. Kokoomus haluaa kilpailua. Se rakastaa kilpailua työpaikoista. Siitä saa sadistiset fibat, kun onnettomat pyrkivät työpaikkoihin, joita ei ole.

Äänestä

Mene töihin.

Äänestä
  • Kirjoitan tätä juuri töistä!

    Äänestä

  • Olen töissä. Lähden pian kotiin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


BNIGB kirjoitti:

On se kumma kun jaksaa hokea tuota samaa vuodesta toiseen ja oli taloustilanne millainen hyvänsä.

Suomi ei ole moneen vuoteen ollut mikään hyvinvointivaltio. HALOO NYT!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu