nyt ei jäädä kyllä yksin tuleen makaamaan..
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/salolainen keskusta ruotsi nato-40385
.
http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/salolainen keskusta ruotsi nato-40385
.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Välittömästi Natoon
Nato-vastaiset venäjäintoilijat saavat Venäjäsodassansa pettymykseseen jälleen todeta että luoti otsaan on ainoa asia mitä Venäjältä saadaan.
Natossa on ikirauha. Ottaako venäjäkiimaista Nato-vastustajaa päähän kun natoalueilla ei ole sotia. Miltä venäjäintoilijat tyhmyys tuntuu. Onko tyhmällä nato-vastustajalla pää aina niin sekaisin että ei ymmärrä mistään mitään.
Siellä sota ja tuska ja ihmisten ahdistus missä Nato/USA terroristit,kuten Libya,Syyria,Irak,Ukraina.Putin tekisi palveluksen maailmalle hävittämällä nuo alikehittyneet siionistit taivaan tuuliin.Se aika onneksi lähenee ja tikittää kuin USAN velkakello!
Ei ole vielä sopiva aikaa, odotetaan kuin venäjän uhkaa kasvaa merkittävästi. Ei venäjä hyökkä Suomea koskaan. Suomessa asuu rauhan rakastava kansa. Suomessa monta vuotta ajetaan armeija alas, jopa maamiinat poistettu. Öitä vain tehdä rauhan sopimus Putinin kansa, ja Venäjä ei koskaan hyökkä Suomea. Venäläiset ovat vihamielisiä kaikille paitsi suomalaisille. Ja jos Suomessa poistetaan armeijan kokonaan, ei varmaa Venäjä hyökkä!
Emme tarvitse Natoa, koska meille riittää, kun valmistelemme huolellisesti vastaanottokeskukset ja sijoitamme venäläiset niihin siksi aikaa, että saamme selvitetyksi, voimmeko antaa heille turvapaikkastatuksen. Selvittelyn ajan syötämme ja juotamme ja kustannamme heille kaiken, mitä tarvitsevat sekä maksamme pientä päivärahaa. Näinhän muutkin EU-maat tekevät maahantunkeutujille ja näin meitä on neuvottu toimimaan sellaisia ihmisiä kohtaan, jotka vain tulevat rajan yli, vaikka ei ole viisumia eikä papereita.
Osa tulijoista jää sitten asumaan Suomeen. Suomeen jäävien joukossa on sellaisiakin, jotka eivät koskaan ole saaneet eivätkä saa oleskelulupaa, mutta jotka silti jäävät nk. poikkeussääntöjen nojalla.
Kaikki on jo mietitty ja valmisteltu ja muukalaisten maahantulo alkanut. Jos tuohon ihmisvirtaan vielä lisätään muutama telaketjuajoneuvolla saapuva venäläinen, niin sehän ei enää muuta asiaa mitenkään. Asiat vaan paranevat, kun Suomen rikkaus lisääntyy entisestään.
Ruotsin puolueista Maltillinen Kokoomus ja Kansanpuolue olivat jo aiemmin ottaneet kannan Ruotsin NATO-jäsenyyden puolesta. Aivan viime päivinä tuohon joukkoon ovat liittyneet myös Keskustapuolue ja Kristilliset. Nyt siis kaikki neljä porvarillisen Allianssin puoluetta ovat ottaneet myönteisen kannan NATO-jäsenyyden puolesta. Tämä tulee muuttamaan Ruotsissa käytävää turvallisuuspoliittista keskustelua, ja se tulee heijastumaan Suomeenkin. Valtaosa Ruotsin NATO-jäsenyyden kannattajista haluaisi nimittäin Suomen liittyvän NATO:on samanaikaisesti Ruotsin kanssa.
Ruotsin mahdollinen NATO-jäsenyys olisi NATO:n sisällä lähinnä ilmoitusasia, se ei herättäisi suuria tunteita puolesta ekä vastaan. Suomen tilanne on toinen. Suomi on ollut melko pitkään osa Venäjää ja toisin kuin Ruotsilla, Suomella on yhteinen raja Venäjän kanssa. Ja tuo raja on pituudeltaan 1300 kilometriä. Se panee kyllä NATO-jäsenistä aiankin Yhdysvallat hieman miettimään asiaa. Onko viisasta antaa turvallisustakuut maalle, jolla on valtavan pitkä yhtenen raja Venäjän kanssa? Tällä hetkellä vastaus on ilmeisesti myönteinen, koska jo se olisi kielteinen, niin USA olisi kaikessa hiljaisuudessa informoinut siitä Suomen poliittista johtoa. Siihen tulokseen on ilmeisesti suuresa määrin vaikuttanut Suomessa vallitseva korkea maanpuolustustahto ja tietyssä määrin myös puolustuskyky, vaikkei Suomen armeija nyt mikään loistokksaasti varustettu olekaan. Muilla Pohjoismailla ei ole Suomen talvisodan kaltaista refenressiä, ja kuitenkin kolme niistä on tällä hetkellä NATO:n jäsenmaita.