Volvo on taas ollut Volvo.
Mistä vuosimallista lähtien
22
292
Vastaukset
- Volvoilija245
Jo vuodesta 1927.
- D5olismahtava
Tais alkaa siinä 2014 alussa kun tuli uudet vaihteistot ja uudet ruotsalaiset moottorit. Siinä välillä oli aika huono laatu. Nyt on todella hienoa tekniikkaa. Tekisi mieli vaihtaa volvoon kun on lukenut nyt uutuuksista.
- volvovolvona
Tällaista kommenttia minä juurikin odotin, tiedän ettei Volvo ollut Volvo muutamaan vuoteen.
- Classic940
Ei Volvo vielä koskaan ole Tojotakaan ollut
- enpä.koskisi
On kuulemani mukaan ollut jossain kimpassa voortinromun kanssa, siitä tämä vieroksuminen varmaan johtuu. Ja johtuukin, en minäkään koskisi voortinromuun pitkällä kepilläkään.
- ei-ruotsalainen
enpä.koskisi kirjoitti:
On kuulemani mukaan ollut jossain kimpassa voortinromun kanssa, siitä tämä vieroksuminen varmaan johtuu. Ja johtuukin, en minäkään koskisi voortinromuun pitkällä kepilläkään.
Volvoa ovat olleet pilaamassa Daf,Renault ja Ford. Mitä hyvää niistä on jäänyt Volvolle? Kuuluisa R-F-paskalaatu!
- Hyviäovat
Onneksi ei ole enää mitään tekemistä näiden kanssa. Kiinasta valui ruotsiin mukavasti "kehitysapua". Joka ei näköjää mennyt hukkaan kun katselee nykymeininkiä.
- harmin.paikka
ei-ruotsalainen kirjoitti:
Volvoa ovat olleet pilaamassa Daf,Renault ja Ford. Mitä hyvää niistä on jäänyt Volvolle? Kuuluisa R-F-paskalaatu!
Näinhän se on, ikävä juttu sinänsä.
- Semmostajuttua
Joo enää ei ole fordin romujen alustoja eikä koneita ties mistä vinkuintiasta jotka söi paljon. Volvon oma 2litranen on kaikissa perustana ja siitä on sitte tehoja 120-n.400heppaa. Tehokkaimmat on hybridejä. Mutta kösittämätön päästö/teho/kulutus suhde noissa on. Uusi D4 on kahdella ahtimella ja niin on D5. Ei oo enää paljon kumuttavia 5-sylinterisiä. Vaihteisto on 8 vaihteinen aisinin valmistama..kehuttu sitäkin on. Ei mene tehot hukkaan vaihtamisprosessissa. Entinen vaihteisto oli aika kökkö. Volvohan on alkanut brändätä itseään enemmän luxus brändiksi. Nythän jopa pieneen V40 saa harman/kardon stereot. Silti hinta on kohtuullinen varusteltuna verrattuna audiin tai bmw:hen.
- NNsnks
Volvossa on myös se hyvä ettei arvo sula niinkuin bemarissa. Bemarissahan sulaa eniten premiumeissa. Myös koneet sulaa ainakin mulla suli. Ihanan kallista.
- bilia
1959-1969
- kuisMuutMerkit
Kovin on pienessä ja hakusassa tiedot Volvoista, uskomuksia ja kuulopuheita senkin edestä.
- mitkä.vuosimallit
No kerrohan vuosimallit mihinkä ei kannata koskea, ei sillä pitkällä kepilläkään.
- Volvo_vai_Ford
Suunnilleen näillä main mennään huonojen vuosimallien suhteen: S40/V50 vm 2004-2012 = Ford Focus, V70/S80 vm 2007-2015 = Ford Mondeo.
Lisäbonuksena heikko Fordin tunkki, millä ei saa tehdä kesä/talvirenkaiden vaihtoa. - Lisäksi_vielä
C30 ja V40 2012-> on myös tehty Focuksen alustalle.
- ei.kiirettä
Volvo_vai_Ford kirjoitti:
Suunnilleen näillä main mennään huonojen vuosimallien suhteen: S40/V50 vm 2004-2012 = Ford Focus, V70/S80 vm 2007-2015 = Ford Mondeo.
Lisäbonuksena heikko Fordin tunkki, millä ei saa tehdä kesä/talvirenkaiden vaihtoa.No sittenpä ei ole "volvon" ostoon kiirettä.
- eikävaanvaikuinka
Lisäksi_vielä kirjoitti:
C30 ja V40 2012-> on myös tehty Focuksen alustalle.
Oliko tuossa alustassa jotain vikaa? Fordilla on aika hyvä osaaminen ajo-ominaisuuksien suhteen.
- tata-jättiläinen
foordi pilas Jaguaarinkin..eurousa paskaa.Transitin moottori jagessa!Nyt intialainen Tata omistaa jagen.Loistavia uutisia tulossa.
- fordkakka
eikävaanvaikuinka kirjoitti:
Oliko tuossa alustassa jotain vikaa? Fordilla on aika hyvä osaaminen ajo-ominaisuuksien suhteen.
katos kuule,ne ford anglian tukivarret ja nivelet ei vaan kestä volvossa,joka on painavampi,iso auto.Renkaatkin volvossa 17 tuumaa,Angliassa jotain 12 tuumasia.
- volovisti
eikävaanvaikuinka kirjoitti:
Oliko tuossa alustassa jotain vikaa? Fordilla on aika hyvä osaaminen ajo-ominaisuuksien suhteen.
Joo, Taunuskin oli pitkä, leveä ja matalahko eli hyviä aineita hyviin ajo-ominaisuuksiin. Jos hetekkaan ois laittanut pyörät niin se ois voittanut Taunuksen ajo-ominaisuuksissa mennen tullen...
- 456784
volvo 142 oli kunnon peli
- Näinsemennee
2014 alkaen volvo on alkanut olemaan volvo. 2016 vuosimallista lähtien on kokonaan volvon omat moottorit kaikissa uusissa malleissa. Eli nyt kannattaa ostaa volvo. Volvollahan menee nyt hyvin ja kohta tulee uusia malleja. Myös uusia pikkuautoja on tulossa.volvollahan on tehokkaimmat ja suorituskykyisimmät koneet mitä markkinoilta löytyy suhteessa kulutukseen ja päästöihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2964814Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k533005Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn291560Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.111036Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781011Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981