Rauhaan pakottamista

Äärioikeistolaisten Nato- kannattajien mielestä nyt aina vain se paras demokratia näkyy kiväärinpiipun takaa.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Rauhaan pakotetaan sitten vaikka asein jos muu ei auta.

Äänestä
  • Sekin on parempi kuin jatkuva sota!

    Äänestä

  • RauhaVoittaa kirjoitti:

    Sekin on parempi kuin jatkuva sota!

    Ei ole nyt missään olemassa jatkuvaa sotaa.Kyllä rauha aina voittaa sodan.

    Äänestä

Si vis pacem, para bellum ... .

ote historiasta ...

Päämaja 14.3.1940
YLIPÄÄLLIKÖN PÄIVÄKÄSKY
N:o 34.
-Te ette ole tahtoneet sotaa, te rakastitte rauhaa, työtä ja kehitystä, mutta teidät pakotettiin taisteluun ...

Äänestä

Ihan kaikki rauhaan pakottaminenhan on aina vain pelkkää sotaa!

- Rauhaan pakottaminen on sodankäyntiä ja vihollisen tappamista siinä kuin mikä tahansa sota

- Suomi ei uskalla liittyä Natoon Venäjä-pelon takia nyt, eikä myöhemminkään, ainakaan Putinin kaudella

- Niinistö muutti Nato-kantaansa presidentiksi päästyään: ennen Nato-myönteinen, nyt Nato-kielteinen

- Suomen ulkopolitiikka on kuin ilman peräsintä ajelehtiva laiva, jossa jokainen leikkii kapteenia

- Pohjoismainen puolustusyhteistyö on herrakerho, missä on mukava juoda konjakkipaukku aina silloin tällöin ja skål-akvaviittia ruotsalaiseen tapaan

- Suomen puolustusfaktat näkyvät Euroopan kartalta: idässä supervalta jättiläinen, pohjoisessa Nato-maa, lännessä heja Sverige ja etelässä Suomenlahti. Repikää kenraalit siitä.

- Suomessa asuu 5,4 miljoonaa asukasta, pelkästään Pietarissa jo saman verran jollei enemmänkin.

- Täällä kumminkin asuu perkeleellisen sisukas kansa, ja vain sen takia Suomi-niminen maa on edelleen vielä maailmankartalla.

- Aalto yliopisto on poistamassa Suomen kielen kokonaan opetuskielenä, koska sen professorit eivät ole vielä tajunneet, että he ja heidän opiskelijansakin asuvat sattumoisin yhteiskunnassa, jossa puhutaan ja kirjoitetaan selvällä Suomen kielellä.

Äänestä

Pakottamalla toteutettu rauha ei ole ensinkään rauhaa, se on väkivallalla ylläpidettyä järjestystä.

Oikeastaan tuollaista sanahirviötä kuin "Rauhaan pakottaminen" ei pitäisi lainkaan käyttää, se luo aivan väärän kuvan ko. tapahtumasta. Sanojen ja käsitteiden väärentäminen on erityisesti kulttuurimarxilaisten suosima tapa ohjata ihmisten mielet harhapoluille.

Äänestä
  • Kyllähän nyt esim. USA ja Israel ovat kunnostautuneet todella näyttävästi ja paljon tuossa rauhaan pakottamisessa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


IIIIIIIIIIIII kirjoitti:

Äärioikeistolaisten Nato- kannattajien mielestä nyt aina vain se paras demokratia näkyy kiväärinpiipun takaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu