Lipponen johtaa Suomea

Täällä tuntuu vieläkin olevan sellainen harhakäsitys että Vanhanen johtaisi Suomea.

Lipponen on edelleen valtias:

Hän johtaa eduskuntaa

SDP:n puolueryhmää, johon kuuluu niin Presidentit, Suomen Pankin johto, Yleisradio, Oikeusministeriö jne.

Pääministeriksi ja omaksi apulaisekseen Lipponen valitsi Vanhasen, syrjäyttmänsä Jäätteenmäen tilalle.
6197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei tämä maa johtamatta kasassa pysy. Lipposen on pakko johtaa, kun pääministeri ja hallitus on aivan hukassa. Hallitus lähinnä sekoilee ulkopolitiikassa ja kiinnittää huomiota kansalaisten viinan juontiin. Tuuliajolla koko porukka.

Äänestä

Johtajuutta tarvitaan eikä Vanhasessa muista kepulaisista puhumattakaan sitä ole.

Äänestä

Tuo pitänee paikkaansa.

Libbonen pois ja valta takaisin Kansalle.

Äänestä

... enää mitään. Eduskunnan puhejohtajalla ei ole poliittista valtaa. Teksisesti hän johtaa eduskuntaa. Puolueessa ei enää ole muin muutamin Lipposen hengenheimolaisia, heistä Jaakonsaari toimii nykyään Lipposen äänitorvena. Hallitusta johtaa Vanhanen, jolla on hyvä yhteistyö Lipposesta irtautuneen demarien ministeriryhmän kanssa. Ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa johtavat Vanhanen, Tuomioja, Halonen ja Kääriäinen noudattaen aivan toisia tavotteita kuin Lipponen. Lipponenhan oli rakentamassa unionista liittovaltiota ja sotilasliittoa, viemässä Suomea Natoon ja hyväksyi USA:n hyökkäyksen Irakiin ilman YK:n valtuutusta.

Äänestä
  • Lipposella ei ole muodollista valtaa, kun on eduskunnan puheenjohtaja, hohhoijaa...

    Tosiasiallinen valta menee näin:


    - pääministerinä on kepulainen

    - hallituksen poliittisesta vallasta lähes 80% on demareilla, koska kepu antoi kaikki keskeiset ministerinsalkut demareille hallitusneuvotteluissa

    - demareiden ministeriryhmä ja eduskuntaryhmä ovat siis vallankäytössään merkittävämpiä kuin kepun vastaavat, vaikka eduskunnassa kepulla joku paikka enemmän onkin

    - demareiden ministeriryhmä ja eduskuntaryhmä huomioi puolueensa puheenjohtajan näkemykset, kuten suuren puolueen puheenjohtajan näkemykset pitääkin, esitettiin ne iltapäivälehdissä eli ei

    - demareiden puheenjohtaja määrää siis myös sitä mitä demarit hallituksessa päättävät ja koska demarit ylipäätänsä päättävätä mitä hallitus päättää, niin demareiden puheenjohtaja vähintään johtaa sitä mistä hallituskin päättää

    - Paavo Lipponen on demareiden puheenjohtaja ja siis johtaa tässä maassa paljon muitakin asioita kuin puhemiesneuvostoa eduskunnassa.

    Ymmärsitkö?

    Tilanne olisi aikalailla toinen, jos maassa olisi pääministeri, joka saisi hallitukseen jotain vauhtia tai jos kepulla olisi suurempi valta hallituksessa, mutta kun ei ole.

    Äänestä

Se olisikin mielenkiintoista tietää, että minkä vastapalveluksen Lipponen teki Berlusconille (tarjous, josta ei voinut kieltäytyä!?) saamastaan avusta Suomen eduskuntavaaleissa 2003?

Epäilen, että aivan ilmaista ei Silvionkaan apu ollut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


edelleen kirjoitti:

Täällä tuntuu vieläkin olevan sellainen harhakäsitys että Vanhanen johtaisi Suomea.

Lipponen on edelleen valtias:

Hän johtaa eduskuntaa

SDP:n puolueryhmää, johon kuuluu niin Presidentit, Suomen Pankin johto, Yleisradio, Oikeusministeriö jne.

Pääministeriksi ja omaksi apulaisekseen Lipponen valitsi Vanhasen, syrjäyttmänsä Jäätteenmäen tilalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu