Vaparien toiminta aiheuttaa skismaa vaparien sisällä. Viimeisin kastetempaus on herättänyt jo valistuneiden vapaa-ajattelijoidenkin keskuudessa kiusaantuneisutta.
"Kuulin, että monet ”valistuneet” vapaa-ajattelijat eivät pitäneet ideaa kovin fiksuna. Tempauksessa samalla kun tunnustettiin, että kaste merkitsee jotakin, joka pitäisi yrittää pestä pois." https://www.kotimaa24.fi/ei-lahde-pesemallakaan/
Vaparien tempaukset ovat säännöllisesti herättäneet kiusaantuneisuutta ihmisissä ja erityisesti ateistien keskuudessa, koska vaparit mielellään esiintyvät ateistien edusnvalvojina ja jopa heidän ihmisoikeuksiensa puolustajana.
On erittäin ymmärrettävää, että useimmat ateistit kavahtavat vaparien kiusallisia tempauksia. Näillä toimillaan vaparit toimivat lähinnä kirkon pussiin. Sama kirkon pussiin pelaaminen näkyy esimerkiksi siinä, miten liiton johto onnistui tukemaan (kyllä, luit oikein!) kirkon toimintaa armeijassa.
Armeija-asiasta on palstalla keskusteltu aiemminkin, joten ei siitä tämän enempää. Tässä yhteydessä riittää sen toteaminen, että kampanjat ja tempaukset ovat säännöllisesti huonoa mainosta vapaa-ajattelulle ja saavat ateistien enemmistön vain etääntymään vapaa-ajattelusta ja lähentymään kirkkoa, joka näyttää paljon fiksummalta.
Tempaukset tietysti innostavat joitakin höyrypäitä ja väliaikaisesti liittyjien määrä saattaa lisääntyä. Näinhän kävi pornotempauksenkin yhteydessä. Ehkäpä vapaa-ajattelijaliike on siinä määrin erikoisten voimien vallassa, ettei muunlaiseen toimintaan ole edes mahdollisuuksia. Siksi liike on tuomittu pysymään marginaalissa.
Ajattelevat ihmiset hakeutuvat muualle ja muunlaisiin yhdistyksiin. Onneksi vapaa-ajattelijayhdistyksille on ateistisia vaihtoehtoja, ks. esim. http://www.ateistit.fi/.
Valistuneet vapaa-ajattelijat kiusaantuneita
23
123
Vastaukset 23
- Rahahanat.kiinni
Tilanne on järkyttävä, kun valtion rahoittama järjestö mokaa koko ajan. Valistuneimmat lähtevät, mutta se on vain henkilökohtainen ratkaisu. Yhteiskunnallisella tasolla ratkaisu olisi se, että valtion rahoitus poistettaisiin.
- Huhhahheijaaa
Tuota nimimerkkiä järkyttää Vaparien toiminnassa muut asiat, kuten erityisesti se, ett kirkon rahahanat menevät kiinni päin koko ajan mm. www.eroakirkosta.fi -palvelun kautta.
- Rahahanat.kiinni
Huhhahheijaaa kirjoitti:
Tuota nimimerkkiä järkyttää Vaparien toiminnassa muut asiat, kuten erityisesti se, ett kirkon rahahanat menevät kiinni päin koko ajan mm. www.eroakirkosta.fi -palvelun kautta.
Mistähän sinä voit tuon tietää? Voisitko kertoa lähteesi? Missä olen kertonut noin? Aivan oikein. En missään. Tuo kaikki on mielikuvituksesi tuotetta. Jää vain kysymys, miksi sinun pitää satuilla tuollaisia. Mitä pelkäät? Mitä yrität peitellä?
Sitä paitsi on turha yrittää vaihtaa aihetta kirkkoon. Täällä puhutaan vapareista. Jos haluat puhua kirkosta (niin kuin haluat), puhu ao. palstalla. Ole hyvä.
Täällä voidaan keskittyä siihen, miten vaparien valtiolliset etuoikeudet voidaan asianmukaisesti poistaa. Siitähän tuo Huhhahheijaaa ei halua kuulla ollenkaan, jotta jokavuotiset juhlat hotelleissa ja lentomatkailu olutmaahan jatkuu. Keskustellaanpa tästä ja tämän oletuksen paikkaansa pitävyydestä.
- eionnistuei
Se kasteenpesutempaus oli kyllä pohjanoteeraus. Kuka näitä noloja tapahtumia oikein keksii HVA:ssa. Eikö siellä ole porukoilla mitään arviointikykyä?
- Huhhahheijaaa
Kasteenpesu-tempaus Taiteiden yössä oli hyvä ja leikkimielinen demonstraatio lasten "pakkokasteita" vastaan sekä niistä seuraavaa "pakkouskonnonopetusta" sekä "pakkokirkollisverovelvollisuutta" vastaan.
Esille nousi myös "katumusvuosi", kun kirkkoon liitetty lapsiparka tultuaan tysi-ikiseksi ja erotessaan huomaa, että pitää maksaa kirkollisveroa koko helkkarin vuosi eli eroamiskuukauden jälkeenkin.
Avaus ja parit ekat kommentit ovat naurettavaa vaparivastaisten kampanjojien "tekoitkua", jotka eivät hämää ketään tolkun tyyppiä.- Huhhahheijaaa
Vähän aidompaa itkua krokotiilin kyyneileineen vuodatti Teemu Laajasalo...
- ateistimummo
Olipa todella typerä tempaus.
Olisiko tietoa näistä valistuneista vapaa-ajattelijoista jotka nyt ovat ihan oikeasti olleet kiusaantuneita, vai onko tämä vain Teemu Laajasalon perusteettoman väitteen toistamista? Laajasalohan arveli että fiksut ateistit tästä vain pillastuvat. No missä ne ovat? Tietooni ei ole tullut että yhdistykselle olisi suoraan tullut kritiikkiä tästä tapahtumasta, joten mihin nämä tiedot perustuvat? Onko joku vapari kirjoittanut asiasta julkisen avoimen kirjeen? Keitä ne vihastuneet ovat? Se että joku rovasti väittää saaneensa parempaa tietoa ei nyt vielä merkitse hirveästi, jotain konkreettisempaa näyttöä kaipaan.
- Frans_2
On ihan hyvä, että vapaa-ajattelijat tuovat mielipiteensä julki vaikkapa kasteenpesutempauksen kaltaisin keinoin. Näin saadaan edes jotakin vastapainoa kirkon massiiviselle oman hännän nostamiselle, jota se harrastaa mm. lehdistön ja Ylen myötävaikutuksella ja ainakin Ylen osalta veronmaksajien kustannuksella.
- Rahahanat.kiinni
Mielipide on sellainen, että se karkottaa kaikki muut paitsi höyrypäät. Pornotempauskin innosti liittymään vapareihin. Mutta millaista sakkia se olikaan? Te olette tuomittuja marginaaliin ja se pitäisi ottaa huomioon valtionavustusta jaettaessa.
- smirde
Kasteenpesutempaus oli naurettava. Sillä vain korostettiin kasteen merkitystä.
Vapaa-ajattelijat tekivät itsestään pellejä. En halua, että vaparit esittävät edustavansa kaikkia uskonnottomia. Minua eivät ainakaan ikinä edusta. - SanonVaan
smirde kirjoitti:
Kasteenpesutempaus oli naurettava. Sillä vain korostettiin kasteen merkitystä.
Vapaa-ajattelijat tekivät itsestään pellejä. En halua, että vaparit esittävät edustavansa kaikkia uskonnottomia. Minua eivät ainakaan ikinä edusta."Pakkokasteella" on tosiaan merkitystä, koska se johtaa ikävästi "pakkouskonnonopetukseen" peruskoulussa ja lukiossa sekä "pakkokirkollisverovelvolisuuteen" vielä täysi-ikäisenäkin - ainakin vuoden.
- typerää.joukkoa
SanonVaan kirjoitti:
"Pakkokasteella" on tosiaan merkitystä, koska se johtaa ikävästi "pakkouskonnonopetukseen" peruskoulussa ja lukiossa sekä "pakkokirkollisverovelvolisuuteen" vielä täysi-ikäisenäkin - ainakin vuoden.
Tempaus oli tosiaan tyhmä. Jälleen kerran. Tällaiset jälkikäteisselittelyt, joilla keskustelua viedään muihin asioihin, eivät muuta sitä vaparitempaus oli typerä. Jälleen kerran.
- pornopesu
Valistuneita vapaa-ajattelijoita edustaa 1576 jäseninen vapariyhdistys. Yhdistyksen johdolla on humalassa, ja osin selvinpäinkin, kaikkein kirkkain näkemys vapaasta ajattelusta, siksi tehtiin tällainen demonstraatio.
- EroaVapareista
Jäsenmäärä on sittemmin supistunut huomattavasti. Ymmärrettävistä syistä.
- Vapaa-anaalijat
Kas kun ei ollut taas pornoa.
- YÄK.YÄK.YÄK
Miksi ne sitten pornoilee jos ne kiusaantuu siitä?? SAIRASTA!!!
- Rahahanat.kiinni
Luin Hesarista, miten eräs ateisti piti kirkkoa hyvänä toimijana mm. pakolaisten auttamisessa. Parempana kuin muita. Ketju, jossa asiasta mainittiin, on poistettu. Yllätys yllätys.
- eroavapareista
Valistunutta vaparia ei ole olemassakaan. Jos joku niistä valistuu, se muuttuu pikavauhtia ex-vapariksi.
- Rahahanat.kiinni
Olisi paljon, jos joku valistuisi niin, että lopettaisi sen vastenmielisen vaparitavan hamuta vaparikädellä valtion raha-arkkuun.
- EroaVapareista
Erittäin asiallinen ja hyvä aloitus. Pätee edelleenkin. Fiksu lähtee vapareista.
- Japp3rvocki
Milloinkohan sinä lähdet tältä palstalta? Tarkalleen kolme vuotta sitten veisasit samaa virttä kuin nytkin. Aloitusviesti haisee PATilta ja niin teet sinäkin. Ettet vain olisi itse pääpatti, jolloin vastaus kysymykseeni on: vasta sitten kun dementoidut, potkaiset tyhjää tai palsta lakkautetaan.
- PoisLiitosta
Nyt valtionkin puolella on herätty. Vaparien valtiontuki laskee ellei jopa poistu kokonaan. Marginaalinen liitto muuttuu yhä marginaalisemmaksi. Uskonnottomat tekevät hyvin, jos välttävät tätä ääriporukkaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid139920En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.120590- 36542
- 63538
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää143503Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472