En pääse internettiin...

.. eli kun käynnistän koneen ja klikkaan Internet Explorel-ikonia (joskus en ehdi edes klikata kun kone jo pimenee) että saisin linjan auki niin kone saattaa sammua 1- 3 kertaa ja aloittaa uudelleen tämän tervetuloa- ym. tiedotukset. Joskus kyllä päästää ihan ekallakin kerralla.
Mikähän on vikana, olisiko joku virus? Koneessa on Antivir- virustorjunta ja olen sitä kyllä päivitellyt n.pari kertaa viikossa.
Kiitos avustanne!
5427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kannattaisi päivittää ainakin emolevyn(piirisarjan) ajuri, jos on "Via" piirit niin ajuri on 4in1(ver 4.55), ne saa ladattua emolevyn kotisivuilta

Äänestä
  • .. mutta olen aika uusi tietsikan käyttäjä enkä nyt tiedä, että mistä tälläinen emolevy löytyy ja miten se toimii... onkohan se suomenkielinen...??

    Äänestä

  • essi kirjoitti:

    .. mutta olen aika uusi tietsikan käyttäjä enkä nyt tiedä, että mistä tälläinen emolevy löytyy ja miten se toimii... onkohan se suomenkielinen...??

    Emolevy ei välttämättä tarvitse noita ajureita lainkaan. Niiden päivittäminen voi jumittaa koko koneen. Imagea on siinä hommassa tarvittu.
    Epäilen emolevyvikaa. Sorry.

    Äänestä

Jos olet varma, ettei ole kyseessä virus (jotkut virukset tekee just tota koneen buuttaamista), niin sun emolevys voi olla rikki.

Mulla windows XP buuttaili koko ajan itsensa (ei ollut kovin vanha kone n. 3v) ja buuttailu johtui siitä, että emolevyn kondensaattori vuosi. Jos saat avattua konees, niin katso emolevyllä olevia konkkia, jos ne näyttää vuotavan -> vika on varmasti siinä. Ja ei auta muu kuin vaihtaa emolevy, ja yrittää löytää uuteen tai käytettyyn emoon sopiva prossu, muisti jne.

Äänestä
  • .. olisiko vikana joku virus vai se emolevy. Tämäkin kone on n. kolme vuotta ollut "sunnuntaikäytössä" mutta tätä "juupas-eipäs"- leikkiä on ollut vasta vajaan kahden kuukauden ajan, sitä ennen toimi moitteettomasti. Voisikohan liittyä kuitenkin näihin viruksiin ja päivityksiin, en ole varma että osasinko päivittää oikein sen spy2:n (vai mikä se nyt oli).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


essi kirjoitti:

.. eli kun käynnistän koneen ja klikkaan Internet Explorel-ikonia (joskus en ehdi edes klikata kun kone jo pimenee) että saisin linjan auki niin kone saattaa sammua 1- 3 kertaa ja aloittaa uudelleen tämän tervetuloa- ym. tiedotukset. Joskus kyllä päästää ihan ekallakin kerralla.
Mikähän on vikana, olisiko joku virus? Koneessa on Antivir- virustorjunta ja olen sitä kyllä päivitellyt n.pari kertaa viikossa.
Kiitos avustanne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu