Aterioita saatiin myytyä kuolleelle

Aika raa'aksi on mennyt vanhusten ateriapalvelutoimintakin. Nyt uutiosoidaan, miten ateriapalvelu onnistui myymään pari ateriaa jo kuolleelle asiakkaallekin:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015090220284837_uu.shtml

Aikaa on kuulemma käytettävissä kolme minuuttia vainajaa kohti.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Se on se suomalainen älykkyysosamäärä ja työn laatu.

Äänestä

Onneksi vainajat ovat vähäruokaisia eivätkä muutenkaan valita
ruoan laadusta.
Eivätkä huuda että "Tarjoilija -ruuassani on ruumiskärpänen!" tai
"keitto on yhtä kylmää kuin pieru jonka päästin"

Äänestä

Mitä ihmeellistä tuossa on. Ateriapalvelun sopimuksessa on aterioiden toimittaminen vanhuksille. Ei sairaanhoito tai keskusteluterapia. Mikäli halutaan että ateriapalvelu tarkistaa onko henkilö elossa ja tarvittaessa informoi jotain tahoa niin siitä pitää maksaa lisähintaa.

Äänestä

Että tiedämme kiertää kaukaa heidät

Äänestä

suomalainen innovaatio laskutus tuonelaan asti.

Äänestä
  • No maksetaanhan Kreikassa kuolleille virkamiehillekkin eläkettä. Että silleen.

    Äänestä

Kuinkahan kauan olisivat kantaneet ruokaa vainajalle, ellei sisko olisi käynyt. Tässä mamuhyysäreille vähän ajattelemista, että olisiko kenties jotain korjattavaa omien vanhustemme huolehtimisessa. Onko kenties ateriapalvelulla ollut kiireitä, että ovatkin vieneet sunnuntain ja maanantain pöperöt pöydälle jo lauantaina. Jos ovat käyneet vielä maanantaina niin kyllä olisi senverran pitänyt katsoa onko asiakas edes elossa. Kyllä heidän olisi kuulunut johonkin päin olla yhteydessä huomatessaan jos ei henkilö ole ruokiinsa koskenut eikä ole puhekunnossa. Tuollaisen asian ymmärtää koulujakäymätönkin. Onko ollut Suomen kielen taitoinen henkilö viemässä ruokia?

Äänestä

Ihan ruuan tuojan omaa TÖKERYYTTÄ

Omalle Isälleni tuodaan ruoka ja kyllä ruuantuoja ehtii tarkistaa, onko Isäni elossa.

Ihmettelen kyllä, ettei sisko soittanut veljelleen joka päivä ja kysellyt jaksamisia, jos veli oli noin huonossa kunnossa ja yksin elävä

Äänestä
  • Vanhuksia on monenmoisia. Tässä yksi esimerkki. Sukulainen saattaa soittaa ja menee käymään monen kymmenen kilometrin päästä kun ei vanhus vastaa puhelimeen. Mitäpäs vanhus tähän: Ai, sinäkö siellä soitit, en viitsinyt vastata, katsoin telkkaria. Tälläisiä tapuksia on paljon, jotka eivät ymmärrä sitä että läheisellä on huoli heidän voinnistaan ja pitäisi siihen puhelimeen vastata.

    Äänestä

suomalaiset vanhukset sinnitelevät omissa taloissa koska palvelutalot käy kukkarolle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_3668 kirjoitti:

Aika raa'aksi on mennyt vanhusten ateriapalvelutoimintakin. Nyt uutiosoidaan, miten ateriapalvelu onnistui myymään pari ateriaa jo kuolleelle asiakkaallekin:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015090220284837_uu.shtml

Aikaa on kuulemma käytettävissä kolme minuuttia vainajaa kohti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu