Taiteiden yöstä heikot infot

Taiteiden yö on tänä vuonna suunnattu niille, joilla on äly puhelimessa, ei päässä. Taiteiden yön ohjelmaa ei löytynyt Metro-lehdestä. HS:ssä on kuulemma joku kahden toimittajan toimittava yhden sivun kooste. Kysyin rautatieaseman Helsinki-infohenkilöitä, Helsinki-infosta sekä kaupungintalon infosta. Oletetaan, että taiteiden yössä örveltävät kulkevat nenä kiinni tabletissa, iPadissä, iPodissa tai jossain muussa ruudussa.
Olen vuosikaudet taiteiden yöt kiertänyt örveltämätön sinkku, mutta nyt taidan vain katsella toimintaa raitsikasta ja menen syömäänkin naapurikunnan puolelle.
763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Voisithan ostaa äly puhelimen, pakolaisillakin on sellainen.

Äänestä
  • Ei se nyt tähän hätään auta.

    Äänestä

Miksi tullaan kadulle.Työssä käyvien pitää saada nukkua. Verorahoilla rannetaan tiloja ja niitä ei sitten käytetä

Äänestä

Itsekkin ihmettelin samaa kun ei löydy mistään mitään infoa. Huonosti oli suunniteltu tänä vuonna

Äänestä

Kiitos vaan kaupungille pimeydestä, täälä on todella turvallista säkkipimeydessä.

sääliksi käy niitä nuoria tyttöjä, jotka yön pimeinä tunteina rahattomana kävelee kohti kotiaan yksin, hauskan ravintola illan päätteeksi, säkkipimeillä kaduilla.

Monenko valtuuten muksu seikkailee tuolla pimeydessä? onko kaikilla lapsilla rahaa ottaa taksi illan päätteeksi?

Kaupungin päättäjät ovat tehneet mielestään hienon säästökohteen, kun katuvalot on sammutettuna, mutta olisiko aihetta miettiä voisiko valot palaa edes viikonloppuisin EDES TAXIKOPEILLA , kun ihmiset liikkuu enempi kuin arkisin.

Uhkatekijöitä rikollisuuteen esiintyy varmasti viikonloppuisin enempi, kuin viikolla.

Äänestä

Vilkas viikonloppu näkyi perjantain ja lauantain välisenä yönä lukuisina pahoinpitelyinä keskustassa. Poliisi sai selvitettäväkseen ja tutkittavakseen useita väkivallantekoja, jotka tapahtuivat julkisella paikalla.

Puoli yhdeltä aamuyöllä keskustan tuntumassa sijaitsevassa ravintolassa lyötiin 30-vuotiasta miestä nyrkillä ylävartaloon. Samaan aikaan Keskustorilla 26-vuotias mies löi 25-vuotiasta miestä niin, että tämä kaatui maahan ja sai kuhmun sekä vuotavan haavan.
Viisi minuuttia myöhemmin 37-vuotias mies löi tuopilla 27-vuotiasta miestä keskustassa sijaitsevassa ravintolassa.
Hiukan ennen aamukolmea 52-vuotias mies löi 28-vuotiasta miestä nyrkillä kasvoihin Hämeentiellä . Puoli neljän maissa aamulla kaksi 22-vuotiasta miestä tappelivat ravintolan edustalla Hämeenkadulla. Toinen mies tuli heitetyksi katuun, jonka jälkeen häntä lyötiin nyrkillä ylävartaloon.
Poliisi tutkii tapauksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kulturelli_aikaintakaa kirjoitti:

Taiteiden yö on tänä vuonna suunnattu niille, joilla on äly puhelimessa, ei päässä. Taiteiden yön ohjelmaa ei löytynyt Metro-lehdestä. HS:ssä on kuulemma joku kahden toimittajan toimittava yhden sivun kooste. Kysyin rautatieaseman Helsinki-infohenkilöitä, Helsinki-infosta sekä kaupungintalon infosta. Oletetaan, että taiteiden yössä örveltävät kulkevat nenä kiinni tabletissa, iPadissä, iPodissa tai jossain muussa ruudussa.
Olen vuosikaudet taiteiden yöt kiertänyt örveltämätön sinkku, mutta nyt taidan vain katsella toimintaa raitsikasta ja menen syömäänkin naapurikunnan puolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu