dna hidas ja sanovat toimivan, oikeuteen?

Kuluttaja

Dna mobiililaajakaistan pitäisi olla yhtä nopea kuin sen mitä siitä maksaa, mutta se on paljon hitaampi ja asiakas palvelu sanoo että kaikki kunnossa. Ei sitä vaikuta alkaa möyhemmin myöntelemään virheitä jatkuvasti. Tämän pitäisi käydä oikeudessa läpi, hoitaa kuntoon ja korvata kaikki. Tietääkseni kuluttaja laki kieltää tämmöisen ja asiakkaan vaadittaessaan korvaukset pitäisi saada.

18

6734

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei "Kuluttaja"!

      Mobiililaajakaistat toimivat sopimusehdoissa ilmoitetulla nopeuden vaihteluvälillä, esim. 3G verkossa 0,4-15 Mbit/s ja 4G LTE verkossa 5-80 Mbit/s, maksiminopeudet riippuvat valitusta liittymätyypistä.

      Kyseessä ei ole kiinteä laajakaista ja mobiililaajakaistan ilmoitettu teoreettinen maksiminopeus voidaan saavuttaa vain hyvällä kuuluvuusalueella ja tätä tukevalla päätelaitteella.

      Hyvä kuitenkin kuulla että olet jo ollut asiasta yhteydessä asiakaspalveluun ja yhteyttä on tutkittu että se toimii normaalisti, harmi vain ettei nopeus vastaa odotuksia.


      Iiro / DNA Palvelu
      https://tuki.dna.fi

    • nopeapa

      Täällä toimii lähes aina maksimi nopeudella kun olen testannut, liittymä 0,5M ja speedtest 0,6M.
      4G liittymässäkään ei ongelmia.

    • tuomo801

      Hei Dna mobiililaajakaistani ei toimi lähellekään sopimusehdoilla toimivalla vaihteluvälillä! iltaisin speedtest antaa parhaimmillaan lataus 3mb/s lähetys 10mb/s. Tänään latausnopeus näköjään 2,6mb/s
      Eikös nuo luvut pitäisi mennä toisinpäin.

      Sanovat vain että näyttää toimivan kun on kuukauden aikana ladattu yli 15gb kun soitin Dna asiakaspalveluun. Sen nyt lataa puolen megan yhteydelläkin jos haluaa alle viikossa.

      Laitteena kuitenkin Asus RT-AC68U Dual-band ‐WiFI-reititin jossa kone johdolla kiinni.

      Menee muuten itsellä Dna samantien poikottiin kun sopimuskausi loppuu.

      • kuidussa_kiinni

        Mitä nopeustestiä käytät?


    • tuomo801

      Ja liittymäni on DNA Rajaton 4G Teho eli 50mb ja vaihteluväli on 5-40mb. Muttakun ei päästä edes siihen 4mb.

      Modeemissa täydet "kuuluvuus" palkit 4g verkkoon.

      • PPAP22

        taitaa tukiasema olla kauempana? itselläni tuo tuo sama liittymä ja lukemat juuri nyt 36ms/44mbs/37mbs signaalivoimakkuus 64%. laite: Microsoft Lumia 640 LTE.


    • myösirtisanonut

      Määräaikaisen sopimuksen voi irtisanoa jos palvekuvauksessa mainittu vähimmäis nopeus ei toteudu. Koskee kaikkia operaattoreita.

    • kinattu_on

      Kun DNA:lla on tiedossa laskutusosoite, ei asiakas enää paljoakaan kiinnosta.

    • hiiiidaaastaon

      Mä olen jo vuoden ajan valittanut ja aina vastaus sama, kaikilla muilla käyttäjillä nopeudet on normaalit ja meidän tukiasemassa ei ole mitään vikaa.
      Download on kyllä luvatuissa nopeuksissa, mutta upload on yleensä 0.01 tasoa ja tällä upload nopeudella netti on täysin jumissa.
      DNA tutkitusti Suomen hitain.

      http://www.speedtest.net/my-result/5188436959

      • Oke

        0.8 download on myös hidas


      • ggggg12345

        Onko tuo ongelma jo ratkennut ja missä oli vika? Onko DNA:n mobiililinkkiaseman kanavat tukossa, eikö se ole niin että puhelut ovat priorisoitu ja dataliikenne kärsii? Joskus ainakin oli näin, mutta tieto voi olla hyvin vanhaa.


    • otathan_huomioon

      Onhan kaikilla kirkkaasti tiedossa että MOI on DNA:n (joskus toimivassa) verkossa.
      Keravan keskustassa DNA toimi niin sattumanvaraisesti että irtisanoin v. 2016

      MOI vastenmielisesti vaatii vapaan pääsyn maksukortillesi

      • fast-on-parempi

        Asenna android app. Netradar.fi
        Saadaan todisteita.

        Kokeile myös fast.com
        tai speedtest by ookla


    • Anonyymi

      On paljolti paikasta kiinni. Itsellä Elisan 4G toimii nopeudella 100-140M ja meinasin vaihtaa tarjoushinnan takia DNA:lle, mutta DNA toimii vain nopeudella 25-40M. Molemmissa samat myyntispeksit.

      Saa nähdä pääsenkö DNA:sta eroon, kun sain siihen ilmaisen 1 kk kokeilujakson. Jos en pääse, niin joudun jatkamaan paskalla 24kk.

      Ikinä en tilaa enää mitään DNA:lta.

    • Anonyymi

      Hidas hidalgo ei vie mua mihinkään, eikö paskaan saada potkua?

    • Anonyymi

      Ei koskaan enää DNA palveluja Yhteys alle 0,4 megabittia 200 liittymällä ja viive satoja millisekunteja. Asiakaspalvelu surkeaa ja valehdellaa sekä pelataan aikaa.

      • Anonyymi

        Eli vika asiakkaassa? Ensin mitataan millä operaattorilla olisi mahdollista saada toimiva netti - sitten ostetaan vasta! Tällä tavalla 100M liittymästä saa 32mt/s ladattua ja lähetysnopeuskin on 15mt/s.
        Ja myös tuo liittymän nopeuden toimivuus pitää testata, ettei osta liian kallista turhaan.


    • Anonyymi

      Tarkistakaa nyt ensiksi että on käytössä vähintään 4G Plus laite pelkkä 4G ei enää pelitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6205
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3485
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe