Rehtorille koulukiusaus on ainutlaatuista

Rehtori siinä yrittää työntää paskaa takaisin hevoseen, tok huonolla menestyksellä. Noin yleisellä tasolla tappelunnujakka koulun pihalla ei ole mikään ainutlaatuinen tapahtuma - paitsi rehtoreille.

"Äiti nosti esiin poikansa kiusaamisen – rehtori pitää tapausta ainutlaatuisen harvinaisena"

http://yle.fi/uutiset/aiti_nosti_esiin_poikansa_kiusaamisen__rehtori_pitaa_tapausta_ainutlaatuisen_harvinaisena/8271898
485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Näyttäkääpä mulle koulu, jossa EI ole koulukiusaamista, niin näytän teille lentävän lehmän.... tuota on ollut aina, sitä tulee olemaan, siihen tulee puuttua AINA ja liiankin yleinen "pois silmistä, pois mielestä" -maton alle lakaisutyyli vain ja ainoastaan pahentaa tilannetta.

Äänestä

Mää kävin Rahkolan koulun joskus -70 luvun lopulla. Kyllä sitä rääkättiin kaikkia ja vammasia varsinki.
Porukka huus luuta ja verta jos nämä kiusatut sai rääkättyä vähäseenkään vastarintaan.
Tuskinpa tuo on siitä muuttunut. Paitsi rehtorit on viattomampia ehkä.

Äänestä
  • Sivulisena huomannut että opettajat ei näytä puuttuvan aina selvään kiusaamiseen, eräänkin Ylivieskan koulun pihalla erästä poikaa kiusasi joukko muita ja naisopettaja vanhempi vielä katsoi mutta ei puuttunut. Me sivulliset komennettiin kossilaumaa ja toinen pääsi pälkähästä silloin. Onko kyse siitä että erään uskontosuunnan lapsukaiset on nostettu muiden yläpuolelle ja täten saavat riehua mitentykkäävät. PS: kiusatut lapset tehkää ilmoitus poliisille jos välituntivalvoja ei valvontaa suorita.

    Äänestä

  • Näin juuri! Lessu pennut on opettajien lemmikkejä ja vähemmistöön jäävät ns. ei uskovaisia saa alistaa, haukkua ja syrjiä mielin määrin. Opettajat kannustaa vain tällaiseen toimintaan. On tämä maailma sairas...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vai_ainutlaatuista kirjoitti:

Rehtori siinä yrittää työntää paskaa takaisin hevoseen, tok huonolla menestyksellä. Noin yleisellä tasolla tappelunnujakka koulun pihalla ei ole mikään ainutlaatuinen tapahtuma - paitsi rehtoreille.

"Äiti nosti esiin poikansa kiusaamisen – rehtori pitää tapausta ainutlaatuisen harvinaisena"

http://yle.fi/uutiset/aiti_nosti_esiin_poikansa_kiusaamisen__rehtori_pitaa_tapausta_ainutlaatuisen_harvinaisena/8271898

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu