Hukkuneen pikkupojan kuva saa minut itkemään ja surulliseksi hänen ja kaikkien muidenkin Välimereen hukkuneiden kohtalosta, panen kädet ristiin heidän puolestaan.
Silti koen kamalan epäoikeudenmukaisena, että tälläisillä kuvilla muokataan suomalaisten ja muidenkin euroopplaisten mielipiteitä tästä maahanmuuttotulvasta, joka ainakin Suomessa koostuu n. reilu 80-90 % muista maista kuin Syyriasta lähtöisin olevista parempaa elämää havittelevista miehistä. Esim. juuri tämä mies, joka oli ollut vuoden töissä Turkissa välillä ja sitten pyrkii sitten pakolaistatuksella elätettäväksi Pohjois- Eurooppaan.
On ihan eri asia, jos tulee Suomeen esim. työnhakuun. Jos Syyriasta tulisi naisia, lapsia, vanhuksia ja miehiä todenmukaisessa suhteessa, en usko, että mitään sensuuria tarvittaisiin. Mutta, kun on silmät päässä ja näkee nämä tulijat....... ei voi mitään.................näyttää, Eurooppa on muuttumassa lopullisesti.
Silti koen kamalan epäoikeudenmukaisena, että tälläisillä kuvilla muokataan suomalaisten ja muidenkin euroopplaisten mielipiteitä tästä maahanmuuttotulvasta, joka ainakin Suomessa koostuu n. reilu 80-90 % muista maista kuin Syyriasta lähtöisin olevista parempaa elämää havittelevista miehistä. Esim. juuri tämä mies, joka oli ollut vuoden töissä Turkissa välillä ja sitten pyrkii sitten pakolaistatuksella elätettäväksi Pohjois- Eurooppaan.
On ihan eri asia, jos tulee Suomeen esim. työnhakuun. Jos Syyriasta tulisi naisia, lapsia, vanhuksia ja miehiä todenmukaisessa suhteessa, en usko, että mitään sensuuria tarvittaisiin. Mutta, kun on silmät päässä ja näkee nämä tulijat....... ei voi mitään.................näyttää, Eurooppa on muuttumassa lopullisesti.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Unkarin pääministeri kertoi että siellä olevat pakolaiset haluavat Saksaan. Kukaan ei halua jäädä Unkariin tai mennä johonkin muuhun entisen itäblokin maahan. Eiköhän syynä ole raha, Saksassa on paremmat edut. Jos olisi tosi hätä, vähempikin kelpaisi.
Eivätkä kuulemma halunneet Unkarissa edes pakolaisleirille, josta olisivat voineet joutua myöhemmin ehkä jonnekkin muualle kuin Saksaan, kun taakkaa jaetaan...
Suomeen Ruotsin kautta tulevat nuoret miehet ovat tulleet tänne monen turvallisen maan kautta joten se kertoo sen että kyse on elintasopakolaisista. Pohjanmaalle virtaa miehiä Somaliasta, Irakista ja Afganistanista. Juttu ylen uutisten nettsivulla tänään.
Niin, surullistahan se on, mutta eikö ole surullista myös se, että Suomessa jälleen yksi vanhus kuoli yksin kotiinsa. Ruuanjakaja kävi eikä huomannut, ilmeisesti kaksi päivää vanhus oli ollut kuolleena.
On hänellä omaisia, jotka kävivät muutaman päivän välein katsomassa. Luottivat kuitenkin siihen, että joku ilmoittaa, jos apua tarvitaan.
Eipä meidän päättäjiä kiinnosta vanhus, joka kuolee kotiinsa. Paljon kiinnostavampaa on antaa määrätynlainen yltiösuvaitsevainen kuva maailmalle.
Ei myöskään kiinnosta suomalaisten lasten ja nuorten tulevaisuus kunhan saadaan lisää autettavia maailmalta.
Ei kiinnosta suomalaiset eikä Suomen tulevaisuus.
Näin on.
Sen siitä saa kun valitsee vihernarkkareita ja porvari-pellejä "edustamaan kansaa".
Hitsin hitsi, tässä olisi stand-up -koomikoille sarkaa?
Hukkuneen pikkupojan kuvalla ei ole ollut minuun mitään vaikutusta, ihmettelen sitä hysteriaa jota kuva on levittänyt.
Kuvasta tulee mieleen vain mielikuva, nekru heittämässä poika ylilaidan.
Kumma juttu. Syyrialaiset ovat päässeet Turkkiin. Maksavat sitten vähintään 1000€/nuppi 20km matkasta kumiveneellä Kossin saarelle. Samalla rahalla saa lentolipun Istanbulista mille tahansa Euroopan lentokentälle. Rahaa jää vielä tax-free ostoksiinkin. Onko ne oikeesti noin pirun tyhmiä?
Ei,ne on katsoneet monta kertaa tuntemattoman sotilaan ja muistavat että Suomessa on luvattu ,ei pelkästään leipää,myös leivän päälle voita ja kaikki ilmaiseksi.Kyllä mulle ainakin kelpaisi ,jos olisi vähänkääntoimeentulo ongelmia lähtömaassa.Juoksisin oikein pää kolmantena jalkana että mulle, mulle,mulle. Elämä on kapitalismissa kovaa,joka puolella maailmaa. Jos maailma olisi rakennettu enemmän kestäväksi,eikä elintaso pakolaisuuteen olisi tarvetta,kaikiilla olisi turvallisempaa olla.
"Samalla rahalla saa lentolipun Istanbulista mille tahansa Euroopan lentokentälle."
Aivan, mutta näille kunniattomille paskiaisille ei siintä lentolipusta ole mitään hyötyä, koska ilman papereita ei pääse lentokoneeseen...
Mikseivät sellaiset kelpaa kuin Espanja tai Portugali - näissä on aika vähän pakolaisia, kuten myös Kroatiassa tai Sloveniassa.
Irlanti ja Islanti samoin?
Surullistahan se on, mutta eikö ole surullista sekin, että jälleen vanhus kuoli yksin kotiinsa Suomessa.
Eipä päättäjiä kiinnosta, on vain kiire haalia mahdollisimman paljon autettavia maailmalta, näyttää yltiösuvaitsevaista kuvaa maailmalle.
Mitäpä väliä suomalaisilla lapsilla ja nuorilla, heidän tulevaisuudellaan, Suomen tulevaisuudella. Mitä väliä vanhuksilla.
Hukkuneen pikkupojan vaatteista ja kengistä ei valu vettä ollenkaan, vaikka hänet on juuri nostettu vedestä. Kasvoja ja hiuksia ei näy, oliko nekään märät?
Et ole tainnut nähdä sitä kuvaa, missä poika makaa rannalla. Lähinnä kasvot, nekin vain osittain, ovat veden peitossa.
Mutta ihan median tarkoitushakuista tuollaisten kuvien julkistaminen. Suomessakin hukkuu vuosittain pikkulapsia mutta eipä näy kuvia missä viranomaiset kanniskelee ruumiita.
Mies rosvot joita suurin osa tulijoista tönässy pojan yli laidan.