Kun USA, NATO, Kiova tappavat ja tuhoavat niin Venäjällä kerätään avustuksia Itä-Ukrainan sodan siviileille ja taistelijoille.
Myös älykkäät NATO:a vastustavat suomalaiset lähettävät lahjoituksia Itä-Ukrainaan.
Myös älykkäät NATO:a vastustavat suomalaiset lähettävät lahjoituksia Itä-Ukrainaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
2000 venäläistä kaatunut hyökkäyksessä Ukrainaan ja 3000 haavoittunut.
Itä-Ukrainasta paetaan länteen, idän talous rempallaan. Ukrainalaiset muistavat, kuinka 1930-luvulla venäläiset tappoivat nälkään viisi miljoonaa (5 000 000) ukrainalaista maaseudun asukasta. Nykyinen asemiesten terrori pelottaa Luhanskin ja Donbassin asukkaita.
kykyä ja halua haastaa riitaa koko läntisen maailman kanssa.
On hyvä, että edes Itä-Ukrainaan lähetetään muutakin kuin aseita ja sotilaita. Alue on raunioina ja kapina epäonnistunut
Miten muutenkaan .... vennään valtionkassasta on rahat loppu Krimin ja Itä Ukrainan "pelastusretken" ansiosta.
Nyt kerjätään rahaa kansalisilta, jotta voidaan sotia suvereenia Ukrainaa vastaan.
Kyllä vennään valtionjohto on totisesti vaihdon tarpeessa. Kansa vaan on niin stanan saamatonta, etteivät saa syyllisiä (Prosatanus, Myrkkykääpiö V.V. Putler ja sen Fasisitihäntyrit) edesvastuuseen. Maa ja kansa kärsii ... em. pellet sen kun porskuttaa. Imho.
Oi Gospodi, noita durakkeja.
Venäjällä riittää' halua jatkaa sotaa ja tuoda muka avustusrekoilla aseita Itä-Uktainaan!
Mitäpä muutakaan voi odottaa ... "Millainen kansa, sellainen johtaja". Kärsikää nälänhädästä, omapa on valintanne ... .
Tästä sivustolta voi seurata paikallisten tekemiä uutisia. Mielestäni paikallisilla on paras tieto mitä heidän alueellaan tapahtuu. http://dninews.com/
Venäjän/Putinin pitäisi saada Nobelin rauhanpalkinto, Venäjä ei ole laskenut ruplia kun se on vienyt sadoilla rekoilla humanitaarista apua Itä-Ukrainaan kun USA, NATO, Kiovan natsiarmeija yrittää tuhota Itä-Ukrainaa, ja nyt Venäjä sitten vielä kerää rahaa Itä-Ukrainalle.
Kyllä näin, pitää paikkansa, Venäjä on yksi ja ainut suvereeni avun antaja alueella hädän keskelle.
Tätä hienoa sielua hiveltävää ominaisuutta ei liiemmin mainosteta....länsi mediassa.
Kollektiivinen laki ajallaan palkitsee tai rankaisee....
"Venäjän/Putinin pitäisi saada Nobelin rauhanpalkinto, Venäjä ei ole laskenut ruplia kun se on vienyt sadoilla rekoilla humanitaarista apua Itä-Ukrainaan"
EI TODELLAKAAN SILLOIN KUN SE ON REKOILLA VIENYT UUSINTA ASEISTUSTA ITÄ-UKRAINAAN! Ja ylläpitää siten sotaa?
"Venäjä on yksi ja ainut suvereeni avun antaja alueella hädän keskelle."
Mitä ihmettä? Viekö se apua myös Ukrainan alueelle? Olen tähän saakka uskonut, että se tukee yksinomaan kapinallisia?
Näinhän se taitaa olla. Todellista humanitaarista työtä tehdään aika usein matalalla profiililla olosuhteissa, missä sivusta huutelijat ja mäkättäjät äänekkäimmin heitä herjaavat ja arvostelevat, ja pyrkivät työtä haittaamaan. Näin se on ollut ennenkin ja tulee varmaan olemaan.
Venäjän avunanto Itä-Ukrainaan on siinäkn mielessä ihailtavaa, että Venäjän armeija olisi iskenyt takaisin jos USA, NATO, Suomi olisivat hyökänneet Venäjän avustuskulkueen kimppuun.
HEHE! On vai? MILLÄ IHMEEN TAVALLA USA, NATO, Suomi olisivat hyökänneet Venäjän avustuskulkueen kimppuun KUN YHDELLÄKÄÄN EI OLE EDES JOUKKOJA UKRAINASSA?
Oletko harvinaislaatuisen tyhmä, Tiltu?
Everstiluutnantti raivoaa ja haukkuu kun ihmisiä autetaan eikä tapeta.
Everstiluutnantti on koko aamun, viime yön ja eilisen illan huutanut kurkku suorana vähän kaikista asioista.
Miehelle maksetaan hyvin, ei muuten kukaan keuhkoa yötä päivää ja on kaiken lisäksi aina väärässä.
"Everstiluutnantti raivoaa ja haukkuu kun ihmisiä autetaan eikä tapeta."
Ookkonääpöljä? Minä en kiihdy koskaan, koska tämähän on vain hupia. Kävin palstalla aamusta ja nyt klo 17 jälkeen toisen kerran! Täytyyhän sitä kisoja seurata!
"Miehelle maksetaan hyvin, ei muuten kukaan keuhkoa yötä päivää ja on kaiken lisäksi aina väärässä."
Miehelle maksaa vain Ilmarinen eläkettä ja se riittää! Itsehän siunä olet palstalla yötä päivää? Sitten syytät samasta muita? Kuka päättää sen "väärässä olon"? Sinäkö? Ei Tiltu ole kovin objektiivinen mittari asianosaisena!
En minä kirjoittele öisin ollenkaan...olet sekoillut nikkarissa jota itse käytät aina välillä?
Riippuu siitä, mitä pidetään yönä? Valvon myöhään, mutta max yhteen ja herään aamuisin vasta yhdeksän jälkeen, joten sillä välin en kirjoita mitään!
En minä sekoile nikkarissa, mutta en liioin käytä aina samaa. Se saa ilmeisesti 'näkemään' minut joka toisessa kirjoituksessa?
En yleensä haistattele tai kiroile. Itse käytät paljon rivompaa kieltä. Ja lopuksi: olen tavallinen eläkeukko enkä mikään evl.
Joopasejoo, joskus ylitetään itse kukin soveliaisuuden rajoja....kuitenkin jonkinsortin huumoriakin pitää olla.....eikä näitä sepusteluja pidä ottaa henkilökohtaisesti.
Miten niin? JOS Venäjä veisi kerrankin aseiden sijaan apua Itä-Ukrainaan niin sehän olisi hienoa!
Venäjä teki järkevän liikkeen mun käski maan asevoimat vartioimaan humanitäärisiä kuljetuksia.
Muuten USA, NATO, EU, Niinistön Suomi olisivat yrittäneet tuhota rekkasaattueet.
Nyt enää everstiluutnantti rääkyy että niissä rekoissa on aseita.
Siinä oli kyllä ihan oikeasti suuri riski minkä Venäjä otti saattueiden tiimoilta.
Eli jos niihin olisi suoraan hyökätty, miten Venäjän olisi ollut vastattava?
Olen aikaisemmin tuonut julki, että Venäjän olisi pitänyt ottaa koko Ukraina hallintaan...määräajaksi.
Jolloin siellä olisi ollut mahdollista puhdistaa maa epäoleellisista aineksista, jotka ovat koko kriisin aiheuttaneet.