dna hidas ja sanovat toimivan, oikeuteen?

Kuluttaja

Dna mobiililaajakaistan pitäisi olla yhtä nopea kuin sen mitä siitä maksaa, mutta se on paljon hitaampi ja asiakas palvelu sanoo että kaikki kunnossa. Ei sitä vaikuta alkaa möyhemmin myöntelemään virheitä jatkuvasti. Tämän pitäisi käydä oikeudessa läpi, hoitaa kuntoon ja korvata kaikki. Tietääkseni kuluttaja laki kieltää tämmöisen ja asiakkaan vaadittaessaan korvaukset pitäisi saada.

18

6627

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei "Kuluttaja"!

      Mobiililaajakaistat toimivat sopimusehdoissa ilmoitetulla nopeuden vaihteluvälillä, esim. 3G verkossa 0,4-15 Mbit/s ja 4G LTE verkossa 5-80 Mbit/s, maksiminopeudet riippuvat valitusta liittymätyypistä.

      Kyseessä ei ole kiinteä laajakaista ja mobiililaajakaistan ilmoitettu teoreettinen maksiminopeus voidaan saavuttaa vain hyvällä kuuluvuusalueella ja tätä tukevalla päätelaitteella.

      Hyvä kuitenkin kuulla että olet jo ollut asiasta yhteydessä asiakaspalveluun ja yhteyttä on tutkittu että se toimii normaalisti, harmi vain ettei nopeus vastaa odotuksia.


      Iiro / DNA Palvelu
      https://tuki.dna.fi

    • nopeapa

      Täällä toimii lähes aina maksimi nopeudella kun olen testannut, liittymä 0,5M ja speedtest 0,6M.
      4G liittymässäkään ei ongelmia.

    • tuomo801

      Hei Dna mobiililaajakaistani ei toimi lähellekään sopimusehdoilla toimivalla vaihteluvälillä! iltaisin speedtest antaa parhaimmillaan lataus 3mb/s lähetys 10mb/s. Tänään latausnopeus näköjään 2,6mb/s
      Eikös nuo luvut pitäisi mennä toisinpäin.

      Sanovat vain että näyttää toimivan kun on kuukauden aikana ladattu yli 15gb kun soitin Dna asiakaspalveluun. Sen nyt lataa puolen megan yhteydelläkin jos haluaa alle viikossa.

      Laitteena kuitenkin Asus RT-AC68U Dual-band ‐WiFI-reititin jossa kone johdolla kiinni.

      Menee muuten itsellä Dna samantien poikottiin kun sopimuskausi loppuu.

      • kuidussa_kiinni

        Mitä nopeustestiä käytät?


    • tuomo801

      Ja liittymäni on DNA Rajaton 4G Teho eli 50mb ja vaihteluväli on 5-40mb. Muttakun ei päästä edes siihen 4mb.

      Modeemissa täydet "kuuluvuus" palkit 4g verkkoon.

      • PPAP22

        taitaa tukiasema olla kauempana? itselläni tuo tuo sama liittymä ja lukemat juuri nyt 36ms/44mbs/37mbs signaalivoimakkuus 64%. laite: Microsoft Lumia 640 LTE.


    • myösirtisanonut

      Määräaikaisen sopimuksen voi irtisanoa jos palvekuvauksessa mainittu vähimmäis nopeus ei toteudu. Koskee kaikkia operaattoreita.

    • kinattu_on

      Kun DNA:lla on tiedossa laskutusosoite, ei asiakas enää paljoakaan kiinnosta.

    • hiiiidaaastaon

      Mä olen jo vuoden ajan valittanut ja aina vastaus sama, kaikilla muilla käyttäjillä nopeudet on normaalit ja meidän tukiasemassa ei ole mitään vikaa.
      Download on kyllä luvatuissa nopeuksissa, mutta upload on yleensä 0.01 tasoa ja tällä upload nopeudella netti on täysin jumissa.
      DNA tutkitusti Suomen hitain.

      http://www.speedtest.net/my-result/5188436959

      • Oke

        0.8 download on myös hidas


      • ggggg12345

        Onko tuo ongelma jo ratkennut ja missä oli vika? Onko DNA:n mobiililinkkiaseman kanavat tukossa, eikö se ole niin että puhelut ovat priorisoitu ja dataliikenne kärsii? Joskus ainakin oli näin, mutta tieto voi olla hyvin vanhaa.


    • otathan_huomioon

      Onhan kaikilla kirkkaasti tiedossa että MOI on DNA:n (joskus toimivassa) verkossa.
      Keravan keskustassa DNA toimi niin sattumanvaraisesti että irtisanoin v. 2016

      MOI vastenmielisesti vaatii vapaan pääsyn maksukortillesi

      • fast-on-parempi

        Asenna android app. Netradar.fi
        Saadaan todisteita.

        Kokeile myös fast.com
        tai speedtest by ookla


    • Anonyymi

      On paljolti paikasta kiinni. Itsellä Elisan 4G toimii nopeudella 100-140M ja meinasin vaihtaa tarjoushinnan takia DNA:lle, mutta DNA toimii vain nopeudella 25-40M. Molemmissa samat myyntispeksit.

      Saa nähdä pääsenkö DNA:sta eroon, kun sain siihen ilmaisen 1 kk kokeilujakson. Jos en pääse, niin joudun jatkamaan paskalla 24kk.

      Ikinä en tilaa enää mitään DNA:lta.

    • Anonyymi

      Hidas hidalgo ei vie mua mihinkään, eikö paskaan saada potkua?

    • Anonyymi

      Ei koskaan enää DNA palveluja Yhteys alle 0,4 megabittia 200 liittymällä ja viive satoja millisekunteja. Asiakaspalvelu surkeaa ja valehdellaa sekä pelataan aikaa.

      • Anonyymi

        Eli vika asiakkaassa? Ensin mitataan millä operaattorilla olisi mahdollista saada toimiva netti - sitten ostetaan vasta! Tällä tavalla 100M liittymästä saa 32mt/s ladattua ja lähetysnopeuskin on 15mt/s.
        Ja myös tuo liittymän nopeuden toimivuus pitää testata, ettei osta liian kallista turhaan.


    • Anonyymi

      Tarkistakaa nyt ensiksi että on käytössä vähintään 4G Plus laite pelkkä 4G ei enää pelitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3017
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2961
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2367
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1863
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1719
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1684
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1275
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      38
      1252
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1080
    Aihe