En arvannut, kun kerroin kotihoidolle haluavani muuttaa huonokuntoisen omaishoitajani kanssa asumaan vanhustenpalvelutaloon, että sitä ennen kun pääsemme listoille/ jonoon, omaishoitajani joutuisi testattavaksi siitä, onko hän tarpeeksi huonokuntoinen päästäkseen jonottamaan vanhustenpalvelutaloasuntoa.
Laitoin tämän näille sivustoille vartavasten siksi, kun toivon saavani tästä, täysin vaietusta asiasta näillä sivustoilla asiaan näkyvyyttä julkisuudessa, kukaan kun ei ole koskaan missään yhteydessä kertonut, "että päästäkseen jonottamaan vanhustentaloon asumista, joutuu kuntoisuus testeihin".
Ja tämä on ihan totta.
Halutessa päästä asumaan vanhustentaloon.....
4
67
Vastaukset
- e-lo-hopea
Ellei mitään vaatimuksia ole niin minäkin muuttaisin vanhusten taloon.
Olen 74 v ja käyn hirvimetsällä, teen raksatöitä ja yritän iskeä mommia.
Asun Pohjanmaalla ja noi mummat on niin heikkokuntoisia, että ei niitä viitsi lykkiä rullaattorilla, kun vielä valittavat alvariinsa. Aina kolottaa jostain päin ja 45 asteen askareskumara jo aamusta alkaen.
Jo edesmennyt ukko on ollut niin pirun hyvä ja sellaisia ei saa enää mistään. Kuulen kuitenkin toiselta, että kerran kuukaudessaa sai nyrkkiä otsaluu punaisena.
Jos osaat laittaa ruokaa ja pääset itse puntulle, pystyt alapesulle, ettei haudu vampuranvälit niin miksi pitäis sinne vaivaastalolle päästä? Ihan tuttu juttuhan tämä on. Paikkoja kun on muutenkin vähän, niin täytyyhän tehdä priorisointia. Paljon todella huonokuntoisia joutuu asustelemaan kotonaan, vaikka kriteerit täyttyisivätkin. Jonossa sitten odotellaan paikkaa.
- vanhuusmaalla
Niin kertokaapa mitä asialle voisi tehdä? Asuntoja kaivataan pääkaupunkiseudulla koko ajan lisää...niissä asuu vanhuksia yksinään, jotka haluavat pois asunnostaan....hmm..olisiko vaihtoehto rakentaa palvelutaloja pidemmälle maaseudulle järven meren rannalle..ja laittaa sinne kaikki mummit ja kummit asustamaan, kun töiden takia ei tarvi pääkaupunkiseudulla asua...siinnä saatasiin taas maaseutuakin työllistettyy ja asutettuu??
- koskuerokkaa
Kyllä tuota jonkinverran tapahtuu jo nyt. Sanovat Kultalaksi yhtäkin paikkaa, jonka piti alunperin olla kyläläisille tarkoitettu eli saisivat muuttaa mökistään keskelle kyläpahasta vanhuuden päivilleen. Kunta vaan ei sitten rahoittanut hoitotoimintaa..Sitten tuli yksityinen hoitolaitoksen pitäjä ja taisi yrittäjä vaihtuakin. Nyt siellä kai on noita rappioalkkareita rullatuoleissaan. Tulevat jostain muualta, en tiedä mistä. Hoitajista on pulaa, kun ei nuoret viihdy sivukylällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1383159EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402992- 1081408
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1411145Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621077Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661057- 60997
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373979- 41807
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22783