Ainakin yksi fiksu RKP politikko

http://yle.fi/uutiset/torvalds_ehdottaa_pakkoruotsista_luopumista/5691245

"RKP:n varapuheenjohtaja Nils Torvaldsin mukaan yleinen ongelma on se, että suomenkieliset oppilaat opiskelevat ruotsia saamatta mitään vastineeksi. Samanaikaisesti esimerkiksi pääkaupunkiseudun sairaaloissa ja vanhainkodeissa opiskelu ei näy ruotsinkielisenä palveluna. Torvalds haluaisi toimivan kaksikielisyyden ja takuun ruotsinkielisten palveluiden saatavuudesta."
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kanske en litet färskare nyhet hade varit på sin plats ?

Äänestä
  • Ruotsi suomessa on koulukiusaamista.

    Äänestä

  • Vastapuolelle pitää antaa tunnustusta silloin kun se tekee jotain oikein, vaikka siitä olisi vähän aikaakin.

    Äänestä

  • Erittäin ajankohtainen tänäkin päivänä.Mutta taisi käydä niin,että Torvalds joutuikin sivuun puolueessa tämän lausunnon takia,muistelen.
    Siinä muuten yksi ruotsalainen,jolla on järki päässä.
    Sitä ei kuitenkaan ole rkp:n johdolla vaan ajetaan omaa rasistista linjaa niin kauan kuin se käy mahdottomaksi.
    Nuorempi polvi kaikissa puolueissa on pakkoruotsi-vastaista.

    Äänestä

Ruotsin kielen opiskelu on yhtä hyödyllistä kuin oli nokkahuilun pakkosoitta

Äänestä

Torvalds ajettiin maanpakoon Brysseliin, kun "kehtasi" etuilupuolueen yhtenä johtohahmona ehdottaa kielivapautta tai edes sen laajentamista.

Kuvaa hyvin, millaisesta puolueesta ja sakista on kyse! Esim. pesuista karkotetaan äärityypit, mutta RKP.stä se ainoa maltillinen ja fiksu tyyppi.

Ja mediahan ei ota kantaa moiseen sikailuun...

Äänestä
  • Tuo oli hyvä pointti! Miksi valtamedia suorastaan vainoaa pesujen muutamaa äärityyppiä, mutta samalla paapoo ja palvoo RKP:n äärityyppejä!?

    Siksikö, että etuilupuolueessa äärityypit ja fanaatikot ovat johtoasemissa? Siitähän pitäisi olla ENEMMÄN huolissaan.Todella outo asia!!!

    Äänestä

Hehheh! Huvittaa, kun jutun lopussa mainitaan, että Wallin "ei lämpene" ajatukselle!?

Ja VARMASTI lämpeni! Kävi jopa erittäin KUUMANA!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


HatunNosto kirjoitti:

http://yle.fi/uutiset/torvalds_ehdottaa_pakkoruotsista_luopumista/5691245

"RKP:n varapuheenjohtaja Nils Torvaldsin mukaan yleinen ongelma on se, että suomenkieliset oppilaat opiskelevat ruotsia saamatta mitään vastineeksi. Samanaikaisesti esimerkiksi pääkaupunkiseudun sairaaloissa ja vanhainkodeissa opiskelu ei näy ruotsinkielisenä palveluna. Torvalds haluaisi toimivan kaksikielisyyden ja takuun ruotsinkielisten palveluiden saatavuudesta."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu