Asuttaminen ei ole ongelma

Suomalaisilla on kokemusta satojen tuhansien sotapakolaisten asuttamisesta toisen maailmansodan aikana. Nyt on otettava sama osaaminen käyttöön!

Jos kaverisi ovat avuttomia nillittäjiä, jotka osaavat vain valittaa, etsi parempia ja tehkää omalla paikkakunnalölasi yhdessä jotain, että Suomen uudet asukkaat sopeutuvat yhtä hyvin kuin viime sodan jälkeen.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos uusilla asukkailla on kyse näistä Välimeren takaa tulevista nuorista miehistä, niin ainoa tarvittava osaaminen on antaa kielteinen turvapaikkapäätös käteen.

Äänestä

Miksi? Suomen pinta-ala on 340,000 km2, Saudi-Arabian 2,100,000 km2, Egypti 1,000,000 km2, Pakistan 800,000 km2, Turkki 800,000 km2.

Eivätkö leikkipakolaiset sopeudu paremmin omiin uskonveljiensä maihin paremmin kuin dhimmeinä pitämien suomalaisten ainoaan kotimaahan. Noista "uusista asukkaista" ei koskaan tule suomalaisia termin missään mielessä.

Tuleeko sinusta afrikkalainen jos käytät mustaa t-paitaa?

Äänestä

On todella loukkaavaa verrata meitä Karjalaisia ja nykyisiä pakolaisia keskenään.Hyi,Hävetkää!

Äänestä

Silläpä NYT Suomalaisten kiintiö on nyt täysi ainakin vuoteen 3000!
Tai ainakin siihen asti, kun R Y S S Ä T palauttavat Karjalan ja muut ryöstämänsä alueet.

Äänestä

Kyllä siinä oli vaikeuksia paljonkin. Osa joutui korpeen asutustiloja raivaamaan ja kaupungeissa asuntopula jatkui räikeänä vielä parikymmentä vuotta evakuoinnin jälkeen. Kunta osoitti vielä 50-luvulla asukkaat alivuokralaisiksi ja pärjätä piti. Mutta silloiset pakolaiset olivat sentään suomalaisia ja yleensä elättivät itsensä. Se on hieman toista kuin ottaa kamariinsa arabiankielinen syöttiläs.

Äänestä

Hävetkää todella jotka Suomen omaa kansaa nimitätte pakolaisiksi.Tuolla ei ole mitään tekemistä tämän ajan karkulaisiin.
Jos joku tännetullut toisen maan kautta niin hänet voidaan edelliseen turvalliseen maahan todella palauttaa.Tietysti vaihtoehto voisi olla nykyisen itärajan takainen pakkoluovutettu alue.Noin alkajaisiksi.Ehkä aloittaja on niin nuori,ettei tunne suomen ja suomalaisten historiaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KuhmalahtiN kirjoitti:

Suomalaisilla on kokemusta satojen tuhansien sotapakolaisten asuttamisesta toisen maailmansodan aikana. Nyt on otettava sama osaaminen käyttöön!

Jos kaverisi ovat avuttomia nillittäjiä, jotka osaavat vain valittaa, etsi parempia ja tehkää omalla paikkakunnalölasi yhdessä jotain, että Suomen uudet asukkaat sopeutuvat yhtä hyvin kuin viime sodan jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu