Siltä se ainakin näyttää.
Onko Suomen hallitus hyväksynyt taakanjaon?
siltätuntuu
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Suomen pääomaverotus 5,5 miljoonaa euroa vuodessa alle EU-keskitason, jos olisi nostettu edes EU-tasolle niin SSS-porvarihallituksen ei olisi tarvinnut ottaa taas valtionvelkaa lisää 5,2 miljardia euroa. Yritysten yhteisöveron lasku 20%:iin toi 800 miljoonan euron vuosittaisen loven verotuloihin, ja samansuuruisen voiton yritysten omistajille.
Köyhempi puolisko suomalaisista omistaa varallisuudesta vain 6%, riikkaampi puolisko 94% Suomen varallisuudesta, mutta rikkain 10% suomalaisista omistaa massiiviset 45% varallisuudesta. Nyt heti yli 100.000 € vuodessa tienaaville se 5%:n lisävero, ja kaikki henkilökohtaiset tulot/voitot saman veroprogression piiriin, siis ansiotulojen lisäksi myös pääomatulot, bonukset, optiot ym.
Oikeistolaisen valtamedian, EK:n, kokoomuksen, keskustan, pääomapiirien ekonomistien ja valtiovarainministeriön virkamiesten aivopesemän yhden valetaloustotuuden lisäksi löytyy toinen vaihtoehto talouden kuntoon saattamiseen, joka ei leikkaa työntekijöiltä, työttömiltä, huono-osaisilta, pieneläkeläisiltä, matalapalkkaisilta, pätkätyöläisiltä, 0-tuntisopimuslaisilta, opiskelijoilta, vammaisilta, pitkäaikaissairailta ja lapsiperheiltä, vaan niiltä joilla on varaa osallistua talkoisiin, koska ovat eniten hyötyneet ja vaurastuneet lähivuosina.
Älä usko median yhteen rahavallan totuuteen.
ToinenVaihtoehto on niin looginen että pöyristyttää.
Kyllä rahavalta on jo osuutensa tehnyt monin verroin.
Kyllä. Aina voidaan lisätä pienipalkkaisten duunarien, työttömien ja eläkeläisten taakkaa. Tämä taakka ei ole koskaan liian kevyt, ei ainakaan hallituksen ja etujärjestöjohtajien mielestä.
Elämisen "huviveroa" on aina helppo lisätä.
Oletteko koskaan ajatellut että kymmeniä vuosia sitten pärjäsimme ihan hyvin joten kaikilta on mahdollista leikata lähes poikkeuksetta tulojen suhteessa vero leikkurilla ns. korottamalla veroja.
Puoluetuet voisi leikata ja piilo tuet myös lähes kokonaan. Puolue tukija voisi jättää sen verran että voisi yhden vuosikokouksen pitää.
Kerralla leikkaus kerralla kunnossa. Miksi kaikilta siksi kun yhteinen on kotimaa.
Sanan vapautta voisi myös leikata että vältettäisiin ihmisten pelottelu tappamisilta sillä rasismille on jo kansa antanut aikaisemmin tukensa. Tarvitaan laki seuraamuksineen puolijauhoosille että suu suvaitsevaisesti supummalle ja uusi marssi kaduille verenhimoisia vastaan. Jos ei onnistu niin onko todettava kuinka valheellista toimintanne on ollut.
Meillä on ihan hyvä hallitus joten odotetaan hyviä ratkaisuja.
Homolänkytys joka on jatkunut ja kauan netissä, on tuonut mukanaan senkin ikävän piirteen että on vaikea huomata missä kaikkialla järjestäytynyt rikollisuus vaikuttaa.