Räty entinen Stasi-agentti (?) kuten nimittäjänsä

Tarja Halonenkin. On arvailtu olisiko Kanervankin nimi salatulla Stasi-listalla. Koska Stasi-listaa ei ole avattu, sillä voidaan edelleen ohjailla Suomen politiikkaa. Epäilyt jatkuvat.
Vanhat mätä-pierut ulos jo ja Stasi-listat julkisiksi.
Sitä ennen tämä maa ei parane.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Stasi-listat avattava ja kansan luottamus palautettava.

Äänestä

Marionetit vetelevät toistensa naruja, ja ne muut tietenkin kaikkien.

Äänestä
  • Kauhun tasapaino. Pelko on kurja kumppani. Halosellakin hätä kolmannelle kaudelle, kun itse nimittämänsä korkeimmat tuomarit alkavat tulla eläkeikään. Halonen teki myös useita 60-70 vuoden salauspäätöksiä. Syyt eivät suinkaan olleet ulko- tai puolustuspoliittisia, vaan oman aseman suojaaminen.
    Aivan oikein Halonen perusteli v. 2002 esim. Koiviston konklaavin dokumenttien salauspäätöstä välttämättömänä "presidentin tehtävien hoitamisen kannalta" = oman aseman turvaaminen.
    Suomessa kyllä tiedotusvälineissä kerrotaan esim. Pohjois-Koreasta, mutta omaan pesään ei uskalleta ja haluta katsoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Stasi-listat-auki kirjoitti:

Tarja Halonenkin. On arvailtu olisiko Kanervankin nimi salatulla Stasi-listalla. Koska Stasi-listaa ei ole avattu, sillä voidaan edelleen ohjailla Suomen politiikkaa. Epäilyt jatkuvat.
Vanhat mätä-pierut ulos jo ja Stasi-listat julkisiksi.
Sitä ennen tämä maa ei parane.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu