Vapaa-ajattelijoiden yhdistykset, liitto ja Pat riidoissa keskenään. Monesko vuosi menossa.
Vapaa-ajattelijoiden yhdistyksessä riitely jatkuu
9
52
Vastaukset
Kuudestoista. (PAT perustettiin 1999.)
- riidat.jatkuu
Olen kautta aikain ihmetellyt miten vaparit voivat olla niin riitaisia. Aina vain riitaa ja riitaa. Ei kyllä houkuta liittymään.
- YksinKertaista
Vapaa-ajattelijat eivät riitele PAT:n kanssa, ja PAT ei kuulu Vapaa-ajatelijain liittoon.
- eroavapareista
YksinKertaista kirjoitti:
Vapaa-ajattelijat eivät riitele PAT:n kanssa, ja PAT ei kuulu Vapaa-ajatelijain liittoon.
Vaparit riiteleekin keskenään.
eroavapareista kirjoitti:
Vaparit riiteleekin keskenään.
Eipä tässä juuri liiton sisällä ole kränää ollut viime vuosina. Eikä liitolla tietenkään ole syytä lähteä PATtia vastaan, kirkkoahan tässä yritetään valtiosta erottaa.
Liittyä kannattaa jos haluaa levittää uskonnoista vapaata maailmankuvaa ja/tai saada katsomukset samalle viivalle lain edessä. Jos ei halua, niin ei kannata liittyä; ei vaikka miten olisi ihanaa ja auvoisaa yhdistystoimintaa.- en.tykkää
jori.mantysalo kirjoitti:
Eipä tässä juuri liiton sisällä ole kränää ollut viime vuosina. Eikä liitolla tietenkään ole syytä lähteä PATtia vastaan, kirkkoahan tässä yritetään valtiosta erottaa.
Liittyä kannattaa jos haluaa levittää uskonnoista vapaata maailmankuvaa ja/tai saada katsomukset samalle viivalle lain edessä. Jos ei halua, niin ei kannata liittyä; ei vaikka miten olisi ihanaa ja auvoisaa yhdistystoimintaa.Onhan siellä liiton kokouksissa aina äänestetty lähes kaikesta, kustannusosakeyhtiön konkka se vasta riitainen juttu onkin jne.
en.tykkää kirjoitti:
Onhan siellä liiton kokouksissa aina äänestetty lähes kaikesta, kustannusosakeyhtiön konkka se vasta riitainen juttu onkin jne.
Liittohallitus ja -valtuusto eivät ole tietääkseni äänestäneet neljään vuoteen mistään.
Eikä äänestys sinänsä tarkoita riitaa. Olinhan minäkin tosin liittohallituksen jäsenenä usein toista mieltä kuin päätös oli, mutta ne olivat jotain luokkaa "Annetaanko yhdistykselle avustusta 600 euroa vai 800 euroa?". Ei se aatetta edistä, että tuollaisesta vie asian muodolliseen äänestykseen kun näkee vähemmistöä olevansa.
Riitaan tarvitaan kaksi. Se että PAT inisee itsekseen ei ole riita vaan yksipuolista vihanpitoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843402
- 771347
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821339Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd104987Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78845Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835