EIVÄT SAAKELI TAJUA, ETTÄ PAKOLAISET EI TUU TÄNNE SOTAA PAKOON, VAAN RAHAN PERÄSSÄ. SYYRIAN NAAPURISSA TURKISSA EI OO SOTAA JA SINNE MAHTUU VAIKKA KOKO MAAPALLON VÄKI, MUTTA KUN TURKKI EI MAKSA SOSIAALIAVUSTUKSIA MAAHANMUUTTAJILLE , NIIN EIHÄN NE SINNE JÄÄ
SUOMEN POLIITIKOT ON TÄYSIN MUNATTOMIA !
aivottomia_pellejä
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tajuaa ne, mutta tuolla varjolla on kiva kurjistaa pienituloiset ja ostaa loputkin maat ja asunnot itselleen, kerrassaan nerokas juoni. suuri tuloiten verothan eivät kiristyneet yhtään.
Turkkilainen sanoo: "No money, take work"
Suomalainen sanoo: "No work, take money"
EU marionettejahan ne.
Yes yes - njet njet.
Kyse ei ole mahtumisesta, vaan elämisestä. Turkki ei kykene elättämään kaikkia niitä miljoonia, jotka ovat jo paenneet Syyriasta. Siellä on kyllä jo nyt enemmän pakolaisleirejä kuin lääkäri määrää.
No mikä muu maa sitten kykenee? Eihän siirtolaistulva lopu sillä, että heitä otetaan vastaan johonkin. Seinä tulee vastaan kaikkialla. Siirtolaistulvan mukana tulee ainoastaan köyhyyttä ja kurjuutta.
Muut maat yhdessä kykenevät. Voit todistaa sen itsellesi hyvin käytännöllisesti: ota yksitoista mukia, tai eihän sinulla ole niin montaa, ota kolme. Sitten otat kolme rusinaa ja laitat ne kaikki yhteen kuppiin. Sen jälkeen nostat siitä kupista yksi kerrallaan kaksi rusinaa ja laitat yhden rusinan jokaiseen tyhjänä olevaan kuppiin. No niin, nyt huomaat, että jokaisessa kupissa on yhtä monta rusinaa. Samalla tavalla voidaan tasata ihmismäärää valtioiden välillä. Periaate sopii lukemattomiin muihinkin asioihin. Annan luvan käyttää tätä esimerkkiä perpanssien piirikokouksissa ja missä tahansa, missä jakamisen logiikka on osoittautunut vaikeaksi ymmärtää.
No elättämiseen ei tarvita rahaa, vaan kansainvälistä ruoka-apua. ja suomeen tulevilla pakolaisilla on jo rahaa kun tulevat tänne. Ovat maksaneet salakuljettajile tuhansia euroja,
sillä rahalla olisivat eläneet monta vuotta esim. turkissa.
Media VÄÄRISTELEE tahallaan että muka Syyria olisi se ongelma.
Todellinen ongelma on AFRIKKA!
Afrikalaisten siirtolaisuuden syitä ovat todellisuudessa väestönkasvu ja nuorisotyöttömyys, ei mikään sota.
Heinäkuun loppuun vuonna 2015 tulijoita Somaliasta, Malista, Kongosta ja Nigeriasta oli jo 1063, kun syyrialaisia on tullut vasta 119.
Somalian ohella tulevaisuudessa Malista, Kongon demokraattisesta tasavallasta ja Nigeriasta tulevien turvapaikanhakijoiden MÄÄRÄ KASVAA VOIMAKKASTI Suomessa, ennustaa Helsingin yliopiston väestötieteen dosentti Arno Tanner.
Suomeen on koko huhti-heinäkuun tullut erittäin paljon somalialaisia turvapaikanhakijoita, ja hakijaryhmänä somalit ovat jatkuvasti kolmen parhaan joukossa.
Samoin nigerialaisten tulo Suomeen jatkuu runsaana. Huhtikuussa 2015 nigerialaiset menivät top 10 -listassa hakijoina jopa syyrialaisten ohi!
Somaliasta on tullut jo 945 henkeä, kun koko edellisvuonna luku oli 411.
Todellisuudessa konfliktit ja vaino ovat lähdön syynä korkeintaan neljäsosassa tapauksista, asiantuntija Helsingin yliopiston väestötieteen dosentti Arno Tanner toteaa.
YLI 75% pakoloisista tulee siis VÄÄRIN perustein?
Kiitos tiedosta!