Keuruulla poliisi VAROITTI, Muhoksella valehteli!

PollareissakinEroja

Keuruulla poliisi VAROITTI hankaluuksista

Päivitetty 30.8.2015 20:48, julkaistu 27.8.2015 11:52
Turvariskit esillä

http://www.suurkeuruu.fi/Uutiset/1194995991909/artikkeli/turvariskit esilla.html

Ylikonstaapeli Juha Anttinen puhui keuruulaisille turvallisuusriskeistä, joita maahanmuutto tuo mukanaan.

– Turvallisuutta ajatellen vastaanottokeskus ei voi tuoda Keuruulle mukanaan mitään positiivista. Keskuksen myönteiset vaikutukset ovat puhtaasti humanitaariset, tiivisti sanomansa ylikonstaapeli Juha Anttinen, joka puhui keuruulaisille kunnallispäättäjille maahanmuuton riskeistä sunnuntaina.

Anttinen johtaa Helsingin poliisilaitoksella työskentelevää moniammatillista työryhmää, jonka toimialaan kuuluu myös maahanmuuttajataustaisten rikollisuus ja rikollisuuden ennalta ehkäisy.

Anttisen sanoma rakentui sekä Sisäministeriön listaamista riskitekijöistä että omista, työn mukana omaksutuista näkemyksistä. Keuruulaiskuulijoilleen Anttinen korosti puhuvansa yksityishenkilönä, ei Helsingin poliisilaitoksen virallisena edustajana.

Keuruulle Anttisella on vahvat kytkennät sekä vanhempiensa sukujen, että perittyjen maaomistusten kautta. Anttisen kesäasunto sijaitsee Keurusselän rannalla, vain joidenkin kilometrien päässä varuskunta-alueesta.

Vastaanottokeskuksen perustamista pohtiville keuruulaisille Anttinen ei ruusuista tulevaisuutta maalannut.

Suuri riski on Anttisen mukaan juuri nyt se, että tulijoiden ison määrän takia puutteellisin resurssein työskentelevä poliisi ei luotettavasti voi selvittää maahantulijoiden oikeaa henkilöllisyyttä. Radikalisoitumiskehitys koskee eritoten taistelualueelta tulevia ja sinne lähtöä suunnittelevia. Anttisen mukaan on viitteitä siitä, että tulijoiden joukossa on paljon entisiä sotilaita.

Anttinen muistutti myös seikoista, jotka hankaloittavat maahanmuuttajien ja kantasuomalaisten yhteiselämää. Naisen asema islamilaisissa maissa nousi riskitekijänä kärkisijalle. Tulijoista on 18-35-vuotiaita miehiä noin 75 prosenttia.

– Seurustelusuhteen purkautuminen voi johtaa tyttöjen ja naisten elämässä todella ahdistaviin jälkiseurauksiin, varoitti Anttinen.

Rinnakkainelo Suomessa voi Anttisen mukaan vaikeutua myös maahanmuuttajien koulunkäynnin hankaluuksien ja jengiytymisen vuoksi. Asuinalueiden eriytymisestä hän myös tiesi varoittaa.

– Iso organisoitumaan kykenevä joukko pienellä paikkakunnalla lisää levottomuuksien riskiä, Anttinen arvioi.

Anttisen oli kutsunut Keuruulle puhujaksi yrittäjä Jali Tuhkunen. Tilaisuus järjestettiin päivää ennen kuin kaupungin kanta Keuruulle suunniteltuun vastaanottokeskukseen linjataan.

Kaupunginhallitus muotoilee kaupungin kannan maanantaina 31. elokuuta.

Puheenvuoroja käyttivät tilaisuudessa myös Viikinlahden yrityspuiston yrittäjät, joita vastaanottokeskuksen tulo huolestutti.

(Uutista päivitetty 20.45)


Muhoksella ja Sanginsuussa poliisi valehteli vastoin tilastotietoja.

6

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valhettapiisasi

      Huvittavaa kuultavaa Hyrkin koulun pakoloisten infossa:

      Ensin puhuttiin tilapäisestä hätämajoituksesta vuoden loppuun saakka ja samaan hengenvetoon kerrottiin kuinka pakoloiset pitää alkaa kotouttaa ja opettaa suomea ja saada lapset koluun. Ei vain ole niitä lapsia... on vain parikymppisiä jätkiä.

    • veljenkaimansisko
      • r4515t1

        http://i4.aijaa.com/b/00567/13956911.jpg

        Kaveri tykkää myös siitä, että Islamistit teloittaa tavallisia ihmisiä.

        Näitä asioita ei muuten sitten valtamediasta löydy. Onko vaikeneminen poliittisesti korrektia, jos puhut asioista miten ne ovat niin olet rasisti.


      • jepjajust
        r4515t1 kirjoitti:

        http://i4.aijaa.com/b/00567/13956911.jpg

        Kaveri tykkää myös siitä, että Islamistit teloittaa tavallisia ihmisiä.

        Näitä asioita ei muuten sitten valtamediasta löydy. Onko vaikeneminen poliittisesti korrektia, jos puhut asioista miten ne ovat niin olet rasisti.

        Valtamedia on laittanut ykkös asiaksi aivopesun. Valitettavasti tuntuu toimivan suureen osaan suomalaisista. Silmät aukeaa kyllä joskus, mut sitten on liian myöhäistä. Suomi menee hiekka kalifaattia, sharia lakia ym. päin ja lujaa. Jotkut poliisitkin on vaiennettu, ettei mamutuksen riskeistä/haitoista pidä puhua. Sairas maa. Ei muuta kuin hallitus uusiksi. En sitten tiedä onko siitäkään apua. Itseltä puuttuu vielä rasisti ja fasisti nimitys. Sitä n...i nimitystä jo oulussa saapi kuulla. Et silleen.....


    • mukohe
    • ennenoli

      Tuo poliisi nyt hyllytetty virastaan? Mokutus on mahtava tuulahdus CCCP-ajan uutisoinnista, oikein tuntuu nostalgiselle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      105
      3808
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      55
      3150
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3097
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3015
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2764
    6. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      5
      2665
    7. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2482
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2237
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2158
    10. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      59
      2036
    Aihe