Täällä vähätellään joitain ruoka valintoja ja neuvotaa palaamaan hankinnassa 1800-luvulle keräily ja tutanto talouteen.
Isoa pakastinta tulee hyödynnettyä jäänösruoan pakastamiseen siinä kuin tarjousten ja suurien erinkin suhteen.
Vertasin kuitenkin hintaa ravinto-arvoa ja makua:
Roiskeläpäksi haukuttu Pizza 200g ja Itse tehty voileipä 200g.
Atria Kinkku-ananas Pizza 200 g Lidl 0,60 €
Kcal 410
Rasvaa 14 g
Hiilihydraatti 52 g
Proteiini/valkuainen 17g
Kuitu 5g
Itse tehty voileipä
Kaurareissumies 105 g = 3 ‘siivua’ å 35 g
Kcal 250
Rasva 2,2 g
Hiilihydraatti 42 g
Proteiini/valkuainen 12g
Kuitu 6 g
Suola 1,1 g
Edam Juustoa 60g = 20g sivulle
Kcal 228
Rasva 18 g
Hiilihydraatti 0
Valkuainen/proteiini 17 g
Kuitu 0
Suola 0,6 g
Kalkkunaleike 35 g = 15g siivulle
Kcal 32
Rasva 0,35 g
Proteiini/valkuainen 7 g
Suola 0,8 g
Tomaattia n.100 g
23 kcal
hh. 3,5g
va 0,6 g
ra. 0,3g
Ruoan terveellisyys siis katsotaan sen jakautumisessa:
Rasva, Proteiini, Hiilihydraatti, Suola, Kcal
Leike on ohuenohutta kalkkunaa, juusto omalla höylällä nyrsittyä Punnittu keittiövaaka 1g - 5 kg
Itse tehty voileipä: 200g
levite ja tomaatti hinta tarvikkeet ostettu Lidl 1,56 €
Kcal 533
Rasva 20,85 g
Hiilihydraatti 45,5 g
Proteiini/ valkuainen 36,6 g
Kuitu 6g
SUOLA 2,5 g
Atria Kinkku-ananas Pizza: 200 g Lidl 0,60 €
Kcal 410
Rasvaa 14 g
Hiilihydraatti 52 g
Proteiini/valkuainen 17g
Kuitu 5g
Suola 0,87 g
Ehkä TEIDÄN neuvojien olisi aika sulkea sanainen arkkunne. Luvut puhukoot puolestaan.
LISÄNÄ VIELÄ: valmispizzaa ei närkitä siihen voi hyvin ostaa mukaan tomaatti ja kurkkua ja yhä peittoaa hinnallaan.
Isoa pakastinta tulee hyödynnettyä jäänösruoan pakastamiseen siinä kuin tarjousten ja suurien erinkin suhteen.
Vertasin kuitenkin hintaa ravinto-arvoa ja makua:
Roiskeläpäksi haukuttu Pizza 200g ja Itse tehty voileipä 200g.
Atria Kinkku-ananas Pizza 200 g Lidl 0,60 €
Kcal 410
Rasvaa 14 g
Hiilihydraatti 52 g
Proteiini/valkuainen 17g
Kuitu 5g
Itse tehty voileipä
Kaurareissumies 105 g = 3 ‘siivua’ å 35 g
Kcal 250
Rasva 2,2 g
Hiilihydraatti 42 g
Proteiini/valkuainen 12g
Kuitu 6 g
Suola 1,1 g
Edam Juustoa 60g = 20g sivulle
Kcal 228
Rasva 18 g
Hiilihydraatti 0
Valkuainen/proteiini 17 g
Kuitu 0
Suola 0,6 g
Kalkkunaleike 35 g = 15g siivulle
Kcal 32
Rasva 0,35 g
Proteiini/valkuainen 7 g
Suola 0,8 g
Tomaattia n.100 g
23 kcal
hh. 3,5g
va 0,6 g
ra. 0,3g
Ruoan terveellisyys siis katsotaan sen jakautumisessa:
Rasva, Proteiini, Hiilihydraatti, Suola, Kcal
Leike on ohuenohutta kalkkunaa, juusto omalla höylällä nyrsittyä Punnittu keittiövaaka 1g - 5 kg
Itse tehty voileipä: 200g
levite ja tomaatti hinta tarvikkeet ostettu Lidl 1,56 €
Kcal 533
Rasva 20,85 g
Hiilihydraatti 45,5 g
Proteiini/ valkuainen 36,6 g
Kuitu 6g
SUOLA 2,5 g
Atria Kinkku-ananas Pizza: 200 g Lidl 0,60 €
Kcal 410
Rasvaa 14 g
Hiilihydraatti 52 g
Proteiini/valkuainen 17g
Kuitu 5g
Suola 0,87 g
Ehkä TEIDÄN neuvojien olisi aika sulkea sanainen arkkunne. Luvut puhukoot puolestaan.
LISÄNÄ VIELÄ: valmispizzaa ei närkitä siihen voi hyvin ostaa mukaan tomaatti ja kurkkua ja yhä peittoaa hinnallaan.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Umpitunnelissa Kauppakeskuksen suihkulähteellä ollut äijä räkätti nuorelle miehelle joka pakkasi LIDLn ostoksia reppuunsa tommosta paskaa ostat käyttäisit rahasi kunnon tavaraan. Vanhahko nainen täräytti joo mee kuule kotiisi ja ryppää lisää se on terveelistä.
Ostoksissa oli omenia tomaattia pizzoja levitettä keittokinkkua reissumiestä rukiista rasvatonta maitoa ja kevytkermaa.
On vain tapa haukua kaikki ympärillään. Äijä haisi jo vanhalle viinalle/ pahalle rapulalle ja uusi nousu humala oli tulossa. Mistä vartioille maksetaan ovat tauolla koko ajan kun kansa liikuu massana.
Oliko sillä äijällä Harley Davidson?
En tiedä mutta näytti limaisenlikaiselta ja haisi likaisille vaatteille vanhalle hielle ja krapulalle. Äläkä tule vähätelemään että oli asunoton ei ainakaan hajun mukaan ollut kas kun he haisevat vain köyhille ja yksinäiselle.
Jaa, se oli se palstan "akateemisesti koulutettu" heh mies.
Kannattaa tosiaan olla laskutaitoinen, koska nykyään voi hankkia ruokaa ihan järjen kanssa, eikä vaan tunteella, kuten ap. ositti laskelmillaan. Koko vuoden safkat saa yhdelle henkilölle 200€, eikä tee edes tiukkaa!
Köyhä voi olla, mutta ei tarvitse olla tyhmä!
Hei miten saa koko vuoden safkat 200 eurolla? Mulla menee aina se 50 euroa viikossa, minkä saan käyttää ruokaan. Olen yrittänyt säästää. Ei onnistu. Olen vähän tyhmä, mutta sille ei voi mitään kun me kaikki ei olla niin fiksuja. Yritän kumminkin kovasti. Voitko auttaa ja kertoa miten voi säästää?
Hyvän tähen ei kukkaa ostaa vuojen ruuokia 200 e.!
100 kiloa perunoita maksaa 50 €
50 kiloa silakkaa 25 €
10 kiloa kark.m.suolaa 10 e
6X 10 litran valk. ämpäriä 30 €
Ostosten hinta yhteensä: 115 € . Muuhun särpimeen jää vielä 85€/ vuosi.
Metsästä voi kerätä mustikoita ja puolukoita. Sienet voi suolata/ pakastaa. Nokkosesta kuivaamalla teetä /muhennosta.
Tarjoiluehdotus : merikarvialainen superfood- pottuja silakoilla:
Keitä annos pottuja vähässä vedessä. Lisää kattilaan muutama silakka. Lisää kansi. Anna kypsyä. Kaada vedet kattilasta. Tarjoile näkkileipäpalan kera. Hörppää vettä palanpainoksi. Nauti merellisestä tunnelmasta.
Täällä palstalla on esitetty niin moneen kertaan tuo esimerkki, kuinkan 200€ riittää yhden henkilön ruokaan koko vuodeksi. Ihan perus elintarvikkeita ostamalla homma onnistuu, samoin uus'avuttomalle erilaisia eineksiä ostamalla (tarkoittaa hernekeittopurkkeja, nötköttiä, papuja, maksalaatikkoa, makaroonia ym.)
Turkkiin taas pääset Turkin valtion sponssaamilla matkoilla lähes ilmaiseksi, kun otat vain kaiken ilmaiseksi tarjotun, etkä ala tuhlaamaan rahojasi matkalla ja huomioit ajankohdan.
Ei hyvän tähen. Turkkiin ilmaseksi! Ja viälä Intiaan apoteekkiin niinko lähempänä ei apoteekkia olis! Ei hyvänen aika sentäs. Kyllä ovat roisoksia . !
Mistä saa perunoita 50 sentillä kilo? Ei ole kaupoissa näkynyt meillä päin. Perunat maksaa tarjouksessa 95 senttiä ja normaalisti 1,35 eurosta ylöspäin kilolta. Silakat maksaa 4.95 euroa kilolta eikä niitä saa kaupasta kuin harvoin. Yleensä syömme onkikaloja ja vain harvoin ostamme silakkaa tai tarjouslohta.
Ämpäreitä minulla kyllä on ja marjoja on pakastimessa jo noin 200 litraa, eli noin 100 kiloa. Enempää ei oikein mahdu, koska tilaa tarvitaan myös muille pakasteille, kuten onkikaloille, sienille ja nokkosille. Normaali pienen asunnon pakastin on 250 litraa. Jos pitää ostaa toinen pakastin, se tekee ruualle lisää hintaa.
Ihminen tarvitsee ravintosuositusten mukaan vuorokaudessa 500 g vihanneksia, hedelmiä tai marjoja. 100 kg marjoja kattaa vuodesta 200 päivän tarpeet yhdelle ihmiselle. Yksineläjä voi syödä marjoja 250 päivää ja ostaa kaupan vihanneksia ja hedelmiä 115 päiväksi. Toki määrät tasaantuvat eri päiville eri tavalla, mutta ymmärsit varmaan periaatteen, mistä on kyse? Ilman ostohedelmiä ja vihanneksia ei voi syödä ravintosuositusten mukaista ruokaa. Kaali ja porkkanat ovat olleet nyt edullisia, ja myös hedelmiä saa välillä noin euron kilohintaan, syksyllä omenia ja talvella mandariineja ja appelsiineja. Vihanneksiin menee siis rahaa vuodessa minimissään 67,50 euroa, mutta käytännössä enemmän, koska keväällä vihannekset ovat kalliimpia. Kyllä niihin ainakin 100 euroa vuodessa menee.
""Mistä saa perunoita 50 sentillä kilo? ""
S-Marketissa uusin tarjous. Uuden sadon perunoita 0,29 euroa/kilo
Ne on kesäperunoita. Eivät säily kuin muutaman viikon korkeintaan. Vuoden perunoista oli kyse ...
Tulee vielä halvemmaksi jos jättää silakat pois ja syö
pelkkiä perunoita.
Ja vettä palanpainikkeeksi.
Suosittelen sinulle. Kokeile vuosi tuolla menulla. Hae vesi järvestä juomavedeksi. Älä käytä sähköä ollenkaan. Talvet istut pimeässä, ilmam tv:tä ja radiota. Jos asut kerrostalossa pyydä naapuria laittaan toosat kovemmalle. Opit samalla kieliä jos tulee ulkolaisia ohjelmia. Niin ja syö ne perunat keittämättä. Valitettavasti joudut maksaan sähkönsiirron jos et uskalla katkaista sähköa kokonaan. Eikun kokeilemaan.
Sähkö kuuluu vuokraan. Ei tarvii istua pimeässäja syödä raakoja pottuja. Ymmärrän että vitsailet, mutta oikeasti tämä on vakava aihe mielle köyhille. Olisiko sinulla oikeasti jokin vinkki, millä voi säästää ruokamenoissa? jos ei, niin mene mieluummin jollekin toisella palstalle pelleillemään.