Keski-Suomessa suunnitellaan vastaanottokeskuksen perustamista Keuruun entisen varuskunnan tiloihin.
Keskukseen on alustavasti suunniteltu noin 500 majoituspaikkaa. Käytännössä toiminta voitaisiin aloittaa syyskuun alussa, jos kaupunki on sille myötämielinen.
Käytännön toimintaa Keuruulla tulisi hoitamaan Suomen Punaisen Ristin Länsi-Suomen piiri. Vastaanottokeskus tulisi työllistämään arviolta vähintään 20 työntekijää. Lisäksi keskus työllistäisi muita tukipalveluiden tuottajia.
Suomessa toimii tällä hetkellä 25 vastaanottokeskusta. Kaikki vastaanottokeskukset ovat ääriään myöten täynnä, ja turvapaikanhakijoita majoitetaan kaikkialla ylipaikoilla.
Maahanmuuttoviraston tavoitteena on perustaa lukuisia uusia vastaanottokeskuksia syksyn aikana. Nykyisten noin 4 500 majoituspaikan lisäksi tarvetta on noin 2 000 uudelle paikalle.
IHMISET! Laittakaa Keuruun hallitukselle viestiä että EMME HALUA PAKOLAISKESKUSTA!
Suunnitelma: Keuruulle 500 heng. vastaanottokeskus
16
<50
Vastaukset 16
- karua_totuutta
Onnea keuruulaiset, asuntonne hinnat laskivat hetkessä. ja kohta koette muutenkin olevanne toisen luokan kansalaisia kun tämä parempi luokka tulee sinne.
Menevät pilaamaan varuskunta-alueen, jossa suoritin varusmiespalvelun II/97
- PeeJiiPee
Keuruu vaurastuu niin että kateeksi käy. Monikulttuurisuus on rikkautta tai jotakin sinne päin.
- UUSI-NOKIA
Käytännön toimintaa Keuruulla tulisi hoitamaan Suomen Punaisen Ristin Länsi-Suomen piiri. Vastaanottokeskus tulisi työllistämään arviolta vähintään 20 työntekijää. Lisäksi keskus työllistäisi muita tukipalveluiden tuottajia.
- UUSI-SOMALIA
UUSI-NOKIA kirjoitti:
Käytännön toimintaa Keuruulla tulisi hoitamaan Suomen Punaisen Ristin Länsi-Suomen piiri. Vastaanottokeskus tulisi työllistämään arviolta vähintään 20 työntekijää. Lisäksi keskus työllistäisi muita tukipalveluiden tuottajia.
Ikävä kyllä tämä "Uusi Nokia" ei tuota vaurautta, vaan imee veronmaksajien kukkarosta jatkuvasti lisää ja lisää määrärahoja samalla, kun tekee näiden elämän aiempaa epämiellyttävämmäksi ja vaarallisemmaksi.
- näin_se_menee
UUSI-NOKIA kirjoitti:
Käytännön toimintaa Keuruulla tulisi hoitamaan Suomen Punaisen Ristin Länsi-Suomen piiri. Vastaanottokeskus tulisi työllistämään arviolta vähintään 20 työntekijää. Lisäksi keskus työllistäisi muita tukipalveluiden tuottajia.
ja varastelu, raiskaukset ja muut rikokset tulevat lisääntymään, poliiseille lisätöitä.
- voivoivoivoi
Voi voi otan osaa
Saa sitten Keuruulla pelätä kaikki 10-60 vuotiaat naispuolen edustajat.
Saa sitten kauppojen kassoille kaasuaseet hankkia joka kauppaan- iivanaviivana
Otan osaa itsekin. Ihmettelen vain kuinka naiset eivät valita kyseisestä asiasta siis haluavatko he tulla raiskatuksi? Vai onko kyseessä vain jokin isä kapina/mielenilmaus?
- kuukerinelli
Kaikki tyhjillään olevat rakennukset pitää ilmeisesti polttaa maantasalle ettei vaan pakolaiskeskusta tms tule tyhjilleen jääneisiin rakennuksiin.
- hirnohomma
hyvä ratkaisu, parempi niin.
- eräs_ulkomaalainen
Kyllä on ala-arvoinen "keskustelu". Sellaisiako suomalaiset ovat? Onneksi ei kaikki.
Voisitteko siten sanoa, mihin pakolaiset pitäisi siten sijoittaa? Keskieuroopassa ollaan jo pakkolunastamaan tyhjilleen seisovat rakennukset kun hallit ja kontit eivät riittää.
Mitä on SE teidän pikalääke ongelmaan?- yhyhhy
siten että ei oteta niitä maahan! helppoa eikö vain! suomen ei tarvitse olla mikään maailman pakolaiskeskus!
- Lkvyy
Suomen ei ole mikään pakko heitä ottaa, ainoastaan EU:n 792 kahden vuoden aikana. 1050 kiintiöpakolaista on Suomen oma keksimä. Turvapaikanhakijat ovat eri asia kuin pakolaiset. Heidät kaikki voidaan suoraan käännyttää.
No ratkaisu ei ole ainakaan tämä. Ensinnäkin monikulttuurisuus ei toimi. Miksi esim. shiia- ja sunnimuslimien tulisivat täällä toimeen jos he eivät tule kotimaassaankaan? Toisekseen tämä pakolaisten ja elintasoshoppailijoiden tuominen tänne Eurooppaan on kaikista huonoin keino ratkaista maailman pakolaisongelmaa ja köyhyyttä. Sillä rahalla minkä tunnemme yhden somalin elättämiseen Suomessa/v (=14000€), voisimme auttaa huomattavasti suurempaa joukkoa ilman näitä "kulttuurin rikastuttamisia".
Lue ihmeessä ruotsin tilanteesta ja tee mielipiteesi uudestaan paavotajukangas - adressinimiä
Kansanedustajat ja kyllä-äänestäneet kunnanvaltuutetut voisivat ottaa pakolaiset kotiinsa:
http://www.adressit.com/pakolaiset_paattajien_vastuulle
Nimiä listaan!
- lsjdfdflk
Vastaanottokeskus sopii Keuruulle kuin pieksu ´paskaan...................
- Oppilaitos
ISIS KOULUTUSKESKUS ent varuskunta mitä EROA?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851325
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä331008Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19835Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13650- 46649
Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita149645Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13627Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja182603- 31532
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39518