kääntyi painajaiseksi. Venäjän talous on polvillaan, ulkopolitiikkaa meni umpikujan. Joku kuolena syntynyt briks alkaa jo haisemaan.
Venäjän märkää uni maailmaan herrudesta
briksinhautajaiseetpian
45<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Putinin lihamylly toimi. Kohta ryssät-biojääte loppuu.
Eikö Amerikka unelmoi maailmanherruudesta pikemmin kuin Venäjä? Venäjä ei edes ole laajentumassa!
Ei ole laajentumassa. Krimi valloitettu. Itä Ukrainaa yritetään. Pitääkö muishuttaa aiemmista?
Todellakin mitkä aiemmat? Krimiä ei muuten ole valloitettu se on vieläkin venäläinen. Ollut sitten 1700-luvun. Stalinin ja Leninin Ukrainarajoja korjattiiin laukaisematta ainuttakaan laukausta. Kansanäänestys vaati Krimin liittymistä Venäjään.
USAn full spectrum maailmanvalloitus ilmeisesti ei näy silmälappujesi taakse?
https://www.youtube.com/watch?v=10rTPSSmOFw
https://www.youtube.com/watch?v=bieFwutoqvA
Jestas mitä ryssä probkandaa. Vai on Krimi ollut venäläinen aina... juupati juu. Soitappa vaikk Puh.: 1 212-963-4475 tai kipaise soittamassa ovikelloa New York, NY 10017, Yhdysvallat ja kysy Mihin maahan Krimin niemimaa kuuluu yhteisesti hyväksyttyjen rajojen suhteen? Tule sitten kertomaan tänne lisää, jooko? Siellä on toimisto auki virka-aikaan eli 9.00–16.30.
Ei lajentumissa?! Kerro tämä tarina Moldovassa, Georgiassa ja miksi ei Suomessakin. Etkä sulla ole muistikatkoja?
Venäjä on aina ollut Krimillä. Se oli "Ukrainalainen" johtuen Krustjevin keinotekoisista ukrainarajoista.
Vissi ero on vihjailla että Krustjevin päätöksiä ei olisi ollut, ja väittää että ukrainalaisia olisi koskaan ollut vallassa Krimillä, tai että Venäjän tukikohta ei olisi ollut siellä yli 200 vuotta.
Ei jatkuvasti miehitettyä aluetta voi vallata, sitä voi korkeintaan pitää.
Otappa sitten semmoinen historian kirja käteesi joka ei ole painettu Kremlissä ja palaa asiaan. Tuon suurempaa tuubaa en tänään vielä ole lukenutkaan.
Sinun teeseilläsi sitä voisi vaatia takaisin myös Kreikka, Turkki, Italia tai Saksa. Laitetaanko laput hattuun ja katsotaan kenen lappu sieltä arvalla nousee ensimmäisenä?
((rajoja korjattiiin laukaisematta ainuttakaan laukausta))
Eihän se nyt todellisuudessa ihan niin mennyt. Eikä käsittääkseni siellä ilmapiiri nyt kovin vapaa ole, vaan tataarit ja ukrainalaiset alueella joutuvat pitämään suunsa kiinni että ei käy huonosti. Ei siellä mikään vapaa yhteiskunta ole ja miten lie ne vaalit silloin järjestetty.
USA harjoittaa imperialismia? Kieltämättä, mutta ei sitä voi käyttää Venäjän tekojen puolusteluun. Se, että kaikki suurvallat sitä tekevät, ei tee siitä hyväksyttävää. USA kenties pahin näistä nykyään, mutta ei sitä oikeudessakaan puolustus voi vedota siihen, että joku toinen on tehnyt jotain yhtä pahaa tai paljon pahempaa.
Nyt pistivät politrukit sitten Wikipedian banniin Venäjällä. Hivuttautumalla rajataan oikeuksia. Pian on koko netti poikki venäläisiltä. Politbyroo jakaa sitten tietoa ja valhetta harkintansa mukaan.
Ei saa että venäläiset tiedä liika muten herra putin ja tiltuorjat vaikeuksessa.
Wikipediassa Krim on edellen kuuluu Ukrainan.
Skeida uutinen taas. Ei mikään saitti ole bannissa.
Toissa päivänä Herra Lavrov ilmoti että Venäjällä on märäysvalta politikassa ja talouksessa. Hyvä herra Lavrov! mitä sinä juot ennen sänkyyn menoa?
Eikös hallitukset yleensä määrää oman maan taloudesta ja politiikasta? Mitä sinä juot?
Määrää toki, kaikissa diktatuureissa.
Määrää toki, diktatuureissa.
Demokratiassa kansanedustajat määrää maan taloudesta ja politiikasta. Ei suinkaan ulkovaltio USA tai sen überorganisatiot IMF ja WTO.
Demokratiassa kansan valitsema eduskunta valitsee keskuudestaan ministerit ja muut virkamiehet. Presidentti ei tämmöistä valtaa voi käyttää. Demokratiassa presidentin virkakausirajataan enintään kahteen kauteen. Demokratiassa on täysi mielipiteen ja sen esittämisen vapaus, kuten myös mediavapaus. Media on muuden kuin valtiollisten päättäjien omistuksessa tai ohjauksessa. Harvassa maassa nämä asiat toimivat. Sveitsi on yksi maailman demokraattisimmista maista.
Lopeta saivartelu. Ulkomaat eivät päätä demokratiassa.
Hyvä että sinäkin ymmärsit asian viimein, ainakin puheessa. venäjä ei siis saa päättää mitä itsenäisen Ukrainan maaperällä tapahtuu. venäjä voisi ensimmäiseksi palauttaa Krimin ja sitten prään vetää loputkin joukkonsa pois Itä Ukrainan maaperältä.
2 000 venäläistä palkkasoturia eliminoitu, 3 500 pääsi varhaiseläkkeille. Paikallinen ja valaehtoinen bio-jäätee ei lasketaan. Miten enemmän venäläisNatzia haudataan Donbasilla sitä vähemmän hyökkää Suomen. Slava Ukraine!
Venäjällä nyt on määräys valta. Venäjä on nyt sotilaallisesti ja taloudellisesti maailman Ykkönen.
He he Venäjä on jo hävinnyt Norjalle jopa kalasodassa. Venäjän liittolaiset kieltäytyi Norjan kalan boikotista. Venäjän Maailmaan herruus kyseenalaisettaan.
Venäjä näytä Ruotsille omaan ilmavoiman mahtavuus kaksi vanha hävittäjä ja kaksi pommittaja.
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/venaja_joukkoja_syyriaan-40343
Nyt: ”Venäjä lähettää joukkoja Syyriaan”
Lähettää 8 kpl MiG-31 koneita. Kauppasopimus allekirjoitettiin jo 2007, eikä kyseessä ole Venäjän parhaita taistelukoneita.
http://sputniknews.com/russia/20150817/1025833178.html
"The MiG-31 is a supersonic interceptor aircraft built for use by the Soviet Air Forces in the 1970s"
Russia is going to send fuel to Syria from Crimea
http://uk.businessinsider.com/russia-is-going-to-send-fuel-to-syria-from-crimea-2015-7?op=1?r=US&IR=T
Tarkoitit varmaan tätä: Russia ready to send paratroopers to Syria
http://engforum.pravda.ru/index.php?/topic/263851-russia-ready-to-send-paratroopers-to-syria-august-04-2015-posted-by-macaense/
Huom: "ready to send"
Syyrilaiskaunotar on liittynyt taisteluun länsimaiden tukemia ja rahoittamia terroristeja vastaan.
while many syrian "men" are fleeing from syria and begging europeans to let them live in europe, a syrian woman named "Ranim Basha" who studied English literature and was a TV anchor joint to syrian Army to fight against terrorism https://www.facebook.com/alaalam.alharpe/photos/a.850201461729829.1073741829.848094098607232/868079543275354/?type=1
Yhteistyö Kiinan kanssa näkyy kehittyvän hienosti.
http://www.rt.com/news/313998-putin-china-visit-xinhua/
Ekonomistit ihmettele ei yhtä Venäjä-Kiina sopimuksista toimi. Ehkä se johtuu Kiinaan kulttuurista. Kinassa ei koskaan sanoo EI, vain jatkuvasti tarjoavat muutoksia ja ehdotuksia. Samaan aikaa Kiinaan rajan ulkopuolella Itä-Siperiassa asuu 12 miljoonaa kinalaisia ja 2 miljoona kantaväestöä. Ihan rauhassa Venäjä vain luovuttaa oma maa Kiinalle.
Putin määräsi oman satelliitit käytä pelkää ruplia ja heidän oma raha. Dollarin käyttö kohta poistetaan heidän käytöstä. Kala sota ei onnistu, katsotaan kestäkö Venäjä dollaria vastaan.
Putin on Kiinassa pyytämässä rahaa. Venäjä-Kiina tänä vuonna kaupan lasku on 30%. Kina hymyilee, silti raha tuskin saa. Kiina ei antaa oma rahaa varastettavaksi.
Jos objektiivisesti katsoo niin Kiinan ja Venäjän yhteistyö sujuu erinomaisesti niin että molemmat osapuolet hyötyvät.
9 Ways China And Russia Are Partnering To Undermine The US
http://uk.businessinsider.com/china-and-russia-are-partnering-on-an-unprecedented-scale-2015-1?op=1?r=US&IR=T
Putin’s Beijing visit to boost Russia-China trade
http://www.rt.com/business/314081-russia-china-deals-coopeartion/
China urges efforts to boost China-Russia economic, trade cooperation
http://www.chinadaily.com.cn/business/2015-07/07/content_21199063.htm
China, Russia to deepen comprehensive partnership to promote world peace
http://www.chinadaily.com.cn/world/cn_eu/2015-04/08/content_20024590.htm
Shoigu praises Russian-Chinese military cooperation as guarantee of world stability
http://www.rt.com/politics/314080-dm-shoigu-praises-russian-chinese/
Lopeta jo toiveajattelu! Kina-Venäjä yhteistyö on vankka ja merkityksellinen!
Juupa juu. On sitä muun moisiakin näkökohtia kuin RTn ja CDn "uutiset":
http://www.economist.com/news/china/21650566-crisis-ukraine-drawing-russia-closer-china-relationship-far-equal
Mitäs moskovan tiltu tuumaa tästä "länsimedian valheellisesta ja tahallisesti vääristelevästä USAn maksamasta uutisesta" ?? Vai olisiko niin että tuo olisi sittenkin objektiivisin artikkeli aiheesta joita tähän keskusteluun on tässä tuotu.
Jos haluaa tietä mitä Kiina ja Venäjä ajattelee toisistaan en kysyisi kolmatta osapuolta. Eteenkään kolmatta osapuolta joka tietää häviävänsä taloussodan jos Venäjä ja Kiina integroi taloutensa.
Ehkä sinulle kelpaa UPI (United Press International)
http://www.upi.com/Top_News/US/2011/03/11/DNI-China-Russia-biggest-threats-to-US/42501299889871/
Tuo on jo vuodesta 2011. Mutta koska sinulla on lähde-allergia, katso mitä omat propagandalähteesi myöntävät.
Silmälappusi toimii vielllä vähän aikaa. Sitten tajuat maailman uudet talousblokit! Suomi ja EU on valinnut häviäjän puolen.
Suomi ei ole valinnut mitään puolta. Kauppaa käydään kaikkien kanssa kunhan maat ovat edes hieman demokraattisella linjalla. Kiina on hyvä kauppakumppani ja heidän kanssaan hyvä yhteistyö jatkuu kuten ennenkin.
En viitsi lukea ikivanhoja tarinoita, koska nyt eletään tätä päivää ja tätä vuotta (2015). Lähde allergiaa ei ole läheskään niin paljoa kuin sinulla, joten uskoisin että pystyn objektiivisempaan ajatteluun.
Yleensä muuten kolmas osapuoli on se joka pystyy näkemään asioiden todellisen laidan kahden osapuolen kiistoissa. Siksi seuraan mielelläni kolmannen osapuolen sanomaa asiassa kuin asiassa.
”Videoita ja kuvia julki: Venäläisiä joukkoja Syyriassa?”
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015090320289029_ul.shtml
Mitä jäbä duunaa????
Vaikutta uudelta vale-uutiselta. Väitetään vielä että Venäjä lähetti täysin sopimattomia aseita.
http://thesaker.is/on-russian-military-interventions-or-lack-thereof/
Todennäköisesti koonstruoidaan media-tekosyy. Laajamittaiselle invaasiolle Syriaan. Länsipropaganda ei koskaan syyttele ilman sotilaalisia vastatoimia (vertaa miten vähän puhutaan Kongosta ja muista sotaa kärsivistä. http://www.counterpunch.org/2012/11/26/why-is-obama-silent-over-the-new-congo-war/)
"Länsipropaganda ei koskaan syyttele ilman sotilaalisia vastatoimia"
Tarkoitit kai itäpropaganda ei syyttele tappamatta kohteitaan. Maan sisällä ja rajojen ulkopuolella?
Hikinen Puuttini nähty viikinpellolla ilman paitaa valkoposkihanhen selässä ?
Oliko penetroitunut hanheen?
Joku ovenvahtimies kieltä venäläisen joukkueen läsnäolo Syyriassa. Se on turhaa työtä. Krimiläiset sotilaat laittaa nettiin tuhansia kuvia ja videoita. Onko sulla nyt typerä olo. Ei tietenkin! 40 000 ruplaa kulosta hyvältä. Mutta jos suomalaisille on vaikea löytä teitä meille ei. Me tiedämme missä te olette opiskellut suomea. Teidän valehtelu auttaa lähettämään kuolemaan lapsiamme ei meidän sotaan. Luuletko päästämän vastusta kuin koira veräjästä? Ei missä nimissä. Meillä on hieman kysyttävää kuka on viulun maksaja. Toisaalta sun työnantaja yrittää putsataan jälkiansa. Jos sinä luule että jos zelenogorski kaupungissa reittä noin 300 henkilöä ja teidät ei saa hävittää, väärin! KGB tappoi 600 lasta häikäilemättömästi. Teidät murhataan kuin kulku koirat.
usan talous nousi kun se ryösti Neuvostoliiton. loputtomasti ei voi ryöstää
Höpö-höpö!
Taas amerika syyllinen? Joku Fjodorov politologi tunnin verran selitteli että Obaman käskystä lähi junan liput eläkeläisille myydään ilman alennusta. Eikä Putinilla ei oli mitään osuutta siheen. Moskovan lähijunan lipun hinta nyt Obama henkilökohtaisesti määrälle. Siihen pitää kyllä lisätä minzdrav(terveysministeriö) tiedotus-skitsofreniasta kärsii 5% Venäjän väestöstä. Ehkä se selittää paljon.
Länsimaiden tukemien ISIS-ja al-Nustra-terroristijärjestön hirmuhallinnon ja sen terroritekojen seurauksena miljoonat siviilit ovat paenneet Syyrian pääkaupungin Damaskoksen suojaan.
Terroristijoukkioiden raakuuksien seurauksena siviilit ovat paenneet ja heitä on tullut myös Suomeen.
The city of Damascus had 4.5 to 5 million inhabitants in 2011. Today and due to the war there are over 8.5 million inhabitants in the city; most of which were forced outside of their homes by the "moderate rebels" backed by NATO in general specifically the U.S. Turkey and France; also backed and financed by the terrorist nations of the Gulf. Terrorists of Damascus countryside are shelling with mortar fire the civilians in Damascus, shelling a city where almost 9 million people live under the name of what they call freedom.