sinfonioita. Muutama tanskalainen kyllä tuli heti mieleen mutta ei yhtään ruotsalaista.
Kokeilin keksiä tunnettuja ruotsalaisia
AbbaJaDrBombay
456
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niillä oli liian kiire ottaa hevosturpaansa venäläisiltä jokaisessa käymässään sodassa jotta olisivat Mozartia ehtineet leikkiä. Vuoden 1809 jälkeen ei ehtinyt säveltää kun piti muuttaa köyhästä Ruotsista amerikkalaisten ja kanadalaisten riesaksi.
T.ex. Allan Pettersson är känd internationellt för sina karakteristiska symfonier.
"Gustaf Allan Pettersson (19 September 1911 – 20 June 1980) was a Swedish composer. Today he is considered one of the most important Swedish composers of the 20th century. His symphonies developed a devoted international following, starting in the final decade of his life.
Tulihan se sieltä :D Luulen, että tämä aloittaja provosoi niin, että kaikille tulee selväksi, mikä on teidän isänmaanne ja mitä maata puolustatte henkeen ja vereen. Ainakaan minulla suomalaisena ei ole sellaista tunnetta Ruotsiin. Päinvastoin, tunnen Ruotsia kohtaan katkeruutta siitä, miten se on minun kulttuuriani aina kohdellut.
Kukaan ei juuri enää edes Ruotsissakaan tunne.