On aika irtaantua.
EU tuohoaa Suomen
10100100
21<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kun lähtee karhua pakoon, niin hukka perii.
Suomalaisia on vain 0.08 % maailman väestöstä ja EU:n väestöstä meitä on reilu prosentti.
Kun suomalaiset pian lähtevät pakolaisiksi EU-alueelle, niin sitä tuskin kukaan edes huomaa.
Euro tuhoaa Suomen talouden ja mamutus yhteiskuntarakenteen.
Ei mene sataa vuotta, kun Suomi on muisto vain.
Sadan vuoden kuluttua kantasuomalaisia on nykyisellä syntyvyydellä noin neljä miljoonaa.
Todennäköisesti Suomenkin väkiluku kasvaa samaa vauhtia kuin maailmassa keskimäärin. Sadan vuoden kuluttua täällä asuu 12 miljoonaa ihmistä. Kasvu toteutuu mahantunkeutumisen ja tunkeutujien kiihkeän sikiämisen seurauksena.
Kun tänään syntyvä kantasuomalainen on jälleen vaippaiässä, niin kaksi kolmesta Suomen asukkaasta on monikulttuuriväkeä.
Nykymuodin mukainen kulttuurien sekoittaminen johtaa katastrofiin. Sen näkee sokea reettakin.
Kovapäisemmät voivat käydä Ruotsissa tutustumassa monikulttuurilähiöiden arkeen.
Ei pidä odottaa kreikan kohtaloa vaan erota EU:sta heti!
Kiitos mielipiteestäsi se oli tämän päivän paras, kannatetaan.
Mielenosoitus tämänkin asian puolesta.
miten ihmeessä "EU" Suomen tuhoaa?
EU on liitto, elin joka koostuu kaikista maista, niin miten se tuhoaa?
Päätöksillään ja toimenpiteillään, jotka koituvat Suomen tuhoksi.
No niin pojat ja tytöt, meillä on suuri tehtävä, pelastetaan Suomi, ennen se tehtiin asein nyt äänestämällä oikein, ja tästä työ alkaa,
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1338
Irti EUsta
sisältää vaatimuksen myös euro-erosta.
Tuonne on nyt saatava nimiä, nopeasti ja paljon, jokainen siis
keräämään paperilomakkeille, helpoiten se käy tuttavapiirissä,
delekoikaa muita mukaan.
Tyypillinen vassari kuten persutkin, hirveä räkytys että eu sitä, eu tätä.
Tuskin te vassarit ja persut edes tiedätte milloin eu on perustettu ja mitä varten!
Ei eu ole tuhoamassa ainoatakaan valtiota vaan valtioiden omat päättäjät ja ratkaisut tuhoavat sen. Suomi meni kovaa vauhtia kreikan perässä suohon kun vassarit väkisin myivät kannnttavia valtion omistuksia ja nyhtivät pienistä myyntituloista vielä bonukset. Nyt valtio joutuu ostamaan ulkoa kun ei itellä oo!
Ja nyt vassari se tärkein, yksityisfirmojen toiminta suomessa on pelkkää tuloa, siitähän sun piti alkaa kätiseen koska ei äly riitä tajuamaan missä mennään.
Jos erotaan eurosta niin yksityiset firmat jättää suomen välittömästi koska tulee aivan älytön devalvaatio ja korkomenot kasvaa pilviin, sitte se on vaan tervetuloa takaisin sovjetfinlandiaan!
Ei kai siinä mikään sitten auta. Laita kamppeet kasaan. Jotain realismia aikuisilta ihmisiltä voisi odottaa, mutta tuohon vaan tämä tukipummeilun varassa elämänsä jatkamista. Duunarit eivät kelpaa duunareiksi ja sitten joku tällä huutaa, luultavasti kokoomusministeri.
Tiedätkö, että ulkomaille firman muutto tekee sen, että voi siirtää sinne euronsa. Virokin käy, mutta olen joutunut nykyään maksamaan suomalaisfirmoille järjestään Ruotsiin. Siellä ei ole euro, mutta maksumaaksi sekin joutuu, jos Kreikka maksatetaan kaikille jäsenmaille.
Tavallinen käyttäjä avaa ostotilin (https://www.skrill.com/)
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13646228/mista-suomalainen-saisi-ulkomaalaisen-tilin-ja-kor
http://keskustelu.suomi24.fi/talous.
Lykkyä tykö.
Olen samaa mieltä. Pois tuosta ja äkkiä. Suomi on vain joutunut makselemaan koko ajan ja päälle vielä kehittymättömiä pakolaistaakkoja.
EU lahjoo ministereitä. Ja vielä täällä puhutaan uusnatseista, tämä on täyttä bluffia, valehtelua yms.
Hallituksen leikkaukset kehitysapuun laittaa järjestöt ahtaalle: "Vaikutukset jopa 30 000 pakolaiseen"
Maanantai 24.8.2015 klo 20.02
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015082420230915_uu.shtml
"Viime torstaina Sisäministeriö kertoi, että turvapaikanhakijoiden määrä on Suomessa kasvanut selvästi kesän aikana. Heinäkuussa hakijoita tuli 1479 - yli nelinkertaisesti viime vuoden heinäkuuhun verrattuna. Sisäministeri Petteri Orpo (kok) kertoi tiedotustilaisuudessa toimenpiteistä, joilla hallitus aikoo vastata tilanteeseen. Sisäministeriön mukaan Suomi valmistautuu 15 000 turvapaikanhakijan vastaanottoon tänä vuonna. Se on 10 000 arvioitua enemmän. "
Orpolla luvut heittää vaan ihan pikkasen, 10 000 kpl pieleen, kusstannuksia 15 000 x 10 000 x montako vuotta.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3385422/kaksi-miljoonaa-nimea-kansalaisaloitteessa-ttip-sopimusta-vastaan
Jo kaksi miljoonaa EU-kansalaista vaatii TTIP-neuvottelujen pysäyttämistä. Tämä lähettää vahvan viestin Euroopan parlamentille, jonka jäsenet äänestävät neuvoa-antavasta päätöksestä tällä viikolla. Haluaako parlamentti todella voimaan sopimuksen, joka sisältää ISDS-välimiesmenettelyn, jonka turvin suuryritykset voivat haastaa kansallisvaltioita oikeuteen? Stop TTIP -koalition suomalaisjäsen Otto Kronqvist kysyy.
”Rinnakkainen oikeusjärjestelmä sijoittajille”
Koalition mielestä Euroopan parlamentin pitäisi hylätä TTIP, ”koska se on uhka paitsi demokratialle myös työntekijöiden oikeuksille, ympäristölle ja kansanterveydelle”.
Vähintään koalitio vaatii Euroopan parlamenttia ottamaan selkeän kannan välimiesmenettely ISDS:ää vastaan.
___________________________________________
Ero EU,sta vapauttaa tästäkin.
Tätä puolustellaan kaupankäynnin lisääntymisellä, tottakin se on
muualta saa tuoda tänne mitä tahansa myrkkyruokaa eikä siitä saa edes kertoa kansalle,niinkuin euroopassa tehdään.
Suomen vähäinenkin vienti katoaa koska muualta saa tuotteet halvemmalla,työttömyys vain lisääntyy.
Jos ei toimita niinkuin yritykset vaatii niin maksamma miljardi sakot.
Kaikki liitot kaatuvat aikanaan. EU ei ole mikään poikkeus!
Ajatelkaa kuinka monta idiooti isopalkaisia idiootia siellä istuu ja tekee päätöksiä toinen toistaa tyhmempää "tuorekurku pitkä käyrä mmm "
Se on heidän pääasia vaikeuttaa elämä normaalille ihmisille. Kaikki ne rahat maat maksaa sinne --ei olis yhtään maata jossa ei hyvin menis jos eu;ta ei olis
Kreikan tapaus on vain epätoivoinen yritys viivyttää Eurooppaa vääjäämättä odottavaa kaaosta ja sekasortoa.
Suomi on ikuinen nettomaksaja EU:ssa. Koko unioni on niin epäoikeudenmukainen, ettei mitään rajaa. Kuinka paljon entisiä Itäblokin maita on tuettu EU:n kautta? Lasku näyttää olevan loputon, samoin kuin mamuvirta "hyvinvointivaltioihin". Mamuthan eivät laskutaitoisina entisiin itäblokin maihin mene!