Hyväksytkö eutanasian?

1. Hyväksyisitkö eutanasian henkilölle, joka

a) haluaa sitä itse
b) on kymmenen vuotta halunnut sitä
c) perustelee sitä syyllä, joka ei ole parannettavissa, jota hän on enemmän kuin kymmenen vuotta joutunut kantamaan kärsien ja on valmis kuolemaan, koska ei jaksa enää kärsimyksensä kanssa

vai

2. Etkö hyväksyisi em. henkilölle eutanasiaa, vaan neuvoisit häntä jatkamaan toisten ihmisten tukemana ja auttamana?
6131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Minä hyväksyisin eutanasian mutta myös suosittelisin jatkamaan toisten ihmisten tukemana ja auttamana.

Äänestä

Riippuu kuule ihan siitä, mistä sinä kärsit. Eutanasia on hyvä juttu mutta ei sellaiselle, joka kärsii oman väärän ajattelu- ja asennemaailman takia eli saa vain sitä, mitä itse tilaa. Parantumattomasti sairas on aivan eri asia ja aihe.

Äänestä

Ymmärtäisin jos syy on joku sellainen, jota ei voi parantaa tai lievittää leikkauksella tai lääkkeillä tai apuvälineillä.

Jos henkilön syy haluta eutanasiaa on esim. amputoidut jalat, niin en ymmärtäisi eutanasiahalua, vaan tarjoaisin proteeseja hänelle ratkaisuksi.

Jos henkilön syy kärsimykseen on esim. homoseksuaalisuus, josta kärsii, niin ymmärtäisin halun, mutta silloinkaan en hyväksyisi eutanasiaa, koska en hyväksy eutanasiaa kenellekään.

Äänestä
  • Korjaus: en ymmärrä enkä hyväksy eutanasiaa kenellekään. Amen.

    Äänestä

  • Uskovaisilla useimmiten onkin silmät puoliummessa ja läpyt ohimoilla, jotta kaikki maailman asiat eivät pääse vahingossakaan selviämään, jotta olisi edes mahdollisuus tietää ja ymmärtää. Mm. asia nimeltänsä eutanasia.

    Äänestä

Jos mietitään asiaa uskonnollisessa viitekehyksessä niin on merkillistä, että jumalat siunaavat aseita ja sotavoimia massiivisiin joukkotuhontaan.
Kun on kyseessä yksilön tekemä ns. itsemurha niin hurskaat uskonnolliset repäisevät vaatteensa ja huutavat, että teko on uskonnon vastainen.
Sveitsi taitaa olla eräs maa jossa avustetaan eutanasiassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyssäri.kaikille kirjoitti:

1. Hyväksyisitkö eutanasian henkilölle, joka

a) haluaa sitä itse
b) on kymmenen vuotta halunnut sitä
c) perustelee sitä syyllä, joka ei ole parannettavissa, jota hän on enemmän kuin kymmenen vuotta joutunut kantamaan kärsien ja on valmis kuolemaan, koska ei jaksa enää kärsimyksensä kanssa

vai

2. Etkö hyväksyisi em. henkilölle eutanasiaa, vaan neuvoisit häntä jatkamaan toisten ihmisten tukemana ja auttamana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu