Miettikääpä tätä:
"Maahanmuuttovastaiset sanovat, että ihmisiä on autettava kotimaissaan, mutta samaan hengenvetoon he vaativat kehitysavun lopettamista. Jos maahanmuuttaja onnistuu saamaan töitä, hän vie meiltä työpaikat. Jos hän ei saa työtä, hän viettää ylellistä elämää kustannuksellamme. Sen, joka ei saa mistään mitään, on ruvettava kerjuulle, mutta silloin vaaditaan kerjäämisen kriminalisoimista. Vihapuheen logiikkaa on mahdoton ymmärtää."
Tuula-Liina Varis Kansan Uutisissa
http://www.kansanuutiset.fi/mielipiteet/nakokulma/3422536/tuula-liina-varis-naisia-ja-muita-vahaarvoisia
"Maahanmuuttovastaiset sanovat, että ihmisiä on autettava kotimaissaan, mutta samaan hengenvetoon he vaativat kehitysavun lopettamista. Jos maahanmuuttaja onnistuu saamaan töitä, hän vie meiltä työpaikat. Jos hän ei saa työtä, hän viettää ylellistä elämää kustannuksellamme. Sen, joka ei saa mistään mitään, on ruvettava kerjuulle, mutta silloin vaaditaan kerjäämisen kriminalisoimista. Vihapuheen logiikkaa on mahdoton ymmärtää."
Tuula-Liina Varis Kansan Uutisissa
http://www.kansanuutiset.fi/mielipiteet/nakokulma/3422536/tuula-liina-varis-naisia-ja-muita-vahaarvoisia
Vastaukset 51
Vanhimmat
Ei ole mitään logiikkaa myöskään eu:n organisoimassa maahanmuutossa. Koska emme voi nousta vastaan tätä tapahtumien kulkua, on pakko sanoa suu puhtaaksi. Juutalaiset talutettiin kuin lampaat aikoinaan lahtaukseen. Orpo ja porukat ovat nyt "natsin roolissa", tarkoitus lahdata itsenäinen valtio, Suomi.
Olipa typerä natsikortti taas. Juutalaisten joukkomurha ei rinnastu lainkaan minkään kuvitteellisen yhteisön tai "Suomi" nimisen abstraktion muuttumiseen ajan saatossa. Maahan- ja maastamuutto on historiallisesti täysin normaali ilmiö, eikä se ole EU:n organisoima.
Voidaan jälleen havaita, että ns "kritiikki" on lähinnä tunnepitoista mutta järjenköyhää öyhötystä.
Tuskinpa oli muuten. Tämä on kriittisten kannalta meidän "maamme murha". Hoitakaa ne hoidokkinne jossain muualla, vaikka Ruotsin tyhjissä lääneissä tai Siperiassa. Kyse on vain kokoomuslaisten rahanahneudesta.
Siis kun Suomi sivistysvaltiona ottaa verrattain vähäisen määrän turvapaikanhakijoita vastaan, niin kyseessä on mieleiseksenne kuvitteleman abstraktion murha? Minusta suomalaisuutta saastuttaa eritoten juuri tuollainen esittelemäsi kaltainen pohjaton typeryys, näköalaton sisäänpäinkääntyneisyys ja lapsellinen tunteikkuus.
Tarkoitus pyhittää sun keinot. Olet autuas hörhö, emme mahda mitään. Sosialismi on sosialismi.
Loppuuko se leikkipakolaisten vyöry jossain vaiheessa vai jatkuuko siihen asti kunnes Suomi on puolivälissä samanlaiseksi paskaläjäksi kuin leikkipakolaisten omat maat?
Olipa tyhjä vastaus. Todisti täydellisesti aloittajan pointin. Miksi sanoa mitään, jos ei ole sanottavaa.
"Leikkipakolaisten"?
Tarkoitatko, että esim. Syyriasta lähteneet 4 miljoonaa ihmistä lähtivät niinkuin pilanpäiten? Tai että suurimpien pakolaisleirien puoli miljoonaa asuu niillä leireillä niinkuin leikillään?
Voi hyvä isä sentään... Ja TEIKÄLÄISET kaipaavat realismia keskusteluun, kun omat tiedot ovat noin hataralla pohjalla.
Ja puhut vyörystä, niinkuin 0,01 promillea olisi paljon. Teikäläistä realismia?
Kyllä he ovat leikkipakolaisia, 4 miljoonaa ihmistä ei poistu kotimaastaan ilman että se olisi organisoitu tilaisuus. 4 miljoonaa ihmistä ei poistu maastaan edes yrittämättä poistaa sitä syytä joka sen muka-pakolaisuuden aiheuttaa.
Suurin osa näistä leikkipakolaisista sitä paitsi asuu Libanonissa joka on entinen Syyrian miehittämä alue tai naapurimaa Turkissa, ja leiri on hyvin laaja käsite kun ruvetaan kaivamaan arabien retoriikkaa.
Jos heitä on niin vähän niin miksi Suomeenkin puuhataan joka päivä laitoksia huolehtimaan näiden aikuisten miesten oleskelua?
Ja kysymyshän kuului, loppuuko se leikkipakolaisten vyöry jossain vaiheessa? Vai loppuuko se järjestetty leikkipakolaisuuden syy sillä? Miksi arabit palkita täysihoidolla siitä etteivät edes yritä hoitaa maansa asioita kuntoon?
Ei todellakaan historiallinen normaali ilmiö. Historiassa ei koskaan ennen ole elätetty maasta toiseen vaeltavia kansoja. Ihmisten on ollut pakko elättää itsensä tekemällä työtä.
Pilanpäiten tai ei, pakko ei olisi ollut. Vielä jäi nimittäin 18 miljoonaa. Miten he selviävät, kun noiden muiden oli paettava "henkensä edestä"? Niin oli suuri hätä, ettei pakojuoksua saanut pysäytettyä ennen kaukaista Suomea.
Tämä on taas tätä feministien mallin mukaista propagandaa, jonka mukaan "köyhän" naisen on "pakko" lähteä ulkomaille huoraksi, vaikka tuhat hänen kaltaistaan pärjää kotimaassaan ihan hyvin (vaikkakin niukasti) myymättä persettään koskaan.
Kyllä sinä aikana, kun valtioita ja rajoja on ollut, on maahan tunkeutujat tapettu. Sitä ennen ne otettiin orjiksi. Jos siis oltiin itse vahvempia.
Tuula-Liina Varis on kirjailija, ne nousee aina mukamas nimeä tehdäkseen "jotain vastustettua" asiaa vastaan, kuten Tervo, tai kuka tahansa. Niillä ei ole muuta merkitystä, kun sympatia, koska he tekevät juuri syksyn kirjamarkkinoille uusia kirjoja.
Eiköhän ne teidän ihannoimanne messiaaniset "kriitikko" poliitikot lähinnä ole niitä, jotka asialla rahaa tekevät.
Niin, siis pragmaatikko_vapaavuori, käteinen, stubb, virkkunen, grahn-laasonen, orpo, linden, harkimo? Etkö pysykään enää mukana, missä mennään?
miten?
Kiihottamalla teitä urpoja. Saavat siitä toimeentulonsa.
En kiihoitu mamupuheista, ei kukaan Suomesta välittävä kiihoitu sellaisesta. Te hyysärit käytte aivan kiimaisina mamupuheista.
Miten ne ei-kriitikko poliitikot sinua sitten kiihottavat? Taidat olla vähäsen pervo.
Aika hyviä virkoja saivat esim. Halla-aho, Packalén, Terho, Elo, Eerola, Hakkarainen ja Immonen.
"Apinat_mölyävät" on iltasanomien toimituksen juttuja. So what raukkis, uuno.
Teillä shiteillä on näitä ammattitermejä sosiologiasta: "vihapuhe", "rasismi", vaikka kaikki olisi suomalaisia. Ha, ha, tyhmikset.
Suvaitsevainen toimittaja Kajsa Ekman Swedistanista hyökkäsi lastenvaunujen kimppuun koska luuli saavansa juutalaislapsen verta lounaaksi. https://fbcdn-photos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xft1/t31.0-0/p526x296/11923286_10206559965309929_7615611849963232769_o.jpg
Tämä samainen TYYPILLINEN toimittaja joita suomen mediatalot on täynnä itkevät milloin minkäkin toiselta puolelta maailmaa tuotetun paskasakin puolesta mutta viis veisaavat, omasta rasismistaan ja omasta tekopyhyydestään. Saastaisia ihmisluteita.
Homma on sairasta rahan tekoa valtion asioiden kustannuksella, siihen sitten käytetään lyömäaseina kansallisuuksia jne.
Taas jumittuu, vai miten on.
Ei sitä voi ymmärtää kun totuus on päätetty etukäteen ja ei tahdotakaan ymmärtää.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Väärä_dilemma
1. Kotimaassa auttaminen on todellakin tehokkaampaa, enemmän autettuja per käytetty raha, mutta on myös olemassa optio jättää auttamasta kokonaan. Jos on pakko auttaa, niin valitsen mielummin kehitysavun. Siitä kyllä pitäisi karsia korruptio ja tehottomuus ensin pois.
2. Oletetaan että tarjolla on yksi työpaikka. A. Maahanmuuttaja saa työpaikan ja suomalainen jää ilman. B. Maahanmuuttaja ei saa työpaikkaa ja elää sosiaalituilla. Molemmissa tapauksissa 1 maahanmuuttajaa tietää 1 ihmistä elämässä sosiaalituilla. Voiko joku osoittaa virheen tässä logiikassa? Minä en ainakaan pysty sitä näkemään.
3. No joo, tässä voi olla jotain pientä pointtiakin, mutta on kerjäläisiä ja kerjäläisiä. Toiset ovat välillä agressiivisia ja heidän takanaan piileksii järjestäytynyttä rikollisuutta. Sääli että pitäisi kieltää kaikki kerjääminen, kun tiettyjen ihmisryhmien kieltäminen olisi rasistista.
1) sinäkö menet sinne sodan keskelle auttamaan? kotimaassa auttaminen on monissa tapauksissa mahdotonta
2) lähdet aivan keinotekoisista premisseistä liikkeelle, eli koko "logiikkasi" on täysin kestämätöntä. suomessa työttömyys on rakenteellista, eli paperiteollisuuden siirtyessä pois paperimiehet jäävät kortistoon, mutta samaan aikaan tarvitaan siivous- ja hoiva-alalle väkeä. em. alat eivät kuitenkaan riittävästi kiinnosta suomalaisia, joten maahanmuuttajia tarvitaan. lisäksi työpaikkojen määrä lisääntyy samalla (economics 101) kun työikäisen väestön määrä lisääntyy, ja maahanmuuttajat ovat ennenkaikkea työikäistä väestöä. suomeen kun ei juurikaan muuta eläkeläisiä, ja suurin osa maahanmuuttajista tulee muuten sitten EU:n ja/tai länsimaiden alueelta.
3) kerjäläiset ovat minusta vaikuttaneet lähinnä lannistuneilta kyhjöttäessään kadulla. voitaisiinko ns. kantasuomalaisilta vastaavasti kieltää juopottelu ja puukkojen omistaminen? onko myös sääli ettei voida kohdistaa kieltoja nk. kantasuomalaisuuden perusteella?
Avaa nyt jo silmäsi. "Kerjäläiset" ovat pelkkää feikkiä. Olen itse nähnyt, kuinka he käyvät aamulla vaihtamassa vaatteensa kurjempiin ja likaamassa naamansa ennen "töihin" lähtöä. Ennen tätä operaatiota vedetään kahvia ja poltellaan röökiä rehvakkaasti, sen jälkeen vedetään selkä köyryyn, aletaan harjoitella linkkausta ja vedetään huvi päähän, jotta hyvinhoidetut hiukset peittyvät.
Vastaus h80h98hh0hlle:
1) Ja monissa tapauksissa ei ole. Joka tapauksessa pointti on se, että vaihtoehtoja on muitakin kun nuo kaksi.
2) Aivan totta että tuo on hyvin yliyksinkertaistettu esimerkki, mutta pyrinkin sillä osoittamaan että ajattelun _logiikka_ on täysin seurattavissa. Jos premissit ovat väärät ja reaalimaailman tilanne monimutkaisempi niin se on ihan eri väittelyn paikka.
Sivumennen sanoen vastaväitteissäsi on paljon virheellisiä taustaoletuksia, mutta ei mennä siihen nyt enempää.
3) Kuten nimimerkki tosi.kerjäläisiä tuossa yllä jo totesikin. Lisäksi nämä kerjäläiset voisivat olla itse kuinka viattomia tahansa ja silti toimia järjestäytyneen rikollisuuden kulissina. Kantasuomalaisten ja vain kantasuomalaisten juopottelun kieltäminen olisi tosiaan myös rasistista, vaikka se, tai juopottelun kieltäminen ylipäätään, ei minun henkilökohtaiseen elämääni suoraan vaikuttaisi.
Joka ei tätä kerjäläisjuttua usko, menköön itse katsomaan. Performanssia voi seurata mm. Helsingin rautatieasemalla Sokoksen puolella tai Sörnäisten rantatien Nesteellä siinä 7-8 aikaan.
Usein myös käy niin, että kun katsot kurjaa kerjäläismummoa pitempään, nostaa tuo varomattomasti päätään ja katsoo kohti. Mummo paljastuukin suhteellisen nuoreksi naiseksi.
"maahanmuuttajat ovat ennenkaikkea työikäistä väestöä..."
Mutta ei työhaluista. Saattaa olla, että osa uusista tulijoista onkin, mutta miksi ottaa riski, kun oikeita työhaluisiakin on saatavilla tarvittaessa työperäisen maahanmuuton kautta? Eikä edes maahanmuuttoa (kansalaisuutta) tarvita (Viro, Puola, Ukraina), vaan nämä ihmiset lähtevät mielellään takaisin heti, kun ovat tienanneet tarpeeksi.
En minä mene mitään rättipäätä auttamaan. Miten olisi vaikka YK?
Jos ei taas apu kelpaa (ei päästetä paikalle), olkoot ilman.
Vain apinat ei tajua, että emme ole velkaa pakolaisille tai ruotsinkielisille yhtään mitään.
Niille on rahaa ja kehitysapua rahdattu vuosikymmenet ja mihin on nyt tultu? Ne haluaa tulla tänne meidän maahamme!
Eli hukkaan on mennyt kehitysavut. Joutais lähes kaikki lopettaa. Suuri osa kehitysavusta mennyt vääriin taskuihin ja loputkin hukkaan kun toiset nyt vaan on tyhmempiä.
Vain typerä rasistiapina kuvittelee että kyse pohjimmiltaan on jostain velasta. Kyse on tiettyjen inhimillisten perusstandardien noudattamisesta, joiden puuttuessa koko globaali sivilisaatio menisi täysin hunningolle. Niiden noudattamisessa johtoaseman tulee luonnollisesti ottaa niiden yhteisöjen, joilla resurssit siihen riittävät parhaiten. Suomi kuuluu tähän ryhmään, ja on kansainvälisin sopimuksin mukana ylläpitämässä käsitystä ihmisarvosta ja yleisestä moraalista. Toimintaa josta pieni maa itsekin hyötyy.
Tosin länsimaiset suuryritykset edelleenkin ilomielin riistävät luonnonvarat kehitysmaista, ja rasistiapinatkin mielellään käyttävät ko. luonnonvaroista valmistettuja tuotteita. Joten moraalinenkin velka on olemassa, vaikka ei mentäisi edes siirtomaahistoriaan.
Suurin osa pakolaisista on sijoitettava Usaan, Venäjälle ja Israeliin, sillä nämä maat suurimmalta osalta ovat syyllisiä pakolaistulvaan.
Tää on kyllä uskomatonta touhua. Itsetunto tulee politiikassa hörhöilyllä menestymisestä. Muualta ei palkkaa kukaan maksaisikaan. Surkeaa, kaikki käännetään oman agendan tueksi, totuus häviää taka-alalle.
Paljonko tuo velka noin suurin piirtein on euroissa?
"Niiden noudattamisessa johtoaseman tulee luonnollisesti ottaa niiden yhteisöjen, joilla resurssit siihen riittävät parhaiten. Suomi kuuluu tähän ryhmään, ja on kansainvälisin sopimuksin mukana ylläpitämässä käsitystä ihmisarvosta ja yleisestä moraalista. Toimintaa josta pieni maa itsekin hyötyy."
Joo, niin kyllä täällä on aavisteltu, että orvon ryhmittymä fasisteja on laskenut saavansa jotain tästä: yksityistetään voitot, tappiot sosialisoidaan veronmaksjille, eli vanunvääntät muiden sekaan asumaan, itse asuu "linnavuorella". Otitko liian kirjaimellisesti bilderbergin rahantekoautomaatti-ohjeet? Sitten kun bilderbergin raamattu on luettu, muut agendalla ovat rasisteja, eikös vaan. Sä osaat läksyt.
Lue tänään iltarukous ja sano siinä, että: "Oi, bilderberg-herra auta meitä sakilla ja sakinhivutuksella pääsemään gilderbergin maailmanlaajuiseen tavoitteesen tällä ohjelmalla!"
"Herran haltuun, hyvää yötä ja nukkumme hyvin-"
Vain ahne, typerä bilderbergin-uskovainen ottaa tosissaan saksalaisten hömpötykset.
"Kyse on tiettyjen inhimillisten perusstandardien noudattamisesta, joiden puuttuessa koko globaali sivilisaatio menisi täysin hunningolle."
Miten "globaali sivilisaatio" menee hunningolle, jos jossain Bantustaniassa tai Allahulandissa on sota tai nälänhätä? Sellaisiahan siellä on ollut jatkuvasti satojen vuosien ajan eikä tunnu missään. Menikö maailma polvilleen, kun Pol Pot mekasti?
"Lopullisesta sisällissodan, Pol Potin ohjelmien ja Vietnamin miehityksen uhriluvusta kiistellään. Kolme miljoonaa oli Vietnamin asettaman hallituksen arvio. Tarkkoja väestönlaskentoja ei ole maassa tehty usein. Yalen Kambodžan kansanmurhan tutkimusprojektin arvio on 1,7 miljoonaa, Amnesty Internationalin 1,4 miljoonaa ja Yhdysvaltain viranomaisten 1,2 miljoonaa."
Autetaan vain kotimaissaan, mutta pelkästään kriisiapua rajoitetun ajan. Kehitysapu on täysin turhaa tomintaa.
Nyt olisi jo viisi kómmenttia takataskuissa.
Sanoit näitä apinoita yksinkertaiseksi ja olin eri mieltä, mutta koska jokainen provo aloituksesi eri nimillä saa vähintään 50 vastausta, niin täytyy uskoa että nämä apinat ovat yksinkertaisia. Enpä ole ennen nähnyt trollaamisen toimivan noin hyvin, joskin et ole kuka väität ja mitä väität koska olet sellasiin kellon aikoihin täällä että väittämäsi koulutus takaisi sinulle aidon työn, etkä ehtisi olla täällä. Joten olet about työtön ja ollut sitä koko elämäsäi ja olet käynyt vain peruskoulun.
Mutta silti ihan hyvi trollattu =D
Hei. En ole trollaaja, vaan tämän sivuston keskustelujen tasosta pöyristynyt Suomen kansalainen. Ihan sama, mitä sinä tai muut minusta ajattelette, mutta en ole työtönkään - työaikani ovat kovin epäsäännölliset enkä ole joka päivä sidottu mihinkään kellonaikaan. Teen opetus- ja kulttuurialan työtä kahdessa maassa, varsin itsenäisesti omien aikataulujeni mukaan. Ehdin hyvin monenlaista, vaikka toisaalta ajattelen, että olen juuttunut tänne liikaakin. Mutta olen halunnut tässä tilanteessa osallistua kansalaiskeskusteluun, koska täällä näkee aivan liikaa vihapuhetta ja suorastaan hysteerisiä puheenvuoroja kuten vaikkapa "mustikoita ostavaa somaliakkaa" tai nuorten pakolaismiesten seksielämää koskevat ketjut osoittavat. Luulen, että monella kirjoittajalla viha juontaa tietämättömyydestä ja ennen kaikkea huonosta itsetunnosta - oma elämä ei ole onnistunut kovin hyvin ja nyt ei saisi auttaa muitakaan.
"En ole trollaaja, vaan tämän sivuston keskustelujen tasosta pöyristynyt Suomen kansalainen."
Eksynyt ihan väärälle sivustolle?
Ihan vahingossa ensimmäistä kertaa.
Kehitysapua voidaan leikata ja silti auttaa enemmän kuin nyt.
Nykyisellään kehitysavusta valtaosa menee länsimaisten yritysten taskuun, joilta kehitysapurahoilla hankitaan erialaisia, ylihinnoitettuja välineitä. Oikeanlaista kehitysapua on pistää autettavat tekemään työtä itsensä eteen kotimaissaan ja pakolaisleireillä, viljelemään ruokaa, rakentamaan asumuksensa, opiskelemaan ja sitten opettamaan toisia. Turvapaikanhakijat tulee toimittaa pakolaisleireille, jossa tarjotaan vain minimiruoka ja vaatetus ja käynnistetään heti edellämainitut toimet, jotta leirien ihmiset voivat muodostaa toimivat yhteisöt. Tämä edellyttää tietenkin riittävän isoja alueita, joita kyllä esim. Afrikasta löytyy ja voidaan vuokrata. Myös autioita saaria voisi vuokrata pakolaisten uusiksi kotimaiksi.
Peter pam on zerohedgen nimimerkki joko orpo tai katainen, oma eu-lähetti sielläkin. Lukekaa suodattimilla peterpamit.
http://www.adressit.com/maahanmuuttajien_tuenta
Hyvin sanottu. Tuula-Liina Varis onkin kirjailija, niillä tuppaa olemaan sana hallussa.
Ja Kansan Uutiset on puolueeton media.
Siinä on juurikin se logiikka että omien puolta on aina pidettävä ensisijaisesti. Nythän tilanne on juurikin toisinpäin... Miksi? Koska se on hyvää bisnestä...