Missä tilastot kilpailukyvystä?

Miksei mikään tiedotusväline julkaise kilpailukykyvertailulukuja?

Ehkä juuri siksi, että ne eivät nyt puhu samaa, kuin politiikan yrittäjävetoinen pääministeri!

Miksei kukaan kerro, mitkä yritykset ovat kaatuneet sen tähden, että niiden tuotteiden vientihinnat ovat olleet liian korkeita?

Miksi meille syötetään valheita ja paskaa?

Missä ovat tutkivat toimittajat, tilastoja on olemassa, miksi niitä ei tuoda esiin?
9106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suomi paras EU- ja pohjoismaa kilpailukykyvertailussa
3.9.2014 07:49 Seppo-Juha Pietikäinen 30 kommenttia ilmoita asiaton viesti
Suomi paras EU- ja pohjoismaa kilpailukykyvertailussa
Valtiollinen Yle otsikoi tänään ”Suomi putosi kilpailukykyvertailussa” Maailman talousfoorumin (WEF) kilpailukykyvertailussa.

Ennen Suomea vertailussa olivat Sveitsi, Singapore ja Yhdysvallat.

Suomi on vertailussa kuitenkin :

a) paras EU-maa

b) paras euromaa

c) paras pohjoismaa

Muista pohjoismaista Ruotsi on sijalla 10, Norja sijalla 11 ja Tanska sijalla 13.

Mikä tätä kansaa vaivaa, että useimmiten asioita ajatellaan ja kirjoitetaan sekä uutisoidaan negatiivisuuden kautta (vrt myös enemmistö US -blogeista) .

Suomella toki riittää haasteita talouden suhteen nykyisessä kiristyvässä maailman politiikan tilanteessa. Kokoajan tapahtuva negatiivinen uutisointi median toimesta toimii taloudellista yrittämistä vastaan.

Eduskunta tehköön oman osansa Suomen tilanteen eteen ennen kevään vaaleja. Jos nuo kaikki linkissä mainitut hallituksen esitykset (250 kpl) on saatu käsiteltyä, Suomen asiat näyttää paremmalta.

Good News From Finland

Äänestä

Miksi hallitusherrat puhuvat paskaa?

Äänestä

juuri niin, pari asiaa olis kiva tietää;

- onko Suomalaisten vientituotteet kalliimpia kuin muiden, kuinka paljon?
- onko kauppoja jäänyt saamatta hintojen takia, kuinka paljon?
- mikä osuus palkoilla on vientituotteiden hinnoissa, %-osuus
- mikä takaa että vienti alkaa vetämään jos palkat laskevat, perustuen mihin?

- onko HINTA ainoa kilpailukeino?
Jokainen perusmyyntimieskin tietää ettei kaupat saa jäädä kiinni HINNASTA.
HINTA kilpailukeinona on VIIMEINEN ja surkein.

Äänestä

tekniikkatalous
'KILPAILUKYKYVERTAILUMatti Koivisto
11.6.2014

Suomi on Euroopan unionin kilpailukykyisin valtio, selviää Maailman talousfoorumin eilen julkaisemasta raportista. Suomen vahvuuksina ovat raportin mukaan korkea koulutustaso, yhteiskunnan tasa-arvoisuus sekä innovaatioihin panostaminen.

Raportissa tarkastellaan Eurooppa 2020-strategiaksi nimetyn EU:n kasvustrategian tavoitteiden edistymistä. Strategiassa keskeisessä osassa ovat tietoon ja innovaatioihin perustuva talouskasvu.

Kymmenen kilpailukykyisimmän valtion kärki näyttää tältä:

1. Suomi

2. Ruotsi

3. Hollanti

4. Tanska

5. Saksa

6. Itävalta

7. Iso-Britannia

8. Luxemburg

9. Belgia

10. Ranska

Miten me yhdessä vuodessa on muka pudottu häntäpäähän?!!!!!!!!!!!! Viime vuonna oltu kärjessä!

Meitä kusetetaan!!!!!!!!!!!

Äänestä

onko palkat ainoa tapa muuttaa "kilpailukykyä"
Millä taataan että se mitään auttaisi

Äänestä

Tuo tutkimus Suomen kilpailukyvystä on kyllä suurta tuubaa,matkusta mihin vain ulkomailla,niin melkein pääsääntöisesti kaikkialla saa samoja tavaroita halvemmalla kuin Suomesta,tosin kalliimpia maitakin on,mutta ne ovat kuitenkin jotenkin muuten pärjänneet kuin hintakilpailukyvyllään.Mutta ei voi olla millään mahdollista,että Suomi olisi markkinatalouksien kilpailukykyisin maa koskaan ollutkaan.
Tältä sivulta saa jonkinlaisen käsityksen eri maiden hintatasoista ja kilpailukyvystä muita vastaan tällä hetkellä.

http://www.numbeo.com/cost-of-living/rankings_by_country.jsp

Äänestä
  • Tämä taulukko ei kerro hölkäsen pöläystä maan kilpailukyvystä. Tämähän on pelkkä elinkustannustaulukko ja sellaisena sillä ei ole mitään korrelaatiota kilpailukykyyn. Se kertoo ainoastaan sen, kuinka kallista missäkin maassa eläminen on.

    Äänestä

Sveitsissä on maailman korkeimmat palkat ja se on tilastoykkösenä!

Onpas erikoinen tilasto.

Tuollainen julkaisu on täyttä paskaa!

Jos haluttaisiin todella tutkia, missä maassa ja missä tuotteissa on halvimmat tuotantokustannukset, länsi-maat olisivat todella kaukana kärjestä.

Bangladesh ja muut halpamaat olisivat listan kärkipäässä.

Maan menestyminen ei ole palkkakysymys siis ollenkaan, vaan tuotannon laadun ja korkean teknologian tuotevalikoima kysymys.

Menestyvissä tuotteissa ei koskaan palkat ole mikään ratkaiseva tekijä, sen nyt Sveitsi osoittaa meille kaikille!

Yhteiskuntasopimus luo työttömyyttä, eikä suinkaan työtä!!!!!!!!!!

Äänestä

Suomen kilpailukyky on mahtava aina ennen euroviisuja. Usein myös urheilussa.
Tulokset sitten jää vain laihoiksi.

"Parhaani yritän, katsotaan mihin se riittää. "

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kilpailukykyon kirjoitti:

Miksei mikään tiedotusväline julkaise kilpailukykyvertailulukuja?

Ehkä juuri siksi, että ne eivät nyt puhu samaa, kuin politiikan yrittäjävetoinen pääministeri!

Miksei kukaan kerro, mitkä yritykset ovat kaatuneet sen tähden, että niiden tuotteiden vientihinnat ovat olleet liian korkeita?

Miksi meille syötetään valheita ja paskaa?

Missä ovat tutkivat toimittajat, tilastoja on olemassa, miksi niitä ei tuoda esiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu