Olen pian 15 täyttävä tyttö, ja haluaisin fretin. Olen käynyt Suomen frettiliiton kotisivuilla ja eri kasvattajien kotisivuilla.
Minulla on kaksi siskoa, toinen on minua vuoden- toinen kolme vuotta nuorempi, ja hän haluaisi koiran (nimenomaan kultaisennoutajan) Äitini on yksinhuoltaja, mikä vaikuttaa hieman rahalliseen tilanteeseemme.
Olen kuitenkin valmis ottamaan vastuun fretistä, ja maksamaan osan sen menoista (sen minkä kykenen). Pitäisi saada vain äiti ja siskoni (minua yhden vuoden nuorempi) tämän asian taakse!
Meillä on aikaisemmin pitkän koirakuumeen (se oli minulla) ansiosta kaksi hamsteria. Pulla ja Nekku, molemmat tyttelit olivat melko temperamenttisia, mutta eivät tietenkään jyrsijöinä ole sama asia kuin fretti (joka ei ole jyrsiä laisinkaan).
Miten saada äiti suostumaan frettiin?
8
730
Vastaukset
- mitäpäjos_
Oletko ehdottanut äidillesi, että menisitte vaikka yhdessä kasvattajan tai harrastajan luokse tutustumaan fretteihin livenä? Samalla äitisi pääsisi näkemään frettejä kotioloissa ja kyselemään kysymyksiä frettejä omistavalta, mikä helpottaa suuresti mielipiteen muodostamista eläimestä ja selkeyttää näkemystä siitä olisiko teillä mahdollisuus sellainen ottaa.
- Anonyymi
Sitä hän yllätyksekseni ehdottikin muutama päivä viestin jälkeen. Kiitos vastauksesta
- Liikaonliikaa
Ei frettiä ja hamstereita samaan asuntoon. Näätäeläimenä sen läsnäolo häiritsisi hamstereiden elämää ja ne sen koska sen ruokavalioon kuuluu pieneläimet ja jyrsijät.. Joten harkitse vielä, olisiko koira kumminkin tuohon hamsu tilanteeseen sopivampi tai sitten odotat hamsujen lähtöä taivaaseen.. Ei voi olla hamsuja ja frettiä samassa taloudessa....
- Frettiharrastaja
Voi olla, ei ole mikään este :) kannattaa vain katsoa ettei fretit pääse jyrsijöiden häkille
- typerättollot
No ei voi olla, elleivät ole todella hyvin eristetty toisitaan. Hamsterit stressaantuvat ja fretti myös, fretti kun tuppaa syömään jyrsijöitä. Varautukaa myös siihen että tuhoja ja kakkoja on sitten aika paljon pitkin asuntoa, frettihän ei ole häkkieläin.
Täällä on todella hyvää tietoa asiasta:
http://tassujentahdissa.blogspot.fi/2012/01/sopisiko-fretti-sinun-lemmikiksesi.html - FretistäMoneksi
Minulla on fretti ja yhtäaikaa talvikko, se pikkuisen hamsterilajin edustaja. Tää pieni oli isossa terraariossa korkealle sijoitettuna ja raskas kansi päällä varmistamassa, ettei fretti päässyt terraarioon, jos sattuisi onnistumaan kiipeämisessä. Varminta tosin olisikin, etteivät olisi samassa huoneessa. Koskaan en huomannut kummassakaan lajinedustajassa tressaantumisen merkkejä. Ehkä niillä oli kumpaisellakin omat maailmansa ja fretillä muualla tilaa mennä kera leluineen. Ei mulla fretti hamunnut hullun lailla hamsun kimppuun.
Fretin kouluttamiseen kannattaa (mm. pureminen) perehtyä ja jutella äitisi kanssa rauhassa aiheesta. Tosin hieman annan myötätuntoa äitiäsi kohtaan, kun yksinhuoltajalla on toisinaan tiukkaa rahan suhteen. Ikävä sanoa tämä sinulle, kun niin kovin frettiä haluaisit ja senkin ymmärrän.
Oikein kaunista keväänodotusta ja toiveikkaita keskusteluita perheesi kanssa =) - Nepsuttaja
Itselläni sama tilanne mutta ei siskoja eikä veljiä. Olen 14v. Äiti on yksinhuoltaja ja ei haluaisi frettiä. Ketun olisi ostanut (vaikka on todella haastava) mutta vaatii lupiä ja rekisteröintiä erittäin paljon.
- mietivielä
En nyt haluisi pilata innostustasi mutta fretin pitäminen ei todellakaaan ole pelkästää suloiseltä näyttävän näädän paijaamista ja hellimistä! Se on kaikkea muuta! Fretti puree ja ihan pirun kovaa pureekin, voi purra koko loppu elämänsä! Fretti ei välttämättä opi ikinä sisäsiistiksi joten paskaa on kirjaimellisesti pitkin seiniä. Fretti ei myöskään ole mikään häkki eläin joten se tulee vilistämään ja tutkimaan jokapaikan kerta toisensa jälkeen samalla tuhoten paikkoja. Paras vaihtoehto olisi jos fretillä olisi oma huone! Oletko valmist lähtemään yöllä eläinlääkäriin koska frettisi on kipeä ja vaatii hoitoa? Lasku tulee perässä ja siinä lukee 200-2000€! Minun viimeisin fretti on ollut minulla noin kuukauden ja neitiin on mennyt jo 1000€ tarvikkeet ja kohta pitäisi laittaa hänelle impantti mikä on pakollinen naaras freteillä!! Fretti vaatii äärimmäisen paljon virikkeitä, jos fretille tulee tylsää se alkaa järsimään kenkiä, kaivautuu sängyn/sohvanrunkoon, kiskoo vaatekaappisi alas tai mitkä vaan kaapin sisällön! Jos äitisi pitää huolen fretin hyvinvoinnista, rahallisesti ja opettaa putukoulutuksen ja laatikolla käynnin niin mikäs siinä mutta tämä pikku tuholainen saattaa silti roikkua teidän jaloissa purren. Fretin pitäminen on vaikeampaa kuin koiran tai kissan. Fretti ei todellakaan ole kaikkille sopiva eläin mutta silti rakastan tätä eläintä! Suosittelen nimittäin miettimään vähän useempaan kertaan kun kahteen. Fretit ovat kuitenki pitkä ikäisiä ja jos fretti joutuu kodin vaihto kierteeseen se on kamala elämä fretille!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922147Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311080Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561023- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910