Helluntailaisena Evl-kirkossa

Ennen oli helluntailaisilla aika yleinen tapa kuulua myös Evl-kirkkoon.
Nykyäänkin on kai jonkin verran vastaavia kahden yhteisön uskovia?

Kansanedustaja Harry Wallin on puheistaan päätellen sekä helluntailainen, että Evl-kirkon jäsen?

Marraskuussa 2014 Wallin uhkailee jättää kirkon.
http://www.ilkka.fi/uutiset/maakunta/harry-wallin-tökki-tylysti-arkkipiispaa-1.1728086

Kuiteskin hän on jo noin vuotta aiemmin käynyt uskonkasteella helluntaiseurakunnassa.

Wallinilla oli myös ihme lupaus Seinäjoen helluntaiseurakunnan 80-vuotisjuhlassa, johon hän toi Seinäjoen kaupungin tervehdyksen.
Hän lupasi lupasi että tasa-arvoisen avioliittolain kaatava kansalaisaloite menee eduskunnassa läpi.
Wallinin mukaan lupauksessa on mukana myös Seinäjoen kaupunki ja kaikki Suomen kansanedustajat.

Onko Wallinin todellisuuskuva hämärtynyt kun lupaa asian, jolla ei ole mitään läpimenomahdollisuuksia, joten lupauksen epääonnistuminen tekisi hänestä petturin?

Kaiken lisäksi hän lupaa asian myös kaupungin ja eduskunnan puolesta, ihan kuin hän olisi diktaattori, joka voisi luvata asian.

Alla Ristin voiton uutinen Wallinin lupaukseata:

https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-9/11800621_414404758746367_7408818011850337064_n.jpg?oh=f84a2cc2e09d2a7fe57820ecd10f880a&oe=564E88CA

9

<50

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123654

      Wallini on ollut nyt hiljaa.
      Ei ollut teltallakaan.

      • Huolestuttavaa

        Hävettää Wallinin puolsta. Ylpeys on tainnut pilata hänen ajattelunsa. Todella diktaattorimaista puhetta. Olisi vain puhunut omasta puolestaan.


    • kirkkojenpenkeistä

      Evl-kirkkoon ja helluntaikirkkoon ei voi kuulua yhtäaikaa. Siis tarkoitan, että evl-kirkko ja joku muu kirkkokunta, kaksoisjäsenyys ei onnistu evl. kirkon lainmukaan.
      Mikä ennen on ollut, on ollu helluntairy, siinä oli kaksoisjäsenyyden mahdollisuus. Mutta, eihän helluntaikirkossa kasteella käynyt liittyessään kirkkoon, voi olla evl. kirkon jäsen.

      Mutta, evl. kirkon puolelta on käyty uskovien kasteella niin papit, kuin lukkarit, mutta vain kasteella. Viimekesänä kastoin kansanlähetys- kaverin. Mutta, hän ei liittynyt mihinkään, vain kasteella kävi.
      Luterilaisilla papeilla on vain kastetilaisuudet "salaisia", koska se olisi ero työtehtävistä ko. tapauksissa.

      Sitten jonkun seurakunnan, olkoon nimi, mikä onkaan, niin puhujia käy merkkipäivinä, eikä se tarkoita, että on ko. seurakunnan jäsen.
      Helluntaiseurakunnissa käy juhlapäivinä eri kirkkokuntien vieralliset papitkin puhumassa. Kuten nykyisen intin kenttäpiispa oli tuomassa pappina ollessa virkapuvussaan tervehdyksen kaupungissa olevan helluntaiseurakuntaan. Eli ei aisia ole mikään IHME tai kummajainen, muulle kuin sinulle. Se, missä tasa-aroinen laki kaatuu on ainakin viimeisellä tuomiolla ja synnin palkka on sitten haureellisilla helvetin tuli.

      • Helluntaikirkkoon kuuluu vain pieni osa helluntailaisista.

        Helluntaikirkon jäsenseurakunnissakin vain osa on liittynyt helluntaikirkon jäseniksi.


      • uskossaolen

        Miten käytännössä toimin jos haluan uskovien kasteen liittymättä kirkkoon?


      • uskossaolen kirjoitti:

        Miten käytännössä toimin jos haluan uskovien kasteen liittymättä kirkkoon?

        Helluntaiseurakuntin voi liittyä uskonkasteella, joka eí tarkoita kirkkoon liittymistä.

        Kirkkoon liittymiseksi on täytettävä lomake, koska se virallinen asia, jossa joutuu Suomen valtion rekistereihin.

        Toki jotkut seurakunnat voi kastetuilleen tyrkyttää lomaketta täytettäväksi, mutta ei se ole pakko.


    • Ei-uskontoja-Herralla

      Jumala tulee hukuttamaan mereen koko suuren Babylonian kuin suuren myllynkiven johon kuuluu KAIKKI USKONNOT joten Lähtekää siitä NYT ULOS MINUN KANSANI, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa. (Ilm 18:4)

    • Eenokki

      Kaksoisjäsenyys merkitsee sitä että he eivät halua luopua lutherilaisesta uskosta jonka kyllä ymmärtävät ainoaksi oikeaksi. Se on Raamatun ja Jeesuksen uskoa. Tiedetään mutta ei enempi puhuta että sala synneissä elävät palkka papit ovat käyneet upotuttamassa itsensä koska tosi lutherilaisia he eivät ole. He ovat niiden lutherin mainitsemien luikkijoiden kaltaisia jotka syövät riivaajien pöydästä josta eräs esimerkki on uudesti kaste.

    • Neiti_Moon

      Tyypillinen pohjalainen. Suu puhuu enemmän kuin mieli ymmärtää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta

      Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on
      Maailman menoa
      22
      1400
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      171
      1091
    3. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      104
      1090
    4. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      65
      785
    5. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      57
      782
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      51
      761
    7. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      731
    8. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      714
    9. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      51
      679
    10. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      589
      644
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      627
    12. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      602
    13. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      84
      588
    14. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      573
    15. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      7
      564
    16. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      551
    17. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      14
      545
    18. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      533
    19. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      511
    20. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      70
      510
    Aihe