Hyväksytkö eutanasian?

kyssäri.kaikille

1. Hyväksyisitkö eutanasian henkilölle, joka

a) haluaa sitä itse
b) on kymmenen vuotta halunnut sitä
c) perustelee sitä syyllä, joka ei ole parannettavissa, jota hän on enemmän kuin kymmenen vuotta joutunut kantamaan kärsien ja on valmis kuolemaan, koska ei jaksa enää kärsimyksensä kanssa

vai

2. Etkö hyväksyisi em. henkilölle eutanasiaa, vaan neuvoisit häntä jatkamaan toisten ihmisten tukemana ja auttamana?

6

131

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä hyväksyisin eutanasian mutta myös suosittelisin jatkamaan toisten ihmisten tukemana ja auttamana.

    • Revisiitä

      Riippuu kuule ihan siitä, mistä sinä kärsit. Eutanasia on hyvä juttu mutta ei sellaiselle, joka kärsii oman väärän ajattelu- ja asennemaailman takia eli saa vain sitä, mitä itse tilaa. Parantumattomasti sairas on aivan eri asia ja aihe.

    • eräs.uskovainen.nainen

      Ymmärtäisin jos syy on joku sellainen, jota ei voi parantaa tai lievittää leikkauksella tai lääkkeillä tai apuvälineillä.

      Jos henkilön syy haluta eutanasiaa on esim. amputoidut jalat, niin en ymmärtäisi eutanasiahalua, vaan tarjoaisin proteeseja hänelle ratkaisuksi.

      Jos henkilön syy kärsimykseen on esim. homoseksuaalisuus, josta kärsii, niin ymmärtäisin halun, mutta silloinkaan en hyväksyisi eutanasiaa, koska en hyväksy eutanasiaa kenellekään.

      • eräs.uskovainen.nainen

        Korjaus: en ymmärrä enkä hyväksy eutanasiaa kenellekään. Amen.


      • Avarru

        Uskovaisilla useimmiten onkin silmät puoliummessa ja läpyt ohimoilla, jotta kaikki maailman asiat eivät pääse vahingossakaan selviämään, jotta olisi edes mahdollisuus tietää ja ymmärtää. Mm. asia nimeltänsä eutanasia.


    • Jos mietitään asiaa uskonnollisessa viitekehyksessä niin on merkillistä, että jumalat siunaavat aseita ja sotavoimia massiivisiin joukkotuhontaan.
      Kun on kyseessä yksilön tekemä ns. itsemurha niin hurskaat uskonnolliset repäisevät vaatteensa ja huutavat, että teko on uskonnon vastainen.
      Sveitsi taitaa olla eräs maa jossa avustetaan eutanasiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      420
      1780
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      298
      1178
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      93
      1001
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      966
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      56
      883
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      43
      835
    7. 61
      819
    8. 63
      810
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      807
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      794
    Aihe