ja jälki näkyy. Talous kuralla, valtio veloissa, asuntopolitiikka epäonnistunut ja surkeaa kähmintää, työeläkkeet leikelty, kansaneläkkeen perusosa poistettiin, yrityskonkursseja, työpaikkoja mennyt ulkomaille, työttömyys kasvanut, lääkärijonot pitkät, vanhusten palvelut ontuvat, masennus ja muut mielenterveysongelmat ovat kasvaneet, 20 % alle 21-vuotiasta on saanut mielenterveyshoitoa, joka päivä viisi alle 30-vuotiasta nuorta jää pysyvästi työelämän ulkopuolelle, yleensä sairaseläkkeelle, nuorten arvomaailma sekaisin, kansan luottamus oikeuslaitokseen horjuu, Koiviston konklaavin vaikutus KKO:n ratkaisuihin...salaisia sopimuksia, salailua,,,
SETA-Haloslandia on vasta heräämässä, mitä on tapahtunut?
SDP OLI HALLITUSVASTUUSSA YHTÄJAKSOISESTI 1966-2015 kahta nelivuotiskautta lukuun ottamatta.
SDP:llä oli kolme presidenttiä yhtäjaksoisesti, menetetyt vuodet 1981-2012.
SDP=SAK
SETA-Haloslandia on vasta heräämässä, mitä on tapahtunut?
SDP OLI HALLITUSVASTUUSSA YHTÄJAKSOISESTI 1966-2015 kahta nelivuotiskautta lukuun ottamatta.
SDP:llä oli kolme presidenttiä yhtäjaksoisesti, menetetyt vuodet 1981-2012.
SDP=SAK
Vastaukset 7
Vanhimmat
SAK-AY-SDP-mafia vaan laskeskelee rahojaan. Ja räyhää välillä.
SAK-SETA-Stasi-Halonen kuuluu joukkoon. Ei maksa väärin lasketusta, liian korkeasta, presidentin eläkkeestään edes veroa. SAK:ssa oppi tavoille. Ja SETAtti Suomen.
Persut lähtivät hallitukseen ottamaan vastuuta ja valitettavasti se vastuu näyttääkin luiskahtavan demarien harteille.
Tämä on varmaan sitä persujen some-taktiikkaa. Julistetaan, että ei me mitään osata.
No, autetaan: Eläkkeet pienenvät, asumistuki lähtee eläkeläisiltä, koulutuksesta leikataan, soten rahoittamiseksi tehdään uusi ver, Kreikkaan Soini pisti muutaman miljardin, kansanedustajat pörrää tuntemattomien kanssa, voe voe
Nyt oottelemme polliittisia virkanimityksiä
Aivan.Toki kepun lista on mittavampi.Olisiko ehkä 3 nelivuotiskautta poissa hallituksesta koko itsenäisyytemme aikana.Puhumattakaan kokoomuksen vaikutuksesta.Ja pahempaa on tulossa, nyt hallituksessa on puolue, jonka nimeä ei saa edes sanoa, ellei halua mustalle listalle.
Ay-liike on ainoa joka enää pitää köyhät hengissä.
Ilman demareita ,vasemmistoa ja ay-liikettä ei edes olisi mitään mistä leikata ,kannattaisi vähän tutustua historiaan . Persujen piti olla köyhien ja työläisten asialla vaan miltä tämä nyt näyttää.?
Niin. Se että se kuuluisa kassakaappisopimus tehtiin kepun toimesta ei tietenkään mihinkään vaikuta. Tai se että edellisten hallitusten suurimmat puolueet olivat kepu ja kokoomus. Tai se että hallituksessa olevat perussuomalaiset ovat valmiita heikentämään kaikkia luettelemiasi asioita. Tai etä ne firmat myivät ulkomaille ihan jotkut muut kun demarit. Nämähän ovat vaan sellaisia pikkuseikkoja...
Ai että se persu osaa valehdella tai sitten hän ei tiedä mitään Suomen historiasta. Miten ne SDP:n hallituksessa olemiset taas menivätkään? Kuinkas nyt viime aikoina, olisiko sittenkin ollut porvarihallituksia? Ja mitäs asioita vasemmistopuolueet ajoivat viime hallituksessa, kun sillä tavalla jarrumiehiksi haukuttiin? Väkisin väänsivät esimerkiksi sadan euron korotuksen perusturvaan ja saivat aikaan varhaiskasvatuslain, jossa määritellään muun muassa joku tolkku lapsiryhmien koolle. Tätä lakia perskeko on nyt vesittämässä kaikkien asiantuntijoiden mielipiteestä huolimatta. SDP, Vihreät ja vasemmistoliitto sentään ymmärtää, että muualtakin voi saada valtiolle tuloja tai leikata menoja kuin heikoimpien selkänahasta.