Nyt tuli vastaus Matti Putkoselle: ”Kieltäydymme kutsusta”
"Perussuomalaisten niin sanotun työmiehen Matti Putkosen ”mustalle listalle” joutuneet poliitikot eivät aio vastaanottaa tämän tapaamiskutsua.
Vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö, Vasemmistoliiton kansanedustaja Li Andersson ja SDP:n konkarit Eero Heinäluoma ja Erkki Tuomioja sekä muut allekirjoittajat vastaavat Putkoselle yhteiskannanotossa, joka lähetettiin torstaina mediallekin.
– Me allekirjoittaneet olemme vastaanottaneet kutsunne tulla vierailemaan Perussuomalaisten puoluetoimistolla ja osallistumaan keskustelutilaisuuteen teidän ja Olli Immosen kanssa. Kieltäydymme kohteliaasti kutsustanne kahdesta syystä, allekirjoittaneet kirjoittavat.
He kertovat, että haluavat ensinnäkin ”edelleen saada puolueen puheenjohtajalta, ulkoministeri Timo Soinilta, sekä puoluejohdolta lausunnon heidän suhtautumisestaan kansanedustaja Olli Immosen esiintymisiin, kirjoitusten sisältöihin ja niiden edustamaan aatemaailmaan”.
– Nimenomaan tätä olemme vaatineet julkisuudessa, mutta jääneet ilman vastausta, eikä suljettu keskustelu kanssanne tarjoa vastausta kysymyksiimme, allekirjoittajat perustelevat.
– Toiseksi, pidämme tärkeänä, että keskustelu rasismista ja sen vastaan toimimisesta pysyy julkisena. Julkisesti esitetty kritiikki ja vastustus rasistisia lausuntoja kohtaan ei ole vihapuhetta tai kiihkoa, vaan osa demokraattista poliittista kulttuuriamme.
Kannanoton mukaan vailla perussuomalaisten puoluejohdon vastauksia eivät ole vain allekirjoittajat, vaan myös Suomen kansa.
Putkonen syytti allekirjoittajia vihapuheesta, koska nämä olivat jatkaneet Immosen ja perussuomalaisten arvostelua sen jälkeen, kun poliisi ilmoittanut, ettei se epäile Immosen asiassa rikosta.
Kirjeen ovat Anderssonin, Niinistön, Heinäluoman ja Tuomiojan lisäksi allekirjoittaneet kansanedustaja Tytti Tuppurainen, professori Jan Sundberg ja Demokraatti-lehden uutispäätoimittaja Antti Vuorenrinne.
Putkonen kutsui arvostelemansa kansanedustajat keskustelutilaisuuteen perussuomalaisten puoluetoimistolle. Hän toivoi, että osapuolet voisivat yhdessä kiihkottomasti keskustellen käydä läpi Immosen kirjoituksesta noussutta kohua ja ”sen saattamista loppuun”. Putkosen avauksen mukaan keskustelulistalla olisi ollut myös monikulttuurisuus ja ”se, voimmeko yhdessä torjua monikulttuurisuuden lieveilmiötä”. Keskustelun tarvetta perussuomalaiset perusteli yhteiskunnan vaarallisella jakautumisella."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/109544-nyt-tuli-vastaus-matti-putkoselle-kieltaydymme-kutsusta#comments
Listalaiset eivät suostu kokoontumaan
8
<50
Vastaukset
Kiitos tästä uutisesta. Vielä, kun alkuperäisen uutisen jostain näkisi.
ei.soiniWätys kirjoitti:
Tässähän tämä.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1441245646938.htmlTack.
- sensuurirehoittaa
Siinä se, vaativat julkista keskustelua asioista, mutta se pitää olla sellaista ettei saa tuoda omia mielipiteitä esille.
- voielämänkevättaastaas
Mitä JULKISTA keskustelua se on, että mennään keskenään persutoimistoon kuutelemaan Putkosen v*ittuilua? Häh???
- uskomatontapskaaa
Ensin Putkonen kerää mustaa listaa puolueensa kritisoijista ja nyt kutsuu "rakentavaan" keskusteluun neljän seinän sisälle itsensä kanssa. Voi v*ttu! Kuinka pitkälle noi persut vielä menee? Olisi edes julkinen keskustelu ja muutenkin, millä valtuuksilla Putkonen edes esittää tommosta pienen piirin kokoontumista? Alkaa ärsyttää persut päivä päivältä enemmän, miten koskaan olen voinut antaa ääneni tommosille k*usipäille. Tosin on jotkut täyspäiset persut tuominneet Putkosen listat, mutta suurin osa persuista näyttää vaan hurraavan ja taputtavan käsiään.
- ideointia
Yle voisi kutsua kaikki kyseiset henkilöt suoraan lähetykseen. Putkonen ja Immonen tietysti mukaan, tarvittaessa myös Soini. Tällaisella tilaisuudella olisi katsojia vetävää viihdearvoa.
- ihmemeininkiä
Kannatetaan. Mitä hyötyä on käydä kälisemassa jossain persutoimitolla Putkosen kanssa. On sitä ihmisillä muutakin tekemistä. Vaikka saattaishan siellä olla tarjolla Kivikylän nakkeja, buahahahaaaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3146781Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653829- 2073096
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242787- 741922
- 1461682
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101672Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408